ZUS: Ostatnie dni na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w Tczewie (fot. tcz.pl)
Tczew - ZUS: Ostatnie dni na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek
Tylko do 30 czerwca płatnicy składek mogą wnioskować do ZUS o zwolnienie z ich opłacania za marzec, kwiecień i maj. Na Pomorzu do 10 czerwca z tej formy wsparcia skorzystało ponad 116 tys. płatników.

O zwolnienie ze składek mogą ubiegać się płatnicy, którzy zgłaszają do ubezpieczeń społecznych mniej niż 50 osób, spółdzielnie socjalne, duchowni, a także osoby prowadzące pozarolniczą działalność opłacające składki tylko na własne ubezpieczenia, w tym korzystające z ulgi na start. W przypadku płatników zgłaszających do ubezpieczeń od 10 do 49 osób zwolnieniu podlega 50 proc. kwoty składek, wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych, dla pozostałych grup jest to całość. Zwolnienie dotyczy co do zasady trzech miesięcy: marca, kwietnia i maja.

- Płatnicy, którzy mogą skorzystać z Tarczy Antykryzysowej, mają czas do 30 czerwca na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek. Do tej daty muszą także złożyć dokumenty rozliczeniowe za okres od marca do maja 2020 r. chyba, że zgodnie z przepisami są z tego obowiązku zwolnieni. Wnioski do ZUS można składać elektronicznie lub papierowo. Droga elektroniczna (za pomocą PUE) zmniejsza ryzyko popełnienia błędu i tym samym przyspiesza realizację sprawy i wypłatę świadczenia. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego oddziału ZUS.


Na PUE można sprawdzić szczegóły wniosków o zwolnienie z opłacania składek. Funkcja ta jest dostępna na profilach osób, które złożyły wnioski RDZ. Informacje są prezentowane w zakładce "Płatnik" w bocznym menu [Dokumenty i Wiadomości] w formie dodatkowej zakładki "Tarcza antykryzysowa - wnioski"

Kwota składek jaka za wnioskujących w województwie pomorskim została pokryta z budżetu to blisko 494 mln złotych, a w całym kraju ponad 7,5 mld złotych.

Ten artykuł jest częścią bloku tematycznego:
Koronawirus
Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, brakiem smaku i/lub węchu, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2/3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, pacjenci onkologiczni, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby.
Drukuj
Prześlij dalej