Biskupie ogrody zrewitalizowane dzięki unijnym środkom

Biskupie ogrody po rewitalizacji (fot. mat. prasowe)
Tczew - Biskupie ogrody zrewitalizowane dzięki unijnym środkom

zobacz galerię zdjęć: 3
Zakończenie rewitalizacji pelplińskich Ogrodów Biskupich stworzyło okazję do spotkania w tym niezwykłym miejscu, zwanym niekiedy "Pomorskimi Atenami", (...) któremu prace konserwatorskie przywróciły dawny blask" - powiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny konserwator zabytków dr Jarosław Sellin podczas uroczystości otwarcia Barokowego Zespołu Parkowego i Galerii "Ogrody Cysterskie" w Pelplinie, zrewitalizowanych ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020".

Pelplin w pierwszym skojarzeniu nieodmiennie przywodzi na myśl zakon cystersów i opactwo, funkcjonujące tu od 1274 r. (...) Zakon cystersów odegrał ogromną rolę w rozwoju kultury i gospodarki tamtych czasów. Opactwa cysterskie stanowiły ważne centra nauki, medycyny i kultury - przypomniał wiceminister Sellin.

Generalny konserwator zabytków zwrócił uwagę, że najważniejsze pamiątki cysterskie i pocysterskie leżą na turystycznym Szlaku Cysterskim, wytyczonym decyzją Rady Europy w 1990 roku. W Polsce szlak ten obejmuje kilkadziesiąt zabytkowych zespołów klasztornych, wśród których Pelplin należy do najwartościowszych założeń kościelno-klasztornych i ogrodowych.

Sercem każdego zgromadzenia zakonnego jest świątynia, ale w przypadku cystersów niemal równie ważną rolę odgrywały ogrody. W nich znakomicie realizowało się słynne "Ora et Labora", czyli "Módl się i pracuj" - dewiza św. Benedykta - założyciela klasztoru benedyktynów, przejęta przez cystersów. Ogrody sprzyjały kontemplacji, modlitwie w trakcie pracy przy pielęgnacji upraw ogrodowych - podkreślił wiceminister.


Nawiązując do historii, sekretarz stanu w MKiDN przypomniał, że pod koniec pierwszej połowy XIX w. w domenie pelplińskiej powstał nowy układ urbanistyczno-przestrzenny, składający się z założenia cysterskiego i pałacu biskupiego wraz z barokowym ogrodem.

Pałacowi biskupiemu, wzniesionemu w latach 1837-1838 z inicjatywy biskupa chełmińskiego Jana Stanisława Kutowskiego, towarzyszył ogród z siatką alejek i kwater, wzbogacony o nowe budynki (kancelarię biskupią, wozownię, bramę) i urządzenia parkowe (pergolę różaną, altanę, mostek, labirynt i tunel wierzbowy), który został przekomponowany z dawnego barkowego ogrodu opackiego w typie francuskim. Jego nieodłącznym elementem był staw rybny.

Wiceminister poinformował, że dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych, przekazanych przez MKiDN, w ogrodach biskupich w Pelplinie, przeprowadzone zostały prace remontowe i konserwatorskie, które objęły m.in. wykonanie alejek i dróg wraz z zielenią, nawodnienia oraz oświetlenia, instalację monitoringu, odnowienie budynku bramnego, gruntowny remont wozowni i adaptację na "Galerię Ogrody Cystersów" oraz wyposażenie jej w sprzęt do prowadzenia działalności kulturalno-edukacyjnej, stworzenie kawiarni i kiosku z pamiątkami, a także sceny na terenie parku.

Z całego serca dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do rewitalizacji Barokowego Zespołu Parkowego i Galerii "Ogrody Cysterskie" w Pelplinie, którzy - nie szczędząc sił i środków - podjęli dzieło rewitalizacji tego unikalnego zabytku dla dobra ogółu społeczeństwa, turystów i polskiego dziedzictwa kulturowego. "Finis coronat opus" - to zawołanie Owidiusza niech będzie przesłaniem dzisiejszej podniosłej uroczystości - zakończył wiceminister Sellin.

O projekcie
Inwestycja pn. "Barokowy zespół parkowy w Pelplinie - udostępnienie poprzez zagospodarowanie terenu oraz nadanie nowej funkcji wystawienniczo-kulturalnej" została zrealizowana ze środków unijnych w ramach VIII osi priorytetowej POIiŚ 2014-2020. Całkowity koszt projektu wyniósł ponad 20,5 mln zł, w tym dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - 17,4 mln zł.

