Jan Kulas chce nadal przewodzić tczewskim strukturom PO

Jan Kulas (fot. tcz.pl)
Tczew - Jan Kulas chce nadal przewodzić tczewskim strukturom PO
Jan Kulas nie składa broni w walce o przywództwo w lokalnych strukturach Platformy Obywatelskiej. Były poseł, a obecnie powiatowy radny uważa, że jego zawieszenie przez regionalne struktury PO jest nielegalne - i jego zdaniem - to on - a nie Marek Modrzejewski - jest wciąż szefem lokalnych struktur.

Niedawno informowaliśmy w naszym serwisie o decyzji regionu Platformy Obywatelskiej, który rozwiązał tczewskie koło PO, jednocześnie powołując na lokalnego komisarza Marka Modrzejewskiego.

- 22 lutego Zarząd Regionu Pomorskiego Platformy Obywatelskiej w związku z zawieszeniem w prawach członka partii p.o. przewodniczącego koła Jana Kulasa i brakiem przeprowadzonych wyborów nowych władz, podjął decyzję o rozwiązaniu koła - napisano w mailu rozesłanym do lokalnych działaczy.


Tczewska Platforma Obywatelska od wielu lat znajduje się w głębokim kryzysie. Struktury są podzielone, część członków skłóconych, a wielu działaczy - w tym najbardziej rozpoznawalne twarze - zdążyło opuścić szeregi partii. Lokalne struktury często nie zgadzały się też z polityką "regionu". W strukturach działały co najmniej dwie frakcje, które delikatnie mówiąc - nie pałały do siebie sympatią. Nie brakowało donosów, anonimów rozsyłanych do mediów, czy wzajemnych oskarżeń składanych do organów ścigania. Sytuację w strukturach podsumował ostro poseł Neumann - o lokalnych działaczach zrobiło się głośno w całej Polsce za sprawą słynnych "taśm Neumanna". Szef regionu był potajemnie nagrywany przez jednego z tczewskich działaczy, a taśmy wypłynęły w TVP Info. Zapowiadana jest ich kontynuacja.


Atmosfery w lokalnej PO nie udało się uspokoić w ostatnich miesiącach, kiedy rozpoczął się kryzys polityczny w Radzie Powiatu - którą rządziła koalicja złożona z radnych Platformy Obywatelskiej i Porozumienia na Plus. Zawirowania w Radzie Powiatu rozpoczęły się w październiku ub. roku - wtedy klub radnych Prawa i Sprawiedliwości złożył wniosek o odwołanie przewodniczącego Rady Powiatu, Marka Modrzejewskiego (KO). 15 października odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Powiatu. Radni głosowali w trybie niejawnym - stosunkiem głosów 12 do 11 odwołano przewodniczącego. Taki rozkład sił świadczy o tym, że przeciw przewodniczącemu głosowali także dotychczasowi radni koalicji. Kto, jak głosował, nie wiadomo, bo głosowanie było niejawne. Kiedy PiS zawnioskował do dodanie do programu nowego punktu - wybór nowego przewodniczącego - Jan Kulas głosował najpierw podobnie jak radni PIS, a gdy pojawiła się potrzeba reasumpcji, bo Marek Modrzejewski się pomylił, okazało się, że Jan Kulas będąc na sali obrad, zrezygnował z oddania jakiegokolwiek głosu. Atmosfera na sali stała się bardzo gorąca. Wtedy polityczne kuluary zaczęły huczeć od plotek, że Jan Kulas ma działać na niekorzyść koalicji, opowiadając się tym samym po stronie PiS. Pytany przez telewizję Tetka - jak głosował podczas odwołania Modrzejewskiego - nie odpowiedział wprost, podkreślając, że głosowanie jest niejawne. Jan Kulas został wtedy zawieszony w prawach członka. Teraz jednak Kulas przechodzi o kontrofensywy i rozsyła do mediów specjalne oświadczenie. Zaprzecza też, że ma działać na korzyść PiS:

- Pismem z dnia 23.11.2020 r. Rzecznik Dyscyplinarny PO RP zawiesił moje członkostwo w Platformie Obywatelskiej. Zgodnie z § 76 Statutu PO RP ust. 2., takie zawieszenie nie może trwać dłużej niż do pierwszego posiedzenia Zarządu Krajowego. Mimo upływu prawie 4 miesięcy od daty przesłania pisma o moim zawieszeniu, nie otrzymałem żadnej nowej decyzji w tej sprawie. W związku z powyższym zawieszenie utraciło ważność z mocy statutu - z dniem pierwszego posiedzenia Zarządu Krajowego PO po dniu 23.11.2020 r. W związku z powyższym uważam się za pełnoprawnego członka PO RP oraz pełnoprawnego p.o. przewodniczącego Koła PO RP w powiecie tczewskim. - uważa Jan Kulas.


