Astronomiczna Noc Muzeów

(fot. mat. prasowe)

odbyło się
14
05.2022
Sobota
Tczew - Astronomiczna Noc Muzeów
Podczas Europejskiej Nocy Muzeów sięgniemy gwiazd za sprawą wystawy "Ze Skultetem i Kopernikiem przez XVI wiek" pod patronatem Prezydenta Miasta Tczewa i Polskiej Agencji Kosmicznej.

Na wystawie zostały przybliżone losy dwóch wybitnych uczonych. Urodzony w Tczewie kartograf, historyk, kanonik warmiński Aleksander Skultet przyjaźnił się i współpracował z wielkim polskim astronomem Mikołajem Kopernikiem, którego heliocentryczna teoria budowy świata wywróciła do góry nogami dotychczasowy ogląd porządku Wszechświata. Wystawa ma charakter interdyscyplinarny. Sporo miejsca zostało poświęcone astronomii, tak bliskiej Kopernikowi. Przy pomocy projekcji 3D zostały pokazane główne założenia układu geocentrycznego. Z kolei w celu prezentacji układu heliocentrycznego powstała makieta z ruchomymi planetami i projekcja multimedialna opowiadającą o Wszechświecie.

Oprócz wystawy goście Europejskiej Nocy Muzeów będą mogli zobaczyć kolekcję meteorytów, odwiedzić mobilne planetarium, poznać tajniki kuchni molekularnej i wziąć udział w spacerze historycznym śladem astronomów. Tej nocy zakróluje muzyka elektroniczna autorstwa Przemysława Rudzia, która stanowić będzie ponadto tło dla kosmicznego led show. Dla dzieci zostały przygotowane kosmiczne zabawy z animatorami oraz cykl warsztatów: plastycznych, naukowych i budowania z klocków. Organizatorzy zachęcają też do udziału w dwóch konkursach: na kosmiczną stylizację i fotograficzną relację z wydarzenia.

Patronat nad wydarzeniem objęła Polska Agencja Kosmiczna.

Wstęp bezpłatny!

Fabryka Sztuk
ul. 30 Stycznia 4,
ul. Podmurna 12, 15
Tczew
14.05.2022
godz. 19.00-00.00

Drukuj
Prześlij dalej