Pomorze - bezpieczniej na torach w miastach i na Helu

(fot. PKP PLK)
Tczew - Pomorze - bezpieczniej na torach w miastach i na Helu
Na 150 przejazdach kolejowo-drogowych w województwie pomorskim PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zwiększają bezpieczeństwo. Prace zakończyły się na linii z Miastka do Ustki. Nowe urządzenia, oświetlenie i jezdnie są ważne dla bezpieczeństwa pasażerów pociągów, a kierowcom gwarantują sprawny przejazd przez tory. Inwestycje realizowane są m. in. dzięki współfinansowaniu ze środków UE.

PLK, by zwiększyć poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym wykorzystują własne i budżetowe środki oraz współfinansowanie unijne.

Kierowcy korzystają już z 50 zmodernizowanych przejazdów na linii z Miastka przez Słupsk do Ustki. Na 13 przejazdach, m.in. w Miastku (dk nr 20) oraz w Korzybiu (dk nr 209) zamontowano urządzenia zabezpieczające - rogatki i sygnalizatory. Udogodnieniem jest jaśniejsze, a przy tym energooszczędne oświetlenie. Na wszystkich skrzyżowaniach wymieniona została nawierzchnia drogowa i kierowcy sprawniej pokonują skrzyżowania z torami. Prace realizowane są z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.

- PLK na Pomorzu wyremontowały 16 przejazdów ze środków własnych. Korzystne zmiany były na skrzyżowaniach w Godętowie, Tczewie, na liniach Chojnice - Wierzchowo Człuchowskie, Chojnice - Lipusz oraz Lębork - Łeba. Do wakacji na trasie między Brusami i Lipuszem poziom bezpieczeństwa zwiększy się na 18 przejazdach kolejowo-drogowych, na których będzie nowa nawierzchnia jezdni. Zaplanowano też kolejne remonty 10 przejazdów, m.in. w Pelplinie, Malborku (ul. Piaskowa i ul. Kasztanowa), Zblewie i Strzebielinie. - informuje Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.


Na linii między Gardeją a Malborkiem zmodernizowanych zostanie 35 przejazdów kolejowo-drogowych. Na niektórych zostaną zamontowane nowe rogatki oraz sygnalizacja świetlna i dźwiękowa. Prace zostaną wykonane m.in. w Malborku (ul. de Gaulle'a), Kwidzynie (ul. Długa) i w Sztumie (ul. Reja). Prace realizowane są z RPO Województwa Pomorskiego.

Na linii do portu w Gdańsku wiadukt i przebudowa 13 przejazdów i przejść dla pieszych. Nowa jezdnia i płyty między torami będą m. in. na przejazdach przy Terminalu Promowym Westerplatte w ciągu ul. Pokładowej i zjazdu z ul. Sucharskiego. Rogatkami zostanie zabezpieczone przejście dla pieszych na ul. Reja. W Gdyni dwa przejazdy na ul. Puckiej będą miały nową jezdnię i zostaną wyposażone w rogatki oraz sygnalizację świetlną.

Nowy wiadukt drogowy na ul. Ku Ujściu w Gdańsku zastąpi przejazd. To istotnie zwiększy bezpieczeństwo w ruchu drogowym i kolejowym oraz usprawni komunikację w mieście. Realizacja zadania zapewni sprawny dojazd pociągów i samochodów do gdańskiego portu. Prace na liniach do portów realizowane są przy współfinansowaniu z unijnego programu CEF "Łącząc Europę".

Dodatkowe zabezpieczenia także na Helu

Dzięki projektowi przejazdowemu, dla mieszkańców i turystów PLK zwiększy poziom bezpieczeństwa na drogach na helskie plaże. Nowa sygnalizacja, rogatki oraz monitoring zamontowane zostaną na przejściach dla pieszych w Jastarni, Chałupach i Kuźnicy.

- Nowe sygnalizatory dźwiękowe i świetlne oraz energooszczędne oświetlenie LED, będą też m. in. na przejazdach w Starogardzie Gdańskim (ul. Leśna), Władysławowie (osiedle Sosnowo), Zwierzynku (pow. tczewski) i Pawłowie (pow. chojnicki). - dodaje Zieliński.


Projekt przejazdowy "Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami - Etap I - część przejazdowa" obejmuje na Pomorzu 10 lokalizacji. Wartość prac wynosi 12 mln zł netto. Wartość całego ogólnopolskiego projektu to 250 mln zł netto, a dofinansowanie UE z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko i prawie 194 mln zł netto.

W województwie pomorskim jest ponad 600 przejazdów kolejowo - drogowych. Na wszystkich jest odpowiednie zabezpieczenie i oznakowanie, które gwarantuje bezpieczne przejście lub przejazd przez tory. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. konsekwentnie zwiększają poziom zabezpieczeń. Zawsze koniecznie jest rozsądne, zgodne z przepisami zachowanie kierowcy lub pieszego. Więcej o bezpieczeństwie na przejazdach: www.bezpieczny.przejazd.pl

Drukuj
Prześlij dalej