Zdaniem radnego jego zawieszenie w PO RP nie było poprzedzone żadnym wyjaśnieniem, a pismo nie zawiera stosownego uzasadnienia.

- Odbyło się ono na podstawie fałszywego pomówienia, które popełnił jeden z członków PO RP. Działanie to jest całkowicie bezpodstawne i nieuprawnione. W związku z powyższym skierowałem list do władz krajowych PO RP w celu natychmiastowego naprawienia tej sytuacji. Po raz kolejny powtarzam, że nie głosowałem za odwołaniem Marka Modrzejewskiego z funkcji przewodniczącego Rady Powiatu. Jest to insynuacja i pomówienie, nie poparte żadnymi dowodami. Oczekuję, że wszystkie materiały publikowane przez media lokalne w przedmiotowej sprawie, będą zawierać informację o moim jednoznacznym zaprzeczeniu wspierania PiS. Każda inna informacja będzie traktowana jako manipulacja i "fake news". - dodaje były poseł. - (...) Moja działalność po stronie PO przez ostatnie 15 lat jest powszechnie znana. Pomawianie mnie o współpracę z PiS przez niektórych radnych powiatu to jest po prostu prowokacją. Dalsze takie działania będą się spotykać ze zdecydowaną reakcją prawną.

Zdaniem radnego uchwała Zarządu Regionu Pomorskiego PO o rozwiązaniu Koła powiatowego PO RP nie jest prawomocna, w związku ze złożonym 7 marca obszernym odwołaniem od tej decyzji przez, zdaniem Jana Kulasa, "legalne, demokratyczne władze Koła":

-
Decyzja o rozwiązaniu Koła jest nie tylko pozbawiona argumentów merytorycznych, ale też wadliwa prawnie. W Statucie Platformy Obywatelskiej nie występuje pojęcie "zarządu komisarycznego", wobec powyższego jego wprowadzenie jest nielegalne z mocy prawa. Czekamy na decyzję Zarządu Krajowego i oczekujemy, że w całości uchyli on uchwałę Zarządu Regionu. Wyznaczenie na funkcję "komisarza" (nielegalnie) Pana Marka Modrzejewskiego jest faktem w sposób oczywisty oburzającym. Pan Marek Modrzejewski od kilku lat nie pojawia się na zebraniach Koła i nie bierze udziału w pracy żadnych organów statutowych PO RP. Nie ma więc merytorycznych podstaw do wypowiadania się w temacie sytuacji w Kole. Nadto Pan Marek Modrzejewski przegrał głosowanie w sprawie wyboru na reprezentanta Koła w Radzie Regionu, co świadczy o braku mandatu zaufania dla tej osoby ze strony członków Koła. Z decyzją o powierzeniu takiej funkcji Panu Markowi Modrzejewskiemu nie zgadza się przytłaczająca większość członków Koła.

Były poseł dodaje, że decyzje Zarządu Regionu Pomorskiego PO to jego zdaniem kolejne niepotrzebne ingerowanie w sprawy wewnętrzne struktur powiatowych. Podkreśla, że od 2014 r. już po raz drugi rozwiązywane są struktury, a w tym czasie wprowadzano (jego zdaniem nielegalnie) trzech "komisarzy" (były minister Adam Korol, obecny radny Roman Kucharski i obecny radny Marek Modrzejewski), a na skutek tych działań liczba działaczy partii stopniała trzykrotnie, upadły też struktury Młodych Demokratów.