Ogrody Biskupie są cennym zabytkiem o kilkusetletniej historii. Stanowią część zespołu pocystersko-katedralnego, wpisanego w 2014 r. na listę Pomników Historii. Układ przestrzenny Ogrodów powstał w I połowie XIX wieku na terenie dawnego klasztornego ogrodu użytkowego i choć zachowały się one w prawie niezmienionej formie, to jednak wymagały gruntownej rewitalizacji.

Wśród prac przeprowadzonych w ramach projektu były m.in: rewaloryzacja zieleni, modernizacja alejek i dróg, instalacja systemu do nawadniania, zamontowanie oświetlenia i monitoringu, wykonanie sceny na terenie parku oraz stworzenie naturalistycznego placu zabaw w przestrzeni wypoczynku dla rodzin z dziećmi. Zamontowano także infokiosk oraz makiety Opactwa i Ogrodów z brązu, a także plakiety przedstawiające najbardziej atrakcyjne obiekty w parku. Wykonano również remont obiektów z XIX w. - budynku bramnego oraz dawnej wozowni, w której przeprowadzono także adaptację wnętrz do nowej funkcji Galerii "Ogrody Cystersów" wraz z jej wyposażeniem w sprzęt do prowadzenia działalności kulturalno-edukacyjnej.

Obecnie na terenie Ogrodów można podziwiać geometryczny układ alejek parkowych, liczne szpalery grabowe, kasztanowcowo-lipowe oraz staw. Działalność kulturalna będzie prowadzona zarówno na terenie budynku dawnej wozowni jak i samego parku (lekcje tematyczne i warsztaty w plenerze, gra edukacyjna dla dzieci i młodzieży "Poszukiwacze przyrody", wystawy plenerowe, imprezy plenerowe, zwiedzanie Ogrodów). Bezpłatna oferta jest skierowana do szerokiego grona odbiorców (dzieci w wieku przedszkolnym, dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, osób dorosłych) z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (10)
dodaj komentarz

 • +13

  Art_gość

  23.06.2022, 10:53

  Fajnie

  Teren prywatny odnowiony za publiczne pieniądze...grunt, żeby jaśnie wielmożny pan biskup był szczęśliwy.

  Odpowiedz
  IP: 158.116.xx5.xx2 
 • +10

  Tymon_gość_gość

  23.06.2022, 11:15

  A jak tam rewitalizacja parku w Tczewie?

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx8.xx5 
 • +8

  Ja_gość_gość_gość

  23.06.2022, 11:27

  PiS

  Takie rzeczy to tylko w chorym państwie PiS owcow!

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx1.xx6 
 • +1

  Sol_gość

  23.06.2022, 11:34

  ....

  Fajnie, że po kilkunastu latach teren w końcu udostępniony dla mieszkańców i turystów. Takiego miejsca brakowało w Pelplinie, ale nie wiem czy ilość funduszy jakie tam wrzucono była tego warta

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx7.xx8 
 • -1

  Art_gość

  23.06.2022, 12:23

  Pytanko

  Będzie udostępnione dla każdego, czy tylko dla grup zorganizowanych ( szkoła, przedszkola i inne podobne instytucje) za zgodą biskupa?

  Cytuj
  IP: 158.116.xx5.xx2 
 • -1

  Dick_gość

  23.06.2022, 11:48

  Mam nadzieję, że inwestycja współfinansowana z publicznych pieniędzy zostanie udostępniona zwiedzącjacym.

  Odpowiedz
  IP: 195.191.xx0.xx2 
 • +3

  Mieszkanka Pelplina _gość_gość

  23.06.2022, 13:08

  Ogrody

  Tak, ogrody są udostępnione dla wszystkich, dodatkowo na terenie jest kawiarnia

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx7.xx8 
 • +1

  Wojtek_gość

  23.06.2022, 18:49

  Ogród

  To że zrobiono i udostępiono to ok. A taka ta Unia bebe a tu proszę 17,4 mln.czyli co jak dają to i ocet słodki. A Ora et Labora w wykonaniu księżulków była??? Było by taniej,ale gdzie tam nie przystoi i mają do tego parobków.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx5.xx3 
 • -1

  ja_gość_gość

  23.06.2022, 18:59

  Hha

  Kampania Pisowska wystartowała - ciemny lud to kupi

  Odpowiedz
  IP: 185.46.xx2.xx7 
 • -2

  Wojtek_gość_gość

  23.06.2022, 21:09

  Ogród

  Czyli tak, 5 lat wstęp za darmo bo zrobione za Unijne a potem bileciki za wstęp bonkowo.A ta komercyjna kawiarenka to też za Unijne, ???

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx5.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA