Trakcja porozumiała się z ZDW ws. niezakończonego remontu drogi nr 224

Remont drogi nr 224 (fot. tcz.pl)
Tczew - Trakcja porozumiała się z ZDW ws. niezakończonego remontu drogi nr 224
Trakcja PRKiI i Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku zawarły przedsądową ugodę w sprawie rozwiązania umowy na rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 224 na odcinku Godziszewo - węzeł autostrady A1 Stanisławie. Takie rozwiązanie daje możliwość ogłoszenia nowego przetargu - na razie nie wiadomo jednak, kiedy remont mógłby ruszyć.

Chodzi o rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 224 na odcinku Godziszewo - węzeł autostrady A1 Stanisławie. Przebudowa obejmuje odcinek drogi o długości ok. 9,4 km wraz ze skrzyżowaniem z drogą wojewódzką nr 222 w miejscowości Godziszewo. Wartość umowy podpisanej z wykonawcą robót wynosiła 24,9 mln zł. 85 proc. tej kwoty zostanie dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Część prac ruszyła jesienią 2017 roku - i według wstępnych założeń miała zakończyć się pod koniec sierpnia 2018. Termin przedłużono do końca br - wiadomo już, że ta dana jest również nierealna - bo umowę z wykonawcą rozwiązano. Całość miała trafić do sądu, ale stronom udało się porozumieć.
 
- Zawarta przez strony ugoda jest przykładem dobrego rozwiązania wypracowanego w trudnej obecnie sytuacji na rynku budowlanym - mówi Marcin Lewandowski prezes Trakcji PRKiI S.A. Ustalenia przewidują rozliczenie dotychczas wykonanych zadań i przygotowanie kolejnego etapu inwestycji. Dalsza realizacja umowy na warunkach cenowych sprzed 2017 roku przyniosłaby straty Zamawiającemu i Wykonawcy oraz wzajemną eskalację roszczeń. Obecne rozwiązania prawne nie dają Zamawiającym możliwości pełnej i szybkiej waloryzacji kosztów. Przeprowadzony proces rozmów i negocjacji jest modelowym i wzorcowym przykładem współpracy o chęci partnerskiego rozwiązania problemu - dodaje Marcin Lewandowski.


Strony porozumiały się co do odstąpienia od wzajemnych roszczeń, ponadto w ramach ustalonego ugodą wynagrodzenia Trakcja PRKiI wykona m.in. drobne roboty wykończeniowe i projektowe niezbędne do uzyskania decyzji ZRID. Takie rozwiązanie daje możliwość szybkiego ogłoszenia nowego przetargu i wyłonienia nowego Wykonawcy oraz eliminuje potencjalne straty po stronie Trakcji PRKiI S.A.

Co dalej z finansowaniem zadania? Inwestycja otrzymała bowiem dofinansowanie ze środków UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

- ZDW, chcąc wywiązać się z umowy o dofinansowanie, musiał podjąć działania mające na celu doprowadzenie do zrealizowania inwestycji w obowiązującej perspektywie unijnej. Wartość umowy z Wykonawcą opiewała na blisko 25 mln. brutto, z czego Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku zamierza zapłacić za faktycznie wykonany zakres prac projektowych i robót budowlanych. Odebrana od Wykonawcy dokumentacja projektowa, po uzyskaniu stosownej zgody Instytucji Zarządzającej RPO WP umożliwi ogłoszenie nowych przetargów na roboty budowlane. W pierwszej kolejności ZDW zamierza ogłosić przetarg na roboty na odcinku w Godziszewie. Następnie w miarę posiadanych środków będą realizowane kolejne odcinki inwestycji. Ze względu na obecną, bardzo trudną sytuację na rynku budowlanym i stale rosnące ceny, zarówno materiałów jak i robocizny, na tę chwilę trudno jest jasno i precyzyjnie określić, w jakim zakresie uda się zrealizować rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 224. - tłumaczyła nam niedawno Anna Mątewska, Zastępca Dyrektora ds. Inwestycji w Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Gdańsku.

Do tematu będziemy wracać.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • +5

  Kierowca_gość

  22.08.2019, 11:16

  Teraz czas rozwiązać problem z przebudową "berlinki", gdzie termin zakończenia robót to listopad 2019 r. Pytanie czy Trakcja PRKiI dojdzie do porozumienia z GDDKiA, bo szansa na realizację zadania w terminie są zerowe.

  Odpowiedz
  IP: 195.191.xx1.xx8 
 • +6

  Z_gość

  22.08.2019, 14:35

  A co z Berlinką?

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx6.xx7 
 • +1

  Marcin_gość_gość_gość

  22.08.2019, 23:14

  Na DK22 roboty zostały wznowione niedawno ale termin koniec 2019 roku jest nierealny.

  Cytuj
  IP: 37.30.xx5.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.