Rodzina jest najważniejsza - narodziny dziecka zgłaszajcie online

(fot. mat. prasowe)
Tczew - Rodzina jest najważniejsza - narodziny dziecka zgłaszajcie online
Mimo ograniczeń, w wielu miejscach życie toczy się takim samym trybem jak dotąd. Każdego dnia na świat przychodzą dzieci, których narodzenie trzeba zgłosić. Rodzicu, nie musisz w tej sprawie wybierać się do urzędu - zostań w domu, zrób to online.

Rodzice maluchów mają 21 dni od otrzymania karty urodzenia na to, aby zgłosić narodzenie nowego członka rodziny. To konieczne po to, by dziecku nadano numer PESEL, otrzymać odpis aktu urodzenia i zameldować syna lub córkę. Wszystkie te sprawy możesz załatwić w domowy zaciszu. Wystarczy komputer i krótka chwila.

Bezpieczna wizyta

Robimy, tak jak obiecaliśmy - każdego dnia przybliżamy Wam kolejne e-usługi, czyli sprawy urzędowe, które można załatwić przez internet. Dziś - zgłoszenie narodzin dziecka.


Wiele urzędów w Polsce w ostatnich dniach zmienia organizację swojego działania. Zachęca do korzystania z e-administracji. W niektórych miastach, w związku z wprowadzonymi ograniczeniami, pewne usługi procedowane są tylko online. Należy do nich m.in. obowiązek zgłoszenia narodzin dziecka. Taki obowiązek istnieje. Dzięki internetowi nie musisz ryzykować - możesz go dopełnić nie wychodząc z domu. Oto jak to zrobić.

Początek jest zawsze taki sam - wizyta na www.GOV.pl. Znajdziecie tam wszystkie dostępne e-usługi, ich proste opisy i elektroniczne formularze, które wystarczy tylko wypełnić, podpisać i wysłać. Jak można je podpisać? Profilem zaufanym.

Jeśli go nie masz, sprawdź jak go założyć.

Profil zaufany założony, jesteście na www.GOV.pl . Co dalej?

Dziecinnie proste

Będąc na naszym portalu, zerknijcie w prawy górny róg strony. Znajdziecie tam wejście na konto Mój GOV. Kliknijcie i zalogujcie się profilem zaufanym. Po zalogowaniu wybierzcie e-usługę Zgłoszenie urodzenia dziecka.

Cały proces to tylko pięć prostych kroków. Nawet dziecko by sobie poradziło ;-)

Krok 1: Oświadczasz, że jesteś rodzicem.

Krok 2: Sprawdzasz poprawność swoich danych oraz wprowadzasz dane drugiego rodzica.

Krok 3: Uzupełniasz dane dziecka.


Krok 4: Wybierasz adres zameldowania dziecka i sposób odbioru dokumentów.

Krok 5: Sprawdzasz wszystkie informacje we wniosku i podpisujesz go profilem zaufanym.

Gotowe!

W zgłoszeniu warto podać swój adres e-mail i numer telefonu - mogą się przydać gdyby kierownik Urzędu Stanu Cywilnego (USC) potrzebował wyjaśnień.

Elektroniczne dokumenty

- Co ważne, nasza e-usługa umożliwia nie tylko zgłoszenie narodzin dziecka, ale i załatwienie kilku innych spraw - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Na podstawie elektronicznego zgłoszenia kierownik USC sporządza akt urodzenia oraz inne dokumenty - jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL i - jeśli maluch został zameldowany - także zaświadczenie o zameldowaniu. Wszystkie te dokumenty rodzice mogą dostać drogą elektroniczną - dodaje szef MC.

Nasza e-usługa działa od 1 czerwca 2018 r. i z miesiąca na miesiąc jest coraz bardziej popularna. Dzięki niej, do dziś online zgłoszono narodziny ponad 81 tysięcy dzieci.

Zgłoś urodzenie dziecka - więcej informacji o naszej e-usłudze.


Działajmy razem przeciwko koronawirusowi!

Przez najbliższy czas musimy zrobić wszystko, aby zapobiec szybkiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce. Stąd szerokie działania rządu - takie jak zawieszenie zajęć w szkołach, przedszkolach, żłobkach i na uczelniach. Odwołanie imprez masowych. Jest to możliwe dzięki specustawie w sprawie przeciwdziałania koronawirusowi.

Wiele jednak zależy od Ciebie!

- Unikaj skupisk ludzkich, jeśli możesz - udaj się na pracę zdalną.

- Myj często ręce, nie dotykaj bez potrzeby twarzy.

- Zwracaj uwagę innym na właściwe zachowania!

Wszystkie niezbędne i wiarygodne informacje można znaleźć na: gov.pl/koronawirus.

Jeśli masz objawy towarzyszące koronawirusowi, zadzwoń do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub na infolinię NFZ pod: 800 190 590.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • -1

  Maryla_gość

  26.03.2020, 07:36

  Rodzina najważniejsza ,To dlaczego nie chca nic dac matkom i ojcom dzieci którzy sie nimi opiekuja na ojca i matkę tez powinni dawać. A nie 500 na dziecko i zadowoleni . Moze w końcu zaczna odbierać majątki prywaciarzom którzy sie na nas dorobili

  Odpowiedz
  IP: 37.248.xx2.xx3 
 • ..._gość

  26.03.2020, 08:10

  ...

  wstrzymać 500 plus do momentu wynalezienia szczepionki na głupotę i lenistwo, po kłopocie :)

  Cytuj
  IP: 37.47.xx2.xx2 
  +2

  Aha_gość

  26.03.2020, 12:55

  Może nareszcie do pracy tylek ruszyć? A nie liczyć na wszystko za darmo bez wysiłku.

  Cytuj
  IP: 94.254.xx1.xx1 
 • +2

  Marian_gość_gość

  26.03.2020, 08:08

  Powinni przejąć wszelkie banlowe konta ludzi mających tzw lokaty. . Ciekawe skąd uczciwi ludzie maja pieniądze na takie fanaberie.Uczciwy czlowiek pracuje i bierze kredyty

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx8.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.