W weekend spacer nad morzem? Może spotkasz Celebrytkę

Celebrytka (fot. WWF Polska)
Tczew - W weekend spacer nad morzem? Może spotkasz Celebrytkę
Przyroda nie zna świąt ani wakacji. Kiedy późnozimowe, chłodne wiatry skłaniają nas do pozostania w domu, bałtycka przyroda budzi się do życia. Początek nowego roku już zapowiada, że w kolejnych miesiącach dziać się będzie dużo.

Celebrytka w blasku fleszy

W zeszłym roku na przełomie stycznia i lutego na Mierzei Wiślanej pojawiła się foka pospolita, nazwana później Celebrytką. Chętnie wypoczywała w pobliżu ludzi, a tłumy na plażach nie robiły na niej większego wrażenia. Okazało się, że jest to ta sama foka, którą kilka miesięcy później spotkać można było na plażach zachodniej Polski m. in. w Rewalu i Międzyzdrojach. Wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF spędzili wówczas wiele dni pojawiając się przy foce i starając się zapewnić jej bezpieczeństwo. Pilnowali jej spokoju i edukowali turystów o tym, jak zachować się podczas kontaktu z foką. Zdarzały się przypadki nieodpowiedzialnego zachowania ze strony ludzi, ale bardzo często turyści angażowali się w pomoc zwierzęciu i wraz z wolontariuszami dbali o jej dobre samopoczucie. W roku 2018 Błękitny Patrol pojawiał się przy Celebrytce ponad 100 razy!


,,Celebrytka wymagała od nas dużo zaangażowania i dobrej organizacji ze strony wolontariuszy" - mówi Rafał Jankowski z Fundacji WWF Polska - niemal codziennie spędzali przy niej kilka godzin, przy okazji rozmawiając i edukując ludzi na plażach.


W styczniu bieżącego roku foka ponownie została zaobserwowana w Mikoszewie, Stegnie i Kątach Rybackich. Dzięki Błękitnemu Patrolowi WWF w tym roku również spotykamy Celebrytkę, całą i zdrową na bałtyckich plażach. Pamiętajmy, że foki w Polsce znajdują się pod ścisłą ochroną.

Młode foki tuż za horyzontem

Przełom lutego i marca to czas narodzin fok szarych. Do rozrodu wybierają zazwyczaj spokojne i opuszczone plaże, zarówno pokryte jeszcze lodem w północnej części Bałtyku, jak również przystępne, piaszczyste plaże. Młode foki, zwane szczeniakami, rodzą się w białym futerku zwanym lanugo. Niestety, w wyniku różnych okoliczności, w tym sztormów, czy płoszenia przez ludzi, młode foki zostają oddzielone od swoich matek. Szczenię, pozbawione dostępu do pokarmu matki i jednocześnie nieumiejące jeszcze polować narażone jest na śmierć. Należy jednak pamiętać, że nie każde szczenię na plaży wymagać będzie pomocy. Wolontariusze Błękitnego Patrolu pozostający w stałym kontakcie ze specjalistami ze Stacji Morskiej im. prof. Krzysztofa Skóry IOUG w Helu są w stanie ocenić stan zwierzęcia. Pamiętajmy, żeby w czasie marcowych i kwietniowych spacerów na plażach zwracać szczególną uwagę, czy w pobliżu nie znajduje się zwierzę mogące potrzebować pomocy.Co zrobić gdy spotkamy fokę?

Należy przede wszystkim pamiętać, że foki to zwierzęta dzikie. Nie są z natury agresywne, nie atakują ludzi, ale kiedy poczują się zagrożone, mogą próbować się bronić. Dlatego przy spotkaniu z foką powinniśmy zachować odległość co najmniej 20 metrów. W tym przypadku spokój zwierzęcia jest ważniejszy niż zdjęcie zrobione z bliska. Dzięki wskazanemu dystansowi nie spowodujemy dodatkowego stresu i pozwolimy foce odpocząć po polowaniu, czy długiej podróży. Jeśli wybraliśmy się na spacer z psem, pamiętajmy o trzymaniu go na smyczy. Pamiętajmy również, że foka to zwierze wodno-lądowe. Oznacza to, że część jej cyklu życia jest związana z morzem, a część ze stałym lądem. W wodzie foki polują i podróżują. Na lądzie odpoczywają i wychowują swoje potomstwo.

Nie ignoruj sytuacji


Jeśli foka jest wychudzona, ranna lub chora (ciężki oddech, kaszel, katar) potrzebuje Twojej pomocy. Powiadom Błękitny Patrol WWF o tym, że na plaży znajduje się foka - tel. 795 536 009. Nasi wolontariusze przybędą na miejsce i dołożą wszelkich starań, aby pomóc zwierzęciu - przypomina Rafał Jankowski.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (8)
dodaj komentarz

 • +4

  Monika_gość_gość

  16.02.2019, 10:24

  Celebrytka

  Brawo dla wolontariuszy. Oby Jeszcze ludzie stosowali się do ich zaleceń.

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx8.xx7 
 • +1

  88888_gość_gość_gość

  16.02.2019, 11:50

  ale wedlug ich zalecen nie moge pstryknac kolo foki selfiaczka na fejsa... bezsensu ten wf :(

  Cytuj
  IP: 178.235.xx4.xx7 
 • -7

  Emigracja XXI_gość_gość

  16.02.2019, 14:15

  Hannower XXI wieku

  Nie macie innych problemów niż jakaś śmierdząca foka?

  Odpowiedz
  IP: 95.87.xx4.xx0 
 • +7

  Ingiwilator_gość

  16.02.2019, 18:47

  Tymi innymi problemami są takie głąby jak ty, których trzeba tępić jak pluskwy

  Cytuj
  IP: 83.25.xx2.xx0 
 • -2

  Prawdy nie mity_gość

  17.02.2019, 10:59

  Ale bzdury - w Czewie nie ma morza tylko Wisła. Po co taki durny artykuł o jakiejś focie?

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx6.xx1 
 • ._gość

  17.02.2019, 11:04

  foki mogą z prądem rzeki przypłynąc do Tczewa

  Cytuj
  IP: 109.207.xx6.xxx 
 • -1

  Grodzka_gość_gość

  17.02.2019, 11:22

  Się animalsom nudzi i sobie problemy wymyślają. W Tczewie nie ma morza i fok. Spadajcie eko terroryści.

  Odpowiedz
  IP: 31.31.xx2.xx7 
 • +3

  XX2_gość

  17.02.2019, 11:25

  "foki mogą z prądem rzeki przypłynąc do Tczewa"

  Słaby byłeś z geografii - Wisła płynie z gór do morza. Jak foka miałaby płynąc z prądem? Jakaś górska foka?

  Odpowiedz
  IP: 85.196.xx3.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.