Dodatkowy zasiłek opiekuńczy oficjalnie wydłużony do 28 czerwca

Pieniądze
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy oficjalnie wydłużony do 28 czerwca
Nowe przepisy zawarte w obowiązującej już Tarczy antykryzysowej 4.0. umożliwiają wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego za ostatnie tygodnie i najbliższe dni.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje w związku z zamknięciem żłobków, przedszkoli i szkół w związku z zagrożeniem koronawirusem. Ze świadczenia mogą korzystać również rodzice, którzy mimo otwarcia placówek opiekuńczych nie wysłali do nich dzieci z obawy przed Covid-19.

Tarcza antykryzysowa 4.0 pozwala na wypłatę dodatkowego zasiłku zarówno na opiekę nad zdrowymi dziećmi do lat 8, jak i starszymi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności.  Ustawa obowiązuje z mocą wsteczną od 25 maja, więc wypłata zasiłku będzie możliwa od tej daty.

- Aby otrzymać zasiłek wystarczy złożyć u pracodawcy albo zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Natomiast prowadzący własną działalność lub osoby z nimi współpracujące powinny złożyć takie oświadczenie w ZUS. Można to zrobić poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), pocztą lub w placówce Zakładu. Wnioski i wszelkie informacje dotyczące dodatkowego zasiłku opiekuńczego są dostępne na stronie internetowej zus.pl. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego oddziału ZUS.


Jeśli w oczekiwaniu na zmianę przepisów rodzic złożył wniosek o zwykły zasiłek opiekuńczy, to teraz ten okres będzie rozliczony jako dodatkowy zasiłek opiekuńczy. To znaczy, że nie pomniejszy puli 60 dni zwykłego zasiłku, który przysługuje w roku kalendarzowym.

Ten artykuł jest częścią bloku tematycznego:
Koronawirus
Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, brakiem smaku i/lub węchu, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2/3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, pacjenci onkologiczni, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby.
Drukuj
Prześlij dalej