Tcz.pl logo

Szukaj

Logowanie

Nie pamietasz hasła: przypomnij hasło
Nie masz konta: zarejestruj się

Na Kociewiu rok cały... - zapomniane obrzędy kociewskiej wsi

Na Kociewiu przez rok cały (fot. LOT Kociewie)
Na Kociewiu rok cały... - zapomniane obrzędy kociewskiej wsi

zobacz galerię zdjęć: 3
Kociewska wieś to miejsce, gdzie przez wiele lat kultywowano tradycje, które nierozłącznie łączy się z rokiem obrzędowym. Niestety przez lata, zwyczaje te, zostały zapomniane. Aby przypomnieć je, a także zapoznać z nimi młode pokolenie Kociewiaków Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE realizuje projekt "Na Kociewiu rok cały...- zapomniane obrzędy kociewskiej wsi". Projekt ten został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu ETNO Polska.

Pierwszym elementem zadania było zebranie materiałów nt. obrzędów, które kiedy były kultywowane na wsiach, a następnie w przystępny sposób przekazanie wiedzy młodzieży. Dzięki warsztatom poprowadzonym z młodzieżą mieli oni okazję dowiedzieć się jak wyglądały m.in. żniwa czy też zaduszki na Kociewiu.

Dzięki współpracy z regionalistkami profesor Marią Pająkowską-Kensik, która pomogła przygotować materiał oraz Kamilą Gillmeister i Mirosławą Möller, które przygotowały zajęcia dla młodzieży, zapoznaliśmy młode pokolenie ze zwyczajami ich babć oraz prababć. - mówi Piotr Kończewski, Dyrektor Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE.

Był to pierwszy etap projektu. W kolejnym młodzież oraz osoby z regionalnych zespołów folklorystycznych wzięły udział w nagraniach filmowych, które odbyły się w Muzeum Park Etnograficzny we Wdzydzach. To właśnie tam, w jednej z chałup pochodzących z Kociewia aktorzy odegrali scenki dotyczące roku obrzędowego. Filmy dotyczące zbiorów żniw, wykopek, obrzędów wielkanocnych i bożonarodzeniowych będzie można zobaczyć na facebooku Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE.


Podczas kręcenia materiału młodzież nie tylko dowiedziała się jak kiedyś żyło się na Kociewiu, ale również na własnej skórze przekonała się jak dawniej wykonywano pracę. Poza tym mogli zapoznać się z zajęciami osób zza kulis. - podkreśla Piotr Kończewski - Obserwowali reżyserkę, kamerzystę czy też scenografkę co pozwoliło im jeszcze bardziej wczuć się w rolę.


Nagrany materiał zostanie zmontowany, a następnie przetłumaczony na Polski Język Migowy. Gotowe filmy będą dostępne dla szerszej publiczności w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej www.etno.kociewie.eu. Będą służyć jako materiał dydaktyczny dla nauczycieli oraz regionalistów, którzy będą mogli wykorzystywać go podczas prowadzenia lekcji i wykładów.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

  • +2

    Tczewianin _gość_gość_gość

    12.10.2022, 12:28

    Najlepszym obrzędem jest...

    POLTER ABEND!

    Odpowiedz
    IP: 95.51.xx9.xx3  #
  • Baba1_gość_gość

    12.10.2022, 21:14

    Polterabend

    Polterabend to slowo z niemieckiego i znaczy: robic halas poprzez bicie szkla i porelany czy innych przedmiotow z fajnasu by wystraszyc duchy i przez to zrobic dobry start mlodej parze w zdrowe i szczesliwe nowe zycie. W niemieckim rozbite szklo czy porcelana przynosi szczescie. Obrzedy znane w regionach zamieszkalych przez niemców. Czyli germanizacja udala sie nie na 100% a na 1000%. Pozdrawiam

    Odpowiedz
    IP: 84.158.xx3.xx4  #
  • Tczewianin _gość_gość_gość

    13.10.2022, 12:56

    Niech będzie POLTERABEND,...

    a propos GERMANIZACJI-CZY STROISZ BABO JEDNA CHOINKĘ NA "GWIAZDKĘ"?

    Cytuj
    IP: 95.51.xx9.xx3  #

    Tczewianin _gość_gość_gość

    13.10.2022, 12:57

    Jak POLTERABEND-

    -to "Niemców",no nie?

    Cytuj
    IP: 95.51.xx9.xx3  #

    will_gość

    17.11.2022, 21:14

    Polterabend to słowo z języka duńskiego i znaczy wieczór kawalerski

    Cytuj
    IP: 178.235.xx2.xx5  #
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.