Pomorscy licealiści na granicy troposfery. My też możemy pomóc!

Model rakiety
Pomorscy licealiści na granicy troposfery. My też możemy pomóc!
Po sukcesach polskich inżynierów i studentów, którzy w ciągu ostatnich trzech lat umieścili na orbicie trzy satelity, przyszla pora na licealistów. Grupa uczniów ze szkół średnich w Gdańsku Tczewie i Słupsku buduje rakietę na pokładzie, której wystrzeli do stratosfery, na wysokość 15 km zaprojektowaną przez siebie sondę. Rakieta w niebo wzbije się z prędkością dwukrotnie większą od prędkości dźwięku. Start planowany jest na kwiecień przyszłego roku.

Aby tego dokonać młodzi ludzie potrzebują wsparcia finansowego, z prośbą o pomoc zwrócili się do internautów. Swój projekt młodzi konstruktorzy umieścili na crowdfundingowym portalu PolakPotrafi.pl - https://www.polakpotrafi.pl/projekt/rakieta-do-krawedzi-troposfery dzięki czemu każdy może wesprzeć projekt, a także sprawdzić postęp zbiórki.

Co chcą zrobić?

Celem projektu Pomeranian Space Team jest budowa rakiety oraz aparatury, za pomocą której licealiści prowadzić będzie badania naukowe na granicy między ziemską troposferą i stratosferą. Aparatura znajdować się będzie w mini-satelicie wielkości puszki po Coca-Coli o pojemności 330 mililitrów i wadze nie większej niż 350 gram, stąd też nazwa CanSat zarezerwowana dla tego typu obiektów. Rakieta po osiągnięciu pułapu 15 km wyrzuci CanSata, który opadając na spadochronie będzie zbierał dane naukowe.


CanSat będzie oparty o ośmiobitowy mikrokontroler z rodziny AVR zarządzający wszystkimi urządzeniami pokładowymi. W kapsule będzie się znajdował akcelerometr, żyroskop, magnetometr, 2 termometry, barometr, odbiornik GPS, czujnik natężenia światła ultrafioletowego oraz czujniki dwóch gazów: dwutlenku węgla i metanu.

Próbnik będzie zbierał dane i zapisywał je nawet do 100 razy na sekundę (w zależności od rodzaju danych) na dwóch kartach pamięci MicroSD oraz transmitował je radiowo z prędkością 5 odczytów na sekundę do naziemnej stacji odbiorczej. Pozwoli to na natychmiastową analizę danych i śledzenie parametrów lotu oraz późniejsze odszukanie CanSata po lądowaniu. Mini-satelita będzie wyposażony również w drugi nadajnik radiowy transmitujący dane o położeniu z emisją RTTY. Jest to nadajnik zapasowy o dużym zasięgu zapewniający nam możliwość odzyskania kapsuły w przypadku utraty łączności z pierwszym nadajnikiem.

Dalszym etapem prac będzie wbudowanie do kapsuły transmitera wideo oraz miniaturowej kamery. Taki zestaw w połączeniu z czułym odbiornikiem naziemnym oraz odpowiednimi antenami zapewni transmisję obrazu ze stratosfery oraz możliwość streamingu wideo na stronę internetową.
Rakieta będzie mierzyć 6 metrów wysokości i 90 kg masy startowej, a napędzać ją będzie silnik hybrydowy wykorzystujący podtlenek azotu N2O, oraz mieszankę parafiny, sorbitolu i węgla. Wykonana zostanie z aluminium i kompozytów szklanych i węglowych. Będzie to największa amatorska rakieta zbudowana w Polsce.

Rakieta będzie lądowała na spadochronach, dzięki czemu całość będzie nadawała się do ponownego użycia po wylądowaniu. System odzysku w swoim działaniu będzie bardzo podobny do tego, jaki był używany w kapsułach powrotnych programu Apollo w latach 60’ i 70’ ubiegłego wieku.

Dlaczego troposfera?

