Pandemia i inflacja stoją na drodze Świątecznej Zbiórki Żywności - część rodzin spędzi głodne święta

(fot. tcz.pl)
Tczew - Pandemia i inflacja stoją na drodze Świątecznej Zbiórki Żywności - część rodzin spędzi głodne święta
Świąteczna Zbiórka Żywności, która odbyła się w ponad 2 000 sklepów w całej Polsce w dniach 26-27 listopada br., zakończyła się zebraniem zaledwie 233 ton produktów żywnościowych. To aż o 70% mniej niż Banki zbierały przed rozpoczęciem pandemii. Świąteczna Zbiórka Żywności wciąż jednak trwa i pomóc można w charytatywnym sklepie online zbiorkazywnosci.pl.

W ostatnich latach Świąteczna Zbiórka Żywności regularnie przekraczała wynik 700 ton zebranych produktów żywnościowych - oznaczało to, że wiele osób potrzebujących wsparcia otrzymywało paczki żywnościowe na święta. Sytuacja zmieniła się w 2020 roku, gdy zebrano zaledwie 76 ton produktów - wpływ na to miała trwająca pandemia koronawirusa oraz brak możliwości udziału wolontariuszy w zbiórce. Już w ubiegłym roku, Banki Żywności nie miały szansy wspomóc wszystkich potrzebujących. Również zawartość paczek, była skromniejsza niż w ubiegłych latach.

Według wstępnych szacunków Federacji Polskich Banków Żywności wszystko wskazuje na to, że 2021 rok również będzie rozczarowujący pod względem wyników zbiórki. Zaledwie 233 tony produktów żywnościowych udało się zebrać w ponad 2 000 sklepów w całej Polsce. Dodatkowym czynnikiem, który negatywnie wpływa na wynik Świątecznej Zbiórki Żywności jest rosnąca w Polsce inflacja. Jak podał 30 listopada br. Główny Urząd Statystyczny - inflacja w listopadzie wzrosła o 7,7% rok do roku. Oznacza to, że wzrost cen w szczególności dotyka osoby żyjące w ubóstwie. To one będą musiały dokonać drastycznych wyborów z czego zrezygnować na wigilijnym stole. Rosnąca inflacja ma również wpływ na potencjalnych darczyńców, którzy zaczynają się wahać nad zakupem dodatkowego produktu w celu jego podarowania osobom potrzebującym.

- Sytuacja jest trudna dla wielu osób w Polsce. Prawie 2 mln Polaków, 5,2% spośród nas, żyje poniżej progu ubóstwa - jak pokazują dane GUS. Z drugiej strony osoby, które chcą pomóc mogą kupić mniej produktów niż rok temu, a wszystko z powodu wyższych cen żywności. Mamy jednak jeszcze szansę, żeby uratować tegoroczne święta, a to dzięki zbiórce online w charytatywnym sklepie zbiorkazywnosci.pl. Zróbmy wszystko, aby te święta nie były głodne - apeluje Beata Ciepła Prezes Federacji Polskich Banków Żywności.


Osoby, które chcą pomóc mogą odwiedzić charytatywny sklep online Świątecznej Zbiórki Żywności: www.zbiorkazywnosci.pl , w którym do kupienia są wirtualne produkty. Za zebrane w ten sposób pieniądze Banki Żywności kupią żywność dla osób w trudnej sytuacji życiowej. Zbiórka online potrwa do 20 grudnia br.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • +4

  Eh..._gość

  02.12.2021, 13:06

  jak co roku...

  Przy okazji większych zakupów włożyliśmy z małżonka do kosza mniej więcej tyle samo, co w latach poprzednich! Zawsze uważaliśmy za stosowne dzielić się z potrzebującymi wypracowanym przez nas dobrobytem nieosiągalnym dla osób życiowo niezaradnych! Do czego zachęcam wszystkich życzliwych bliźniemu! System socjalny przedstawiany w niektórych mediach, jako wielki sukces rządu PiS okazał się być sposobem na pomnażanie stanowisk dla swoich suto uposażanych zwolenników! Jedyną organizacją której unikamy od 6 lat jest "Szlachetna Paczka"! Raczej nie po drodze nam z lansującym się PAD i jego małżonką! Obrzydliwą byłaby świadomość legitymizowania kogoś takiego...

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xxx.xx4 
 • +12

  x_gość

  02.12.2021, 13:23

  ja od kazdego zarobionego tysiaca oddaje panstwu jakies 670, wiec sorry ZADNE zbiorki .NIE MA OPCJI.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx8.xx4 
 • +10

  taka jedna_gość

  02.12.2021, 13:54

  Ja zawsze wkładałam żywnośc do takich koszy jednak w tym roku tego nie zrobie. Z prostego powodu- sama będe organizowac swięta bardzo oszczędne. Pracuje i uczciwie zarabiam ale widzę, że stać mnie na coraz mniej a jako pracujaca osoba nie łapie sie na żaden socjal. I prosze mnie zle nie zorzumieć- ja nie licze na nic od Państwa. Skończyłam studia, znalazłam prace, potem ja zmieniłam na lepsza,radze sobie w życiu sama ale widze jak to państwo kosztem ludzi takich jak ja wspiera osoby, ktore są niezaradne życiowo. Dlatego w tym roku takie zbiórku budza moja niechęć.

  Odpowiedz
  IP: 195.250.xx7.xx3 
 • +1

  Gość _gość_gość_gość

  02.12.2021, 21:26

  BRAWO BRAWO

  Cytuj
  IP: 109.131.xx2.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.