Samorządy muszą kupić prąd "z wolnej ręki"

Prąd, energia elektryczna, linia wysokiego napięcia (fot. Tcz.pl)
Samorządy muszą kupić prąd "z wolnej ręki"
Po tym, jak ani jedna oferta nie wpłynęła na przetarg na dostawę energii dla gdańskiej grupy energetycznej, do której należy również Tczew, samorządy zdecydowały, że kupią prąd "z wolnej ręki". Obecny kontrakt obowiązuje do końca br.

Na początku ub. tygodnia odbyło się spotkanie metropolitalnej grupy zakupowej Gdańska dotyczącej dostawy energii elektrycznej. Tczew zamawia energię w gdańskiej grupie zakupowej - dzięki temu ma być taniej. Do grupy metropolitalnej należy w sumie kilkadziesiąt podmiotów, w tym Gdańsk, Sopot, a także wiele miejskich spółek i instytucji - np. Gdańskie Autobusy i Tramwaje, Europejskie Centrum Solidarności, Gdańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, czy Port Lotniczy w Rębiechowie. Pod koniec września pojawiła się informacja bez precedensu - ani jedna oferta nie wpłynęła na przetarg na dostawę energii elektrycznej. Stąd konieczność pilnej narady - i ustalenia co dalej.

Ustalono, że grupa kupi energię w ramach zamówienia z "wolnej ręki". Samorządy i instytucje tworzące grupę zakupową Gdańska, zdecydują czy chcą w niej pozostać.

- Zdecydowaliśmy się pozostać w grupie - informuje Małgorzata Mykowska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Tczewie.


W czwartek premier zapowiedział, że rząd pracuje nad rozwiązaniem, które pozwoli na zmniejszenie drastycznych podwyżek cen prądu dla samorządów i odbiorców wrażliwych - czyli np. szpitali. Na razie nie znamy jednak szczegółów:

- Kwestia specjalnej taryfy dla samorządowców - w ramach nowego schematu postaramy się wam zapewnić dużo tańszy prąd niż ten, który był proponowany. Będzie specjalna taryfa dla małych i średnich przedsiębiorstw - szczegóły zaprezentujemy w przyszłym tygodniu. - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.


Dodajmy, że w ubiegłym roku metropolitalna grupa zakupowa kupiła prąd na bieżący rok o ok. 40 proc. taniej niż inne gminy. Kosztowało to około 64 mln zł. Urzędnicy liczyli, że w tym roku uda się zamknąć to kwotą 165 mln zł.

Jeśli gminom nie uda się wybrać oferenta, będą musiały dokonać tzw. zakupów rezerwowych - wtedy wskazana automatycznie spółka dostarcza prąd, ale po stawkach ok. 10-krotnie wyższych.

Obecna umowa potrwa do końca br.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

  • ..._gość

    12.10.2022, 10:58

    ...

    przecież dało sianko - "na cel dowolny" :) sami przed chwilą pisaliście :) tnij.tcz.pl/?u=bbcd7e

    Odpowiedz
    IP: 5.172.xx6.xx1 
  • Tczewianin_gość

    12.10.2022, 11:08

    ,, cel dowolny "

    Tego już pewnie dawno nie ma. Premie poszły.

    Cytuj
    IP: 109.197.xx9.xx4 
  • bezsrejtu_gość_gość_gość_gość_gość

    12.10.2022, 23:31

    Trzeba się pogodzić, że u nas też tak będzie: http://www.youtube.com/watch?v=U7PYbQEPSI8

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx4.xx1 
  • gosc _gość

    13.10.2022, 08:05

    jeden wielki walek

    mieszkam u zachodnich sasiadow w miescie wielkosci tczewa , przez ostatnie piec lat za prad place caly czas tyle samo 96? i zadnej podwyzki nie dostalem, za gaz placilem 100? miesiecznie (przy gazowym ogrzewaniu) ,teraz mam nowa umowe na kolejny rok i bede placil 125?. pozdrawiam

    Odpowiedz
    IP: 95.90.xx8.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.