Znowu można oglądać Biblię Gutenberga

(fot. Aleksander Olszak/pomorskie.eu)
Znowu można oglądać Biblię Gutenberga
Mieszkańcy i turyści ponownie mogą zwiedzać Muzeum Diecezjalne w Pelplinie oraz zobaczyć słynną Biblię Gutenberga. Zakończyła się kompleksowa termomodernizacja, dzięki której znacząco zmniejszy się zużycie energii w gmachu muzealnym. Inwestycja została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.

W oficjalnym otwarciu, 28 czerwca 2022 r. wzięli udział biskup pelpliński Ryszard Kasyna oraz marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

- To ważna chwila dla diecezji pelplińskiej. Realizowana tutaj inwestycja to nie tylko jedna z wielu pozycji na liście unijnych projektów. To także świadectwo troski o wielkie dziedzictwo historyczne i kulturowe Pomorza. Cieszę się, że wspólnie o nie dbamy - zaznaczył marszałek Mieczysław Struk.


Będzie oszczędnie i ekologicznie
Prace modernizacyjne prowadzone w Muzeum Diecezjalnym stanowiły część kompleksowego projektu związanego z poprawą efektywności energetycznej budynków wchodzących w skład zespołu pocysterskiego w Pelplinie.

W pierwszym jego etapie, oprócz siedziby muzeum, głębokiej termomodernizacji poddano m.in. bazylikę katedralną Wniebowzięcia NMP, kościół Bożego Ciała oraz zaplecze organizacyjne Kociewskiego Centrum Kultury. Wprowadzono tam monitoring energii oraz wymieniono instalacje grzewcze, w tym przewidziano zastosowanie pomp ciepła do ogrzewania budynków, a w jednym z nich zamontowano instalacje fotowoltaiczne.

Prowadzony jest drugi etap projektu obejmujący pelplińskie Wyższe Seminarium Duchowne oraz liceum Collegium Marianum. W tych budynkach ocieplone zostaną ściany zewnętrzne i stropy, a okna i drzwi zewnętrzne wymienione na nowe. Przewidziano także zastosowanie pompy ciepła w nowej kotłowni, wykonanie instalacji ogrzewania podłogowego oraz modernizację oświetlenia.

Całkowita wartość projektu wynosi 50,9 mln zł, z czego ponad 36,3 mln zł stanowi dotacja unijna pochodząca z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Muzeum Diecezjalne w Pelplinie zostało założone przez bp. Stanisława Okoniewskiego w pomieszczeniach pałacu biskupiego w 1928 r. Wkrótce muzeum wzbogaciło się o cenne zabytki sztuki z obszaru dawnej diecezji chełmińskiej. Kolekcja szybko się rozrastała, ale plany wybudowania nowego gmachu, przeznaczonego specjalnie na potrzeby muzeum, pokrzyżowała II wojna światowa. Niestety, w czasie wojny część zbiorów uległa rozproszeniu i zagubieniu.

Współczesny gmach muzeum, wkomponowany w kompleks kurii biskupiej, otwarto pod koniec lat 80. Obecnie placówka dysponuje bogatymi zbiorami sztuki sakralnej, na które składają się przede wszystkim gotyckie rzeźby i obrazy, szaty liturgiczne, a także liczne starodruki. Najcenniejszym eksponatem jest jedyny w Polsce egzemplarz słynnej Biblii Gutenberga z oryginalną XV-wieczną oprawą oraz unikatowym śladem po ruchomej czcionce drukarskiej.

Drukuj
Prześlij dalej
 
KOMENTARZ DNIA