Kopciuchy znikną z Pomorza. Sprawdź, kiedy musisz wymienić piec

Nie do wszystkich pieców trafia węgiel (fot. tcz.pl)
Tczew - Kopciuchy znikną z Pomorza. Sprawdź, kiedy musisz wymienić piec
Od października 2020 roku, na mocy przyjętych przez Sejmik Województwa Pomorskiego uchwał antysmogowych, podejmowane są działania związane z eliminacją zanieczyszczeń powietrza. Stare kotły węglowe są przyczyną powstawiania smogu, dlatego trzeba pilnie je wymieniać. Mieszkańcy Pomorza, jeśli mają taką możliwość, podłączają się do sieci ciepłowniczych (w miastach również gazowych) lub wymieniają paliwa stałe na źródła nisko- lub bezemisyjne. Jeszcze inne zasady obowiązują w Sopocie, który ma charakter uzdrowiska.

Poprawa jakości powietrza i walka ze smogiem jest wpisana w Strategię Województwa Pomorskiego 2030. - Przypominamy o konieczności wymiany kotłów pozaklasowych tzw. kopciuchów, bo za cztery lata nie powinno być w Polsce żadnego takiego pieca - mówi Tadeusz Styn, zastępca dyrektora Departemetu Środowiska i Rolnictwa UWMP. - Czas leci a nadal jest jeszcze sporo do zrobienia. Pomocą w wymianie kotłów mają być różnego rodzaju dotacje gminne oraz z programów ogólnopolskich takich, jak Czyste Powietrze czy Stop Smog - wyjaśnia Styn.

Jak to jest w miastach?

Uchwały antysmogowe zakładają, że mieszkańcy miast, którzy mają możliwość podłączenia się do sieci ciepłowniczej lub gazowej, po datach określonych uchwałą, nie mogą stosować paliw stałych. Wybór sposobu ogrzewania leży po stronie właściciela instalacji, może to być podłączenie do sieci, ogrzewanie gazowe, olejowe, elektryczne czy OZE.


Uchwały dla wsi

Na wsiach zasady są podobne, tyle że zakaz stosowania paliw stałych dotyczy tylko terenów z dostępem do sieci ciepłowniczej. Nie ma obowiązku korzystania z gminnych sieci gazowych. Podobnie jak w miastach obowiązuje wymiana źródeł ciepła na niskoemisyjne.

Te terminy są bardzo ważne

Ważne są obowiązujące Pomorzan terminy. Już od 1 stycznia 2020 roku zakazane jest stosowanie paliw najgorszej jakości, np. mułów węglowych, flotokoncentratów, węgla brunatnego, torfu, mieszanin paliw z dodatkiem lub bez dodatku innych substancji, zawierających mniej niż 85 proc. węgla kamiennego oraz paliw zawierających biomasę o wilgotności powyżej 20 proc.

Kotły pozaklasowe i nieposiadające tabliczki znamionowej należy wymienić do 1 września 2024 roku. Z kolei kotły, które spełniają wymagania w zakresie standardów emisyjnych w klasie 3 i 4, powinny zostać wymienione na nowe do 1 września 2026 roku. Jako ostatnie, bo do 1 lipca 2035 roku, trzeba wymienić kotły spełniające wymagania w klasie 5.

Indywidualna droga Sopotu

W Sopocie program likwidacji źródeł niskiej emisji trwa od 1996 roku. Już w 2019 roku wszystkie lokalne kotłownie węglowe zostały zlikwidowane. Sopot jest uzdrowiskiem, dlatego jakość powietrza jest tam szczególnie ważna. W związku z tym Sejmik Województwa Pomorskiego w lutym 2020 roku przyjął uchwałę zobowiązującą mieszkańców do zmiany systemów ogrzewania. Zgodnie z nią od 1 stycznia 2024 roku w Sopocie będzie już żadnego pieca na węgiel lub drewno, a zostaną one zastąpione ogrzewaniem na gaz, lekki olej opałowy lub OZE.

Jeszcze do końca 2021 roku Sopocianie mogą skorzystać ze 100-proc. samorządowych dopłat do likwidacji urządzeń grzewczych na paliwo stałe. Od 2022 roku będzie to 80 proc. kosztów, a od 2023 roku 60 proc.

Więcej informacji o możliwościach finansowania i terminach znaleźć można w obowiązujących uchwałach antysmogowych w Biuletynie Informacji Publicznej . Na stronie BIP znajdują się także przygotowane przez Zarząd Województwa Pomorskiego materiały informacyjne na temat uchwał antysmogowych, w postaci ulotek i plakatów.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (8)
dodaj komentarz

 • +4

  Szatan_gość

  19.04.2021, 11:27

  No tak, podwyżka cen gazu była, to trzeba nakazać wymienić piece na gazowe. Z kolei przyłączanie do sieci ciepłowniczej w miejsce własnego piecyka? Fajnie, choć ma wady (np. sezon grzewczy, konserwacje itd), powinno to wyeliminować palenie śmieciami. Choć pamiętać trzeba, że nasza ciepłownia jest niestety na węgiel, więc też tak sobie...

  Odpowiedz
  IP: 83.12.xx0.xx8 
 • +4

  Nikt_gość

  19.04.2021, 11:49

  Nic

  Nie musi wymieniać, mogą jedynie cmoknąć misia w cztery litery, haha

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx7.xx4 
 • +2

  czczewiak_gość_gość

  19.04.2021, 14:29

  jaja

  to musi być następna ściema:kiedyś palono tylko węglem nawet w centrum miast i nie było problemu,a teraz wyrzucono chyba ponad 80% pieców i powstał problem smogu z pieców węglowych?Coś tu logika szwankuje,przyczyna jest gdzie indziej(auta) ale trzeba coś robić,znaleźć pokornego i słabego winnego na ofiarę i padło na ostatnie 3 piece -śmiechu warte

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx7.xx9 
 • -1

  Fermi_gość

  19.04.2021, 20:48

  Bzdura - popatrz na sytuację dużych miast, zwłaszcza turystycznych. Max smogu pokrywa się z sezonem grzewczym, podczas gdy aut najwięcej jest latem - sezon turystyczny.

  Cytuj
  IP: 37.248.xx9.xx6 
 • +2

  g_gość_gość_gość_gość

  19.04.2021, 18:05

  Ja wymienię piec węglowy jak niemiecka firma przestanie ogrzewać Tczew węglem,

  Odpowiedz
  IP: 77.115.xx0.xx0 
 • -2

  Gość _gość_gość

  19.04.2021, 21:47

  Chleba nie jedz bo mąka też od niemca

  Cytuj
  IP: 109.131.xx2.xx0 
 • -3

  Mieszkaniec_gość

  19.04.2021, 18:46

  W Polsce akceptuje się trucicieli

  Nasza rokicka ciepłownia jest o wiele wydajniejsza i milion razy mniej szkodliwa niż te kopciuchy ze starego albo i nowego miasta. Za granicą oddychają czystym powietrzem, tylko my tu w Polsce akceptujemy trucie samych siebie.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx0.xx1 
 • Gość_gość_gość_gość

  19.04.2021, 20:10

  Piece

  Gdy wymienialiśmy piece kilka lat temu,to musieliśmy najpierw wyłożyć kasę,potem przedstawić fv i część inwestycji się zwróciło. Co jeśli ktoś nie ma,by wyłożyć?

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx8.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.