Firmy wznawiają działalność, ale bezrobocie rośnie. Szacunkowe dane z rynku pracy za sierpień

Praca, pracownik (fot. tcz.pl)
Tczew - Firmy wznawiają działalność, ale bezrobocie rośnie. Szacunkowe dane z rynku pracy za sierpień
W sierpniu przedsiębiorcy, którzy z powodu pandemii koronawirusa musieli spowolnić lub zaprzestać produkcji, powoli wznawiają działalność. Mimo to, w województwie pomorskim odnotowano spory, w porównaniu z sierpniem ubiegłego roku, wzrost liczby osób bezrobotnych.

Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku przygotował szacunkowe dane dotyczące rynku pracy w Pomorskiem za sierpień 2020.

Zmiany spowodowane pandemią

Po, odnotowanym w lipcu 2020 r., niewielkim spadku stopy bezrobocia w województwie pomorskim, w sierpniu nastąpił jej delikatny wzrost o 1,2 proc. tj. o 626 osób. Co oznacza, że z końcem sierpnia w rejestrach pozostawało 52,9 tys. osób bezrobotnych i chociaż liczba ta jest niewiele wyższa niż w lipcu (52,4 tys.), to w porównaniu do tego samego miesiąca ubiegłego roku bezrobotnych na Pomorzu jest aż o prawe 1/3 więcej.


- Choć w sierpniu pracodawcy nadal nie ograniczali znacząco zatrudnienia, to często nie decydowali się również na zwiększanie etatów w swoich przedsiębiorstwach - mówi Katarzyna Żmudzińska, wicedyrektor ds. Rynku Pracy WUP w Gdańsku. - Ponadto, co jest dość niepokojące, część osób na skutek pandemii przeszła do populacji biernych zawodowo. Zjawisko to było widoczne szczególnie wśród kobiet, które ze względu na pandemię koronawirusa częściowo się zdezaktywizowały z powodów rodzinnych, w tym związanych z opieką nad dziećmi i innymi osobami wymagającymi opieki - dodaje Żmudzińska.


Koniec sezonu to mniej ofert pracy

W sierpniu natomiast zmniejszyła się liczba ofert pracy. Spowodowane jest to m.in. końcem sezonu letniego i tym samem brakiem zapotrzebowania na pracowników sezonowych. W porównaniu do lipca br. wystąpił spadek o 0,9 tys. ofert, tj. o 12,2 proc. Jak wynika z badań Głównego Urzędu Statystycznego, nie wynika to jedynie z zakończenia się popytu na usługi turystyczne, ale także z obawy przed drugą falą pandemii. Może to spowodować wstrzymanie naborów nowych pracowników, a także zwolnienia i likwidację stanowisk pracy.

W sierpniu zgłoszono zamiar zwolnienia aż 151 pracowników w województwie pomorskim ( w ramach zwolnień grupowych). To o 49 osób więcej niż w lipcu i o 100 osób więcej niż w czerwcu tego roku. Jednak liczba ta jest znacznie mniejsza w porównaniu z danymi za maj (308 osób) i kwiecień (693 osoby). Od początku lockdownu w województwie pomorskim odnotowano łącznie aż 1305 zgłoszeń zwolnień grupowych

Fachowcy z zagranicy wciąż potrzebni

Zbliżająca się jesień i zima zwykle przynoszą pogorszenie wskaźników na pomorskim rynku pracy. Jednak w tym roku trudno jest przewidzieć, co będzie się działo, gdy lato skończy się na dobre a sytuacja będzie bardzo mocno uzależniona od rozwoju epidemii w kraju. Co ważne, jak na razie nie zmienił się popyt na pracowników z zagranicy. W sierpniu 2020 r. pomorscy pracodawcy złożyli aż 11,7 tys. zgłoszeń o zatrudnianiu pracownika zza granicy. To nie tak dużo jak w lipcu, kiedy odnotowano ich rekordową liczbę - 13,8 tys., ale więcej niż średnio miesięcznie w ubiegłym roku. Najliczniejszą grupą obcokrajowców szukających zatrudnienia w województwie pomorskim są pracownicy z Ukrainy.

Więcej tutaj.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (7)
dodaj komentarz

 • +6

  Gelek_gość_gość

  14.09.2020, 10:02

  Za 14 zł na h to się dziwią że ludzi brak

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx1.xx7 
 • +6

  Kew_gość

  14.09.2020, 11:38

  Eaton zatrudnia ale samych kierowników .

  Odpowiedz
  IP: 83.21.xx6.xx5 
 • +1

  gary_gość

  16.09.2020, 16:18

  zresztą nieudolnych HR-y Błyszcza

  Cytuj
  IP: 83.23.xx4.xx3 
 • -2

  No_gość

  14.09.2020, 11:38

  Ja nie ruszę do pracy bo po co, dziś są takie socjale i żyje się za darmo na mnie robią, śpię do której chce mam na alko z 500 plus kilkoro bachorów to mój bank, na fajeczki mam opieka daje jedzenie miasto płaci rachunki ubieram się w lumpie to norma połowa Tczewa tam się ubiera, także socjal socjal jeszcze raz socjal a reszta do roboty żebym miał za co się bawić raz dwa trzy

  Odpowiedz
  IP: 46.15.xx3.xx6 
 • +2

  tak_gość_gość_gość_gość_gość

  14.09.2020, 12:21

  ja rozumie że zaburzenia psychiczne powodują frustracje iż takie fantazje urojone tu piszesz aby tylko kogo wrukwić ... ale uwierz ze nikt w te twoje opowiastki nie wierzy

  Cytuj
  IP: 78.88.xx5.xx2 
 • +3

  gardner aerospejs :P_gość

  14.09.2020, 21:44

  dzis dowiedzieliśmy sie - 37 osób do zwolnienia i (a zwolniono juz ok 100 ) i 4 /5 etatu minimum do końca roku .. znając życie jeszcze dłuugo ( bo lotnictwo ma ruszyc za 4 lata ) ..kto chętny za 2jeczkę robić na cnc czy tokarkach ??? jakieś żarty

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx9.xx5 
 • +1

  hd_gość

  17.09.2020, 09:55

  "zresztą nieudolnych HR-y Błyszcza"

  pozdrao dle macka czy macieja co w stanach pracował podobno

  Odpowiedz
  IP: 79.186.xx7.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.