Ponad tysiąc pomorskich przedsiębiorców złożyło wniosek o odroczenie płatności składek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w Tczewie (fot. tcz.pl)
Tczew - Ponad tysiąc pomorskich przedsiębiorców złożyło wniosek o odroczenie płatności składek
Dotychczas do oddziałów ZUS w Gdańsku i Słupsku wpłynęło 1019 uproszczonych wniosków o odroczenia terminu płatności składek. Możliwość odroczenia oraz zawieszenia lub wydłużenia spłaty już zawartych umów - to udogodnienia dla przedsiębiorców w związku występowaniem w Polsce koronawirusa.

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z uproszczonego wniosku o odroczenie o trzy miesiące terminu płatności składek. Mogą też wnioskować o zawieszenie spłaty należności objętych zawartymi wcześniej umowami.

- Aby wypełnić wniosek wystarczy jedynie podać podstawowe dane, takie jak NIP, REGON lub PESEL. Trzeba również zwięźle wyjaśnić, w jaki sposób epidemia wpłynęła na sytuację finansową wnioskodawcy. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego oddziału ZUS.


Wniosek może być złożony poprzez PUE ZUS, wysłany pocztą lub wrzucony do specjalnych pojemników w placówkach Zakładu. Zgodnie z przepisami odroczenie może dotyczyć składek na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.


- Przedsiębiorca, który skorzysta z odroczenia terminu płatności składek może liczyć na wstrzymanie postępowania egzekucyjnego i stosowania sankcji.
Każdy z przedsiębiorców powinien się zastanowić, z jakiej formy wsparcia chce skorzystać. Możliwości jest dużo i wszystko wskazuje, że będzie ich jeszcze więcej. Tzw. tarcza antykryzysowa wprowadzi większe możliwości, m.in. chodzi o zwolnienie mikrofirm ze składek na ubezpieczenia społeczne. Płatnicy będą też zwolnieni z opłaty prolongacyjnej. - dodaje Cieszyński.

Na tzw. tarczę antykryzysową składają się projekty kilku ustaw. Głównym celem nowych rozwiązań prawnych jest ochrona zatrudnienia i zachowanie płynności finansowej w firmach.

Ten artykuł jest częścią bloku tematycznego:
Koronawirus
Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, brakiem smaku i/lub węchu, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2/3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, pacjenci onkologiczni, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (7)
dodaj komentarz

 • -15

  Justyna _gość_gość_gość_gość

  29.03.2020, 11:30

  Strasznie WAm

  Współczuję, serio, może jestem odrealniona, na moim koncie sobie leży 4 miesięczny dochód większości Tczewian, wkurza mnie to że nie mogę sobie kupić potrzebnych mi rzeczy, cieszę się, że jestem w takiej sytuacji dzus, bo wiem że dochód bedzie co miesiąc ten sam, najwyżej sobie oszczędźe bo kasy nie wydam, a po wszystkim kupię sobie samochód na pamiątkę Pandemii. Z oszczędności

  Odpowiedz
  IP: 37.30.xx9.xx9 
 • -3

  Wnuczek_gość

  29.03.2020, 15:10

  Babciu pomóż

  Miałem wypadek , potrzebuje na leczenie proszę babciu wyciągnij pieniążki z pod poduszki i pomóż mi , wyślę kolegę który odbierze pieniążki .... :)

  Cytuj
  IP: 84.38.xx4.xx8 
  +7

  Maja_gość

  29.03.2020, 15:51

  Nie wiem czy w tym momencie piszesz to aby się pochwalić czy co? Jeśli udało Ci się zdobyć pieniądze i zapracowałaś na nie cieżko, to jasne ciesz sie i raduj. Ale po cholere szpanować hajsem? Jest pełno bogatych ludzi, którzy maja pieniędzy wiecej od Ciebie i nie piszą idiotycznych komentarzy, bo nie są idiotami. :) Pozdrawiam

  Cytuj
  IP: 109.207.xx3.xx6 
 • -2

  Pani _gość

  29.03.2020, 20:09

  Wątpię by CIĘŻKO pracowała, bo gdyby tak było to by zarabiała jedynie najniższą plus ewentualnie premia. Bo w tym kraju jest tak że ten co najciężej pracuje g..no ma, bo prywaciaże wolą narzekać jaką to oni biedę mają niż dać zarobić tym co na nich pracują

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx3.xx2 
 • Justyna _gość_gość_gość_gość

  29.03.2020, 21:48

  Masz rację, kwestia dobrej organizacji, a nie ciężkiej pracy

  Cytuj
  IP: 37.30.xx9.xx9 
 • Nieroby_gość

  29.03.2020, 20:49

  A niech padną w cholerne nieroby jedne. Mi jakoś nikt nie dopłaci do składek żebym tyle podatków nie płacił. Mam was gdzieś jeśli nie potraficie o siebie zadbać. Złodzieje jedni i nieroby może zamykajcie wsze biznesu już o godzinie 12 bo korona.

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx5.xx0 
 • Ja_gość_gość_gość_gość_gość_gość

  29.03.2020, 21:49

  "Miałem wypadek , potrzebuje na leczenie proszę babciu wyciągnij pieniążki z pod poduszki i pomóż mi , wyślę kolegę który odbierze pieniążki .... :)"

  OK wnusiu, ale wykorzystam cię wpierw seksualnie

  Odpowiedz
  IP: 37.30.xx9.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.