- W tym czasie wielokrotnie, bez żadnego powodu zawieszono licznych członków Koła, także dwukrotnie demokratycznie wybranego przewodniczącego Koła, a teraz moją osobę. Szeregowi działaczy, uwzględniając również władze Koła, uniemożliwiono start w wyborach samorządowych. Takie działania doprowadziły do całkowitego rozkładu struktur PO RP i zakończyły się katastrofą w wyborach samorządowych. Za ten stan bezpośrednią odpowiedzialność ponosi Sławomir Neumann - przewodniczący PO RP w Regionie Pomorskim. Czy w jakiejkolwiek partii w Polsce była kiedykolwiek taka sytuacja, że dwukrotnie rozwiązywano strukturę powiatową i trzykrotnie wprowadzano komisarzy w tym samym ośrodku w ciągu 5 lat? Czy wobec takiej sytuacji wolno milczeć? Działania Zarządu Regionu prowadzące do zniszczenia tczewskich struktur PO RP są prywatną zemstą Sławomira Neumanna za ujawnienie przez byłych działaczy PO RP w Tczewie tak zwanych "taśm Neumanna", które całkowicie kompromitują tego polityka i pozbawiają go prawa do piastowania jakichkolwiek funkcji publicznych. Wobec informacji medialnych o oskarżeniu Sławomira Neumanna o poważne przestępstwa korupcyjne, powinien On natychmiast zrezygnować z funkcji przewodniczącego Regionu Pomorskiego PO oraz złożyć mandat poselski. Działania władz regionalnych PO RP wobec mojej osoby oraz bezpodstawna nagonka medialna na moją osobę są inspirowane przez przeciwników politycznych w Tczewie. Lokalne władze obawiające się utraty stanowisk, próbują po raz kolejny obsadzić władze tczewskiej PO swoimi stronnikami, aby następnie obsadzić listy wyborcze wygodnymi i posłusznymi ludźmi. Moja osoba jest ostatnią przeszkodą do tego celu. - podsumowuje Jan Kulas

Od politycznej awantury odcina się Marek Modrzejewski, który przez zarząd regionu został powołany na komisarza:

- Uwagi dotyczące legalności, rozwiązań formalnych i merytorycznych, należy skierować do zarządu regionu. Zarząd krajowy partii będzie zapoznawał się z zarzutami Jana Kulasa - i albo podtrzyma decyzję regionu, albo przyjmie inne rozstrzygnięcie. Nie zamierzam komentować pisma napisanego w takim tonie. Co do prawdziwości niektórych stwierdzeń, być może odniosę się w przyszłości.


Marek Modrzejewski podkreśla jednocześnie, że nie zabiegał o stanowisko, które mu powierzono - i nie podjął do tej pory żadnych kroków przeciwko Janowi Kulasowi. Wstrzymuje się też z jakimikolwiek działaniami do czasu rozstrzygnięcia sprawy.

Poseł Sławomir Neumann, który kilkukrotnie i w niezbyt korzystnym świetle został przywołany w oświadczeniu rozesłanym do mediów przez Jana Kulasa, sprawę komentuje krótko:

- Sprawa jest prosta i oczywista - Jana Kulasa zawiesił rzecznik dyscypliny krajowej - a zatwierdził to zarząd krajowy partii po zapoznaniu się z wszystkimi argumentami. Jednocześnie na ostatnim zarządzie regionu zapadła decyzja o rozwiązaniu koła i zbudowaniu tczewskich struktur od nowa. Od tej decyzji wpłynęło odwołanie. Decyzja w tej sprawie powinna zapaść w najbliższych tygodniach - wyjaśnia nam Sławomir Neumann. - Jan Kulas cały czas ma swoje szanse. Musi jednak pamiętać o zobowiązaniach koalicyjnych.


Neumann dodaje, że nikt Jana Kulasa nie dyskryminował - w ostatnich wyborach wystartował nawet z pierwszego miejsca na liście.

- Co do informacji, że jakobym był oskarżony o "ciężkie przestępstwa korupcyjne" to jest to nieprawda i traktuję to jako pomówienie. Jeśli Jan Kulas mówi, że to zemsta za ujawnienie "taśm", to trzeba zapytać, czy ma wiedzę, kto mnie potajemnie nagrywał, po czym upublicznił prywatne rozmowy. To dobra wiedza dla niezależnej prokuratury - dodaje starogardzki poseł.


W zarządzie regionu słyszymy, że na razie decyzja co do rozwiązania struktur jest wiążąca - rozstrzygnięcia co do odwołania powinniśmy poznać w ciągu dwóch - trzech tygodni.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (27)
dodaj komentarz

 • -4

  Natenczas Wojski_gość_gość_gość

  11.03.2021, 07:25

  gwiazdki

  ***** **

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx4.xx8 
 • -8

  po PO_gość

  11.03.2021, 07:57

  no PO już ******** na amen !

  Tak się kończy obrażanie mieszkańców Tczewa. Nie będzie nas wyzywał od ******* !

  Cytuj
  IP: 5.173.xx0.xx6 
  -13

  po PO_gość

  11.03.2021, 08:00

  PO już ********

  pajacu, 1 gwiazdki ci zabrakło... Neumann bohaterem, taki czeczefski koń trojański

  Cytuj
  IP: 5.173.xx0.xx6 
  -4

  Prawda Czasu__gość__gość_gość_gość

  11.03.2021, 08:54

  Polnische folklore ...