Troposfera to najniższa i najcieńsza warstwa atmosfery ziemskiej, stanowi ona ok. 80% jej całkowitej masy. Górna jej granica zmienia się w zależności od pory roku i od szerokości geograficznej. W umiarkowanych szerokościach geograficznych od 10 km w zimie do 13 km w lecie. To w troposferze zachodzą częste turbulencje powietrza oraz najważniejsze procesy kształtujące pogodę i klimat na Ziemi, a więc procesy, które będą mają bardzo duży wpływ na lot statków powietrznych, także rakiet.
Zbadanie procesów i zachwania konstrukcji na krawędzi tropo i stratosfery da możliwość osiągania przez licealistów większych i prowadzenia ciekawszych eksperymentów naukowych.

Co, gdzie, kiedy i jak?

Ekipa młodych konstruktorów po miesiącach testów rakiety oraz aparatury planuje wykonać dwa docelowe loty rakiety oraz CanSata:

- lot na około 2 km we wrześniu 2015 podczas Festiwalu Meteor na poligonie wojskowym w Toruniu

- lot na 15 km na poligonie w Drawsku Pomorskim w kwietniu 2016.

Jakie korzyści przyniesie projekt?

Młodzi naukowcy mają ambitne plany. Chcą stworzyć systemy aktywnego stabilizowania satelitów typu CanSat oraz rakiet sondażowych. Zarówno satelita jak i elektronika na pokładzie rakiety będzie zbierać dane podczas całego lotu. Dane te zostaną później zanalizowane i opracowane, a na ich podstawie zostaną wyciągnięte wnioski dotyczące konstrukcji i zjawisk zachodzących podczas lotu. Analiza danych pomoże w realizacji przyszłych misji i projektów.
Ponadto po skończonym projekcie, platforma opierająca się o rakietę i cansat zostanie udostępniona szkołom, uczniom i studentom którzy będą mieć pomysł na ciekawy eksperyment wart wysłania go rakietą do stratosfery.
Docelowo rakieta ta będzie mogła wynieść na pułap kilkunastu kilometrów ładunek o masie nawet do 5 kilogramów. Pozwoli to na umieszczenie na pokładzie rakiety eksperymentów, które są za ciężkie by wysłać je na przykład balonem stratosferycznym.

Ile to kosztuje?

Tak ambitny projekt niestety sporo kosztuje. Uczniowie stworzyli więc crowdfundingową zbiórkę pieniędzy na portalu PolakPotrafi.pl: https://www.polakpotrafi.pl/projekt/rakieta-do-krawedzi-troposfery dzięki czemu każdy może wesprzeć projekt, a także sprawdzić postęp zbiórki.

Pierwszy próg finansowania - 65 000 PLN - pozwoli na zbudowanie rakiety i CanSata, przeprowadzenie testów oraz samego lotu. Licealiści muszą kupić część sprzętu niezbędnego do zbudowania tak dużej konstrukcji, a także materiały aluminiowe, tkaniny węglowe, żywice epoksydowe i inne materiały do budowy zarówno rakiety jak i sondy.

Konieczny jest zakup niemal 100 kilogramów podtlenku azotu, który pozwoli na dokładne przetestowanie silnika rakietowego oraz wykonanie lotu testowego jak i docelowego.
Niezbędne są również spadochrony, które pozwolą na bezpieczne lądowanie sondy i rakiety. Spadochrony będą miały łączną powierzchnię równą spadochronom przeznaczonym dla skoczków. Niezbędne jest przetestowania systemu refowania spadochronów. W tym celu konstruktorzy planują zrzucić balast o masie rakiety z samolotu Cessna i wykonać przynajmniej 3 udane testy systemu lądowania.

Drugi próg - 85 000 PLN pozwoli na kompleksową realizację projektu, zwiększenie ilości komputerów pokładowych na pokładzie rakiety, co przełoży się także na większą ilość uzyskanych przez nas danych. Dzięki pełnej kwocie wsparcia będzie możliwe także doposażenie pracowni rakietowej „Rakietowy Tczew” w sprzęt, który pozwoli na rozwój zajęć prowadzonych dla dzieci i młodzieży. Dzięki temu będzie możliwa realizacja większej ilości ciekawych pomysłów, które kryją się w głowach pomorskich modelarzy kosmicznych. Osiągnięcie pełnego progu pozwoli także na zrealizowanie pełnego filmu o tym, jak krok po kroku projekt powstaje, gdzie będą także ujęcia z testów, z lotu, zdjęcia, objaśnienia, a także podziękowania dla sponsorów.
Pełne wsparcie pozwoli także na wyposażenie pracowni rakietowej w wysokiej klasy sprzęt, dzięki któremu będzie możliwe prowadzenie dużo ciekawszych zajęć z dziećmi i młodzieżą, a także realizować bardziej ambitne projekty w przyszłości. Mowa tutaj głównie o sprzęcie technicznym, z którego będzie mógł skorzystać każdy uczestnik zajęć i realizować przez to swoje twórcze pomysły w dziedzinie modelarstwa lotniczego, czy też na polu naukowym.
Za wsparcie przewidziane są ciekawe nagrody, takie jak plakaty, dyplomy, kubki, koszulki, smycze i inne gadżety związane z projektem. Dla firm i bardziej hojnych sponsorów konstruktorzy przygotowali ofertę wysłania swojego produktu na pokładzie rakiety lub umieszczenia reklamy firmy na korpusie rakiety oraz CanSata.

