ZUS na Pomorzu przekazał już blisko 91 mln zł

Pieniądze
Tczew - ZUS na Pomorzu przekazał już blisko 91 mln zł
Niemal 41 tysięcy pomorskich przedsiębiorców dostało z ZUS przelew ze świadczeniem postojowym. ZUS wypłacił też na Pomorzu prawie 4,7 tys. takich świadczeń dla wykonujących umowy cywilnoprawne.

Pomorscy przedsiębiorcy od 15 kwietnia otrzymują wsparcie finansowe z ZUS. Łącznie oddziały Zakładu   w Gdańsku i Słupsku przekazały na konta 40,8 tys. z nich kwotę prawie 82,3 mln złotych. Pracujący na umowach cywilnoprawnych otrzymali blisko 8,7 mln zł.

W kwietniu w życie weszły przepisy tzw. tarczy antykryzysowej. Dzięki nim przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty lub rozłożenie należności na raty bez opłaty prolongacyjnej, a także o świadczenie postojowe. Kolejne rozwiązanie to świadczenie postojowe dla osób wykonujących umowy cywilnoprawne.
Świadczenie postojowe dla przedsiębiorców co do zasady wynosi 2080 zł i jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane. Samozatrudnieni rozliczający się  w formie karty podatkowej, którzy korzystają ze zwolnienia z podatku VAT, otrzymają pomoc w wysokości 1300 zł.

Postojowe dla osób wykonujących umowy cywilnoprawne także co do zasady wynosi 2080 zł i również jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane.

- W przypadku, gdy suma przychodów z umów cywilnoprawnych w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku o świadczenie postojowe wynosi do 1299,99 zł, to pomoc przysługuje w wysokości sumy wynagrodzeń z tych umów. Dla pozostałych, warunkiem uzyskania świadczenia jest, to aby przychód w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku nie przekraczał 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału obowiązującego na dzień złożenia wniosku. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego ZUS.

Świadczenie postojowe można otrzymać nie więcej niż trzy razy. Warunkiem jest oświadczenie przedsiębiorcy lub osoby wykonującej umowę cywilnoprawną, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie poprawiła się.

W przypadku świadczeń postojowych dla osób samozatrudnionych nie obowiązuje warunek granicznej kwoty przychodu. Z kolei ze świadczenia postojowego mogą skorzystać również zleceniobiorcy, którzy zawarli umowy w lutym lub w marcu bieżącego roku.
Wnioski do ZUS można składać elektronicznie lub papierowo. ZUS zachęca, do wyboru drogi elektronicznej (za pomocą Platformy Usług Elektronicznych). To zmniejsza ryzyko popełnienia błędu i tym samym przyspiesza realizację sprawy i wypłatę świadczenia. Wszelkie informacje na temat tego, kto może skorzystać z ulg, gdzie składać wnioski i jak je wypełnić, można znaleźć na stronie internetowej ZUS.

Ten artykuł jest częścią bloku tematycznego:
Koronawirus
Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, brakiem smaku i/lub węchu, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2/3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, pacjenci onkologiczni, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • Kuba_gość_gość_gość_gość

    21.05.2020, 07:23

    Super przedsiębiorcy dostali ja zostałem zwolniony z pracy nawet na zasiłek nie mogę iść bo umowa na zlecenie była od 2 lat wystawiana

    Odpowiedz
    IP: 178.235.xx7.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA