Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Kiedy i dla kogo?

Mama, matka, dziecko
Tczew - Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Kiedy i dla kogo?
Trudna sytuacja epidemiczna, duży wzrost zachorowań i wynikające z tego nowe obostrzenia oznaczają, że wiele dzieci - zamiast iść do szkoły czy przedszkola - pozostanie w domach. Co w tej sytuacji mogą zrobić rodzice? - Przywracamy dodatkowy zasiłek opiekuńczy - informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługiwał rodzicom praktycznie od początku pandemii koronawirusa. Chociaż w maju umożliwione zostało ponowne otwarcie żłobków i przedszkoli, to prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostało zapewnione do 26 lipca br.

Później - wraz z rozpoczęciem roku szkolnego - zasiłek został przywrócony w przypadku zamknięcia placówek, niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19. Na takich zasadach zasiłek przysługiwał do 20 września br.

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 przewiduje możliwość wydłużenia okresu pobierania dodatkowego zasiłku w drodze rozporządzenia Rady Ministrów. Rząd właśnie zdecydował się na taki krok.


- W związku z niezwykle trudną sytuacją epidemiczną w kraju, dużym wzrostem przypadków zakażeń koronawirusem i wynikającymi z tego decyzjami i obostrzeniami, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa Polakom, zdecydowaliśmy o przywróceniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego, na zasadach jakie obowiązywały we wrześniu br. - mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.


Zgodnie z projektem rozporządzenia Rady Ministrów dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał przez okres 21 dni - od 9 do 29 listopada 2020 r.

W jakich przypadkach dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał?

- w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19, do którego dzieci lub osoby dorosłe niepełnosprawne uczęszczały
- w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19.
- dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również w przypadku ograniczonego otwarcia powyżej wymienionych placówek

Kto może liczyć na prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

Tak jak do tej pory dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługiwać będzie:
- rodzicom dzieci w wieku do lat 8,
- ubezpieczonym rodzicom dzieci:
- do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
- do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
- ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.


Rozporządzenie weszło w życie 9 listopada br.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • -2

  Adrian Richert_gość_gość

  10.11.2020, 11:30

  Dla narkomanów też się coś znajdzie ? Jakieś darmowe prochy albo coś?

  Odpowiedz
  IP: 83.20.xx6.xxx 
 • +1

  m_gość

  10.11.2020, 12:34

  jak zwykle sytuacja ta sama.a co z rodzicem których dzieci które mają pozyzej 8 lat? czy ktoś z was sadzi ze 9 latek moze zostac sam w domu kiedy jego rodzice pracuja? ze jest w stanie dopilnować logowania się na lekcje zrobic sobie jedzenie itp? a jak ktoś ma więcej niż jedno dziecko powyzej 8 lat? ja bym się bala zostawic dzieci na caly dzien bez opieki.tak czy siak trzeba wziasc wolne w pracy.

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx4.xx7 
 • -1

  Lola_gość

  10.11.2020, 15:39

  zasileczek

  ach kocham zasiłki, zasiłki są xd

  Odpowiedz
  IP: 188.146.xx6.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA