Z kart historii. Mieszkańcy Kociewia w odbudowie niepodległego kraju

Kazimierz Hącia mieszkał na Kociewiu (fot. T. Jagielski)
Tczew - Z kart historii. Mieszkańcy Kociewia w odbudowie niepodległego kraju

zobacz galerię zdjęć: 2
Jednym z przykładów działania w pierwszych latach niepodległości II RP jest Kazimierz Hącia. Sprawował funkcję pierwszego ministra handlu w rządzie Ignacego Jana Paderewskiego. Pod koniec życia osiadł w majątku w Owidzu w okolicy Starogardu Gdańskiego.

Kazimierz Hącia urodził się 1877 roku. Ukończył gimnazjum w Oleśnicy, studiował prawo i ekonomię w Berlinie i Würzburgu, gdzie uzyskał tytuł doktora prawa i ekonomii. Pracował w bankowości i był radnym Poznania. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku przyłączył się do odbudowy kraju. Realizował się na polu gospodarczym.

W okresie od 16 stycznia 1919 do 12 sierpnia 1919 był ministrem przemysłu i handlu w rządzie Ignacego Jana Paderewskiego. Będąc ministrem zorganizował aparat ministerstwa i powołał do życia liczne wyspecjalizowane instytucje. Był także członkiem Rady Centralnego Związku Polskiego Przemysłu, Górnictwa, Handlu i Finansów w 1920 roku. W kolejnych latach do 1925 kierował Bankiem Handlowym w Poznaniu.

Za swoje zasługi 2 maja 1924 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Polski.Pod koniec życia osiadł na Kociewiu. Wykupił majątek Owidz w okolicach Starogardu Gdańskiego. Zmarł 25 sierpnia 1934 w Owidzu. Pochowany został na kociewskim cmentarzu w Jabłowie. Warto zachować pamięć o mogile i życiu ministra Kazimierza Hącia.


Drukuj
Prześlij dalej