Na Kociewiu rok cały... - zapomniane obrzędy kociewskiej wsi

Na Kociewiu przez rok cały (fot. LOT Kociewie)
Tczew - Na Kociewiu rok cały... - zapomniane obrzędy kociewskiej wsi

zobacz galerię zdjęć: 3
Kociewska wieś to miejsce, gdzie przez wiele lat kultywowano tradycje, które nierozłącznie łączy się z rokiem obrzędowym. Niestety przez lata, zwyczaje te, zostały zapomniane. Aby przypomnieć je, a także zapoznać z nimi młode pokolenie Kociewiaków Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE realizuje projekt "Na Kociewiu rok cały...- zapomniane obrzędy kociewskiej wsi". Projekt ten został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu ETNO Polska.

Pierwszym elementem zadania było zebranie materiałów nt. obrzędów, które kiedy były kultywowane na wsiach, a następnie w przystępny sposób przekazanie wiedzy młodzieży. Dzięki warsztatom poprowadzonym z młodzieżą mieli oni okazję dowiedzieć się jak wyglądały m.in. żniwa czy też zaduszki na Kociewiu.

- Dzięki współpracy z regionalistkami profesor Marią Pająkowską-Kensik, która pomogła przygotować materiał oraz Kamilą Gillmeister i Mirosławą Möller, które przygotowały zajęcia dla młodzieży, zapoznaliśmy młode pokolenie ze zwyczajami ich babć oraz prababć. - mówi Piotr Kończewski, Dyrektor Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE.

Był to pierwszy etap projektu. W kolejnym młodzież oraz osoby z regionalnych zespołów folklorystycznych wzięły udział w nagraniach filmowych, które odbyły się w Muzeum Park Etnograficzny we Wdzydzach. To właśnie tam, w jednej z chałup pochodzących z Kociewia aktorzy odegrali scenki dotyczące roku obrzędowego. Filmy dotyczące zbiorów żniw, wykopek, obrzędów wielkanocnych i bożonarodzeniowych będzie można zobaczyć na facebooku Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE.


- Podczas kręcenia materiału młodzież nie tylko dowiedziała się jak kiedyś żyło się na Kociewiu, ale również na własnej skórze przekonała się jak dawniej wykonywano pracę. Poza tym mogli zapoznać się z zajęciami osób zza kulis. - podkreśla Piotr Kończewski - Obserwowali reżyserkę, kamerzystę czy też scenografkę co pozwoliło im jeszcze bardziej wczuć się w rolę.


Nagrany materiał zostanie zmontowany, a następnie przetłumaczony na Polski Język Migowy. Gotowe filmy będą dostępne dla szerszej publiczności w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej www.etno.kociewie.eu. Będą służyć jako materiał dydaktyczny dla nauczycieli oraz regionalistów, którzy będą mogli wykorzystywać go podczas prowadzenia lekcji i wykładów.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • +2

  Tczewianin _gość_gość_gość

  12.10.2022, 12:28

  Najlepszym obrzędem jest...

  POLTER ABEND!

  Odpowiedz
  IP: 95.51.xx9.xx3 
 • Baba1_gość_gość

  12.10.2022, 21:14

  Polterabend

  Polterabend to slowo z niemieckiego i znaczy: robic halas poprzez bicie szkla i porelany czy innych przedmiotow z fajnasu by wystraszyc duchy i przez to zrobic dobry start mlodej parze w zdrowe i szczesliwe nowe zycie. W niemieckim rozbite szklo czy porcelana przynosi szczescie. Obrzedy znane w regionach zamieszkalych przez niemców. Czyli germanizacja udala sie nie na 100% a na 1000%. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  IP: 84.158.xx3.xx4 
 • Tczewianin _gość_gość_gość

  13.10.2022, 12:56

  Niech będzie POLTERABEND,...

  a propos GERMANIZACJI-CZY STROISZ BABO JEDNA CHOINKĘ NA "GWIAZDKĘ"?

  Cytuj
  IP: 95.51.xx9.xx3 

  Tczewianin _gość_gość_gość

  13.10.2022, 12:57

  Jak POLTERABEND-

  -to "Niemców",no nie?

  Cytuj
  IP: 95.51.xx9.xx3 

  will_gość

  17.11.2022, 21:14

  Polterabend to słowo z języka duńskiego i znaczy wieczór kawalerski

  Cytuj
  IP: 178.235.xx2.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.