Kim są młodzi naukowcy?

To uczniowie szkół średnich z Gdańska, Tczewa oraz Słupska zrzeszoni w grupie Pomeranian Space Team. Na koncie mają wiele sukcesów, jak choćby zbudowanie dwóch rakiet ponaddźwiękowych, czy zajęcie pierwszego miejsca w drużynowym konkursie „Ekotech 2012” organizowanym przez Polską Akademię Nauk i Instytut Maszyn Przepływowych. Każdy z nich osiąga spore sukcesy w dziedzinach swoich zainteresowań, teraz połączyli siły by zrealizować projekt ambitny, jakiego jeszcze do tej pory w Polsce nie było. Miejscem realizacji projektu jest pracownia rakietowa "Rakietowy Tczew", którą prowadzą.

„Rakietowy Tczew”

Pracownia rakietowa działa w Tczewie od 2013 roku. W tym czasie jej instruktorzy przeprowadzili warsztaty podczas wielu imprez na terenie całej Polski. Łącznie udało im się zapoznać z techniką rakietową ponad 200 osób, z czego 30 aktywnie uczestniczyło w zajęciach rakietowych w pracowni.
W tym roku pracownia liczy 25 osób aktywnie uczestniczących w warsztatach. Grupa podzielona na modelarską i eksperymentalną, buduje rakiety o różnym stopniu skomplikowania. Począwszy od małych rakiet modelarskich, przez większe, a na profesjonalnych rakietach latających z prędkością dźwięku kończąc.

Kto już wspiera projekt?

Projekt realizowany jest w ścisłej współpracy z Fundacją Wspierania Polskiej Astronautyki "Pociąg do Gwiazd", która w ramach prowadzonego programu "Wsparcie grup studenckich i amatorskich" objęła projekt kompleksową obsługą od strony organizacyjnej, finansowej i promocyjnej.
Fundacja w ubiegłym roku z sukcesem zajęła się obsługą medialną i organizacyjną zbiórki crowdfundingowej na rzecz drużyny Space is More z Wrocławia. Wrocławscy studenci dostali się na finał konkursu Inspiration Mars organizowanego m.in. przez NASA jednak nie mieli środków by się tam dostać. Dzięki zbiórce i ofiarności internautów udało się wtedy zebrać ponad 92 tys. złotych.

Partnerami projektu są Polskie Towarzystwo Rakietowe, Szkoły Okrętowe i Ogólnokształcące Conradinum, Pracownia Rakietowa "Rakietowy Tczew. Pojawili się również pierwsi sponsorzy, firma Aerolife, która zajmuje się produkcją i sprzedażą małych silników hybrydowych, które mogą być wykorzystywane w konstrukcjach amatorskich oraz firma APATOR S.A.
Co ważne, już na samym początku projektem zainteresował się Instytut Mechaniki Precyzyjnej, który zaoferował pomoc w kwestiach związanych z materiałami konstrukcyjnymi i wytrzymałością materiałów - od stali, przez aluminium, po kompozyty. Przedsięwzięcie ma więc również charakter naukowy.

Kontakty:

Dla mediów/sponsorów:

Marcin Mazur
e-mail: marcin.mazur@pociagdogwiazd.org
tel.: 607-473-192

W sprawach projektu/sponsorów:

Damian Mayer
e-mail: d.mayer@330ml.eu
tel.: 784-918-776

Drukuj
Prześlij dalej
 
KOMENTARZ DNIA