  Janie Kulas daj że sobie luz , spójrz sobie w lustro ! Nie powinieneś pełnić funkcji przewodniczącego PO , gdyż nie dokonania - brak ich nie predysponują !!! Jedynym i to obiektywnie biorąc do pełnienia tej funkcji w powiecie tczewskim jest Marek Modrzejewski !!

  Cytuj
  IP: 188.147.xx1.xx9 
  +8

  Jasnowidz z Człuchowa_gość

  11.03.2021, 10:33

  CAŁE ZŁO W TCZEWSKIEJ PO

  To wina Nojmana ,trzymanie od lat tzw; usłużnych kolesi na listach samorządowych ,popieranie Pobłoka za nic nawet nie ma wice prezydenta Tczewska PO .Wielu radnych w mieście czy powiecie są nastawieni na pobieranie diet ,pojęcia nie mają ,o finansach,budżecie,inwestycjach ,ale trwają na stołkach bo Nojman wprowadza komisarza który w normalnych warunkach nie zasiadałby nawet w zarządzie koła .Brawo region,że dajecie się manipulować temu Nojmanowi jeszcze raz brawo.ZOBACZYMY CZY W NASTEPNYCH WYBORACH DO SEJMU I SENATU OTRZYMACIE TAK WIELE GŁOSÓW Z TCZEWA ?.

  Cytuj
  IP: 5.173.xx0.xx0 
 • +3

  kulawy kuternoga_gość

  11.03.2021, 07:34

  Neumann rozwalił PO całkowicie

  Większość członków PO jest już u Hołowni. Kontaktujcie się z Krystianem.

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx0.xx6 
 • +5

  Gość_gość_gość_gość

  11.03.2021, 23:25

  Kulas oszczędź wstydu !!?

  Neumann powiedział prawdę ! Prawda zawsze boli Janie Kulas !!!!

  Cytuj
  IP: 188.147.xx9.xx0 
 • -6

  ._gość

  11.03.2021, 07:37

  Aborcja na życzenie = morderstwo

  Czyli Jan Kulas bierze odpowiedzialność za PO i jej postulat aborcji na życzenie. Nawet zdrowe dzieci, na początek do 3 miesiąca, a potem jak postępowe lewactwo chce czyli do 9 miesiąca.

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx0.xx4 
 • +1

  kula_gość

  11.03.2021, 07:42

  Jasiu - nie idź tą drogą

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx7.xx8 
 • +11

  Bert _gość_gość

  11.03.2021, 07:46

  Piaskowe dziadki odejdzie już od polityki. Zajmijcie sie spacerami

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx3 
 • -4

  xx_gość

  11.03.2021, 08:48

  nie obrażał.

  "Tak się kończy obrażanie mieszkańców Tczewa. Nie będzie nas wyzywał od ******* !"

  Obrażał tych co w jednym gnieżdzie się na wzajem obrażali i wyciągali stołki spod d. Nie dotyczyło to absolutnie mieszkańców TCZEWA przeinaczenie ,że obrażał mieszkańców to odwrócenie uwagi od problemów partyjniactwa tczewskiego PO.

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx2.xx9 
 • +9

  Basia_gość_gość

  11.03.2021, 09:23

  Jan Kulas

  Problemem tego pana jest, że jest intelektualnie bardzo słaby.I stąd konsekwencje zachowań.

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx0.xx0 
 • -3

  kwiaciarka z PO_gość

  11.03.2021, 10:44

  ***** ** co to ?

  Do pięt mu nie dorastasz wiedzą i osiągnięciami Basieńko. Tyle błędów w jednym zdaniu zrobiłaś :-)

  Cytuj
  IP: 5.173.xx0.xx6 
 • +1

  Henryk_gość

  11.03.2021, 09:25

  Łoooo Matko

  Nie będzie komu łapówek wręczać. Koniec PZPR-u. Czas do trumny.

  Odpowiedz
  IP: 85.128.xx9.xx1 
 • +3

  ***** ***__gość_gość

  11.03.2021, 09:49

  O pisiorskich...

  złodziejach ,tez tak piszesz?Może coś o Objtekgate,działkach Morawieckiego,milionach dla Lucyfera z Torunia,40 mln.dla człowieka KNF,Dwóch Wieżach prezeska,maseczkach,respiratorach-można tak bez końca.A teraz podaj ,kto komu wręczył łapówkę,skora masz ,jak twierdzisz taką wiedzę i dlaczego tego nie zglosiłeś do prokuratury?.A ,jeśli nie masz ,to znaczy ,że pomawiasz.TAK ,czy owak masz przesrane.

  Cytuj
  IP: 95.51.xx9.xx3 
  -3

  mirek_gość

  11.03.2021, 12:52

  jesteście głupcami. albo po albo pis albo inne ścierwo. oni wszyscy są źli! wszyscy są złodziejami i oszustami. wszystkim im zależy na niczym nieograniczonej władzy i kontroli nas, ludzi. dlatego powinniśmy ich wszystkich powiesić (każdego polityka od lewa do prawa) i wprowadzić rządy społeczeństwa!

  Cytuj
  IP: 83.8.xx0.xx8 
 • +2

  Janek_gość

  11.03.2021, 10:40

  opinia prywatna

  Przykleił się do burty i krzyczy: PŁYNIEMY!!!!

  Odpowiedz
  IP: 88.156.xx9.xx3 
 • +8

  PISIorek masz?_gość

  11.03.2021, 10:43

  janek idź spać

  Janek trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść i iść na emeryturę . Całe życie byłeś NIJAKIM TCZEWIANINEM i nędznym posłem. W dupę wchodziłeś zdrajcom z PO , a teraz ci dali kopa , ty sepleniący sługusie......ale wstyd i poniżeniee dla ciebie....zacznij chodzić w ciemnych okularach

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx0.xx6 
 • +2

  Zorientowany_gość_gość

  11.03.2021, 10:59

  :)

  Tcz.pl jak zwykle stronniczo publikuje tylko fragmenty oświadczenia, pomijając bardzo istotne fakty i oczywiście eksponuje odpowiedź Neumanna, jakby ona cokolwiek wnosiła do tematu. Ale co się dziwić, skoro wujek J. to najlepszy kumpel Słaffka.

  Odpowiedz
  IP: 91.206.xx4.xx9 
 • +2

  BRAWO_gość

  11.03.2021, 11:12

  BRAWO

  BRAWO.

  Cytuj
  IP: 5.173.xx0.xx0 
 • +5

  porucznik zUBek_gość

  11.03.2021, 11:57

  konto pp Kulas

  Zrobić Janka szefem PO to będzie mógł tak jak kiedyś małżonka w Poradni Psychologicznej trzymać pieniążki partyjne razem z prywatnymi - okazało się przecież że to nie przestępstwo .

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx8.xx9 
 • +1

  Zorientowany_gość_gość

  11.03.2021, 13:04

  :):)

  Słaffku nie idź tą drogą tnij.tcz.pl/?u=2da64b

  Odpowiedz
  IP: 91.206.xx4.xx9 
 • +1

  SUPER_gość

  11.03.2021, 14:36

  SUPER

  SUPER

  Cytuj
  IP: 5.173.xx0.xx0 
 • -2

  Polak_gość_gość_gość_gość

  11.03.2021, 21:50

  PO

  Czy TCZ.PL nie ma się czym zajmować tylko pokazywaniem dziwnych ludzi z PO i tych co ich popierają , którzy przez 8 lat rządzenia zniszczyli wszystko co było możliwe.Może zajelibyście się pracownikami służby zdrowia , pielęgniarkami ,opiekunami w Domach Opieki Społecznej gdzie na co dzień zajmują się chorymi ,starszymi ludźmi w jakich ciężkich warunkach pracują w tym trudnym czasie.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx4 
 • +1

  CI _gość

  12.03.2021, 10:21

  SĄ LEPSI

  po 5 latach zrujnowali Polskę to co będzie za kolejne 3 ?

  Cytuj
  IP: 5.173.xx0.xx0 
 • +1

  amadeo_gość

  12.03.2021, 00:29

  Kulas jest tak "lojalny" wobec własnej partii, że jego głównym fanem stał się Zbigniew U. Kiedyś mieszał go z błotem, teraz wychwala pod niebiosa. Przeczuwam więc rychły koniec Jana, bo spółka z ZU źle się kończy dla spółkujących, hahaha

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx7.xx9 
 • +2

  realista_gość_gość

  13.03.2021, 09:48

  To przez takich ludzi jak właśnie Modrzejewski i Kulas ,odszedłem z tczewskiej PO siedmiu latach bycia jej członkiem nawet aktywnym.Modrzejewski to człowiek z wyrokiem ,za okres kiedy sprawował funkcję Starosty karencja minęła ale pamięć wciąż trwa,z kolei Kulas niech sobie przypomni zaginione listy obecności po przegranych dla niego i dawnej skorupy wyborach do władz PO.On doskonale wie o co chodzi bo w powtórzonych wyborach już osiągnął sukces.Jeśli chodzi o Neumana on nie obrażał Tczewian tylko wyrażał swoje zdanie o tczewskich działaczach PO .

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx8.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.