Opowieści z hetmańskiej krypty

(fot. mat. prasowe)
Tczew - Opowieści z hetmańskiej krypty
Chorągiew Husarska Województwa Pomorskiego wraz z firmą Studio A wspólnie realizują niezwykły materiał filmowy. W przypadającą w tym roku 400 rocznicę śmierci hetmana Jana Karola Chodkiewicza, jednego z najwybitniejszych europejskich dowódców wojskowych początku XVII wieku, rycerze wraz z gniewskimi grafikami tworzą cykl filmów pn. "Stan Smith. Opowieści z hetmańskiej krypty". Kolejny odcinek tej wciągającej historii wyemitowany zostanie już 4 kwietnia.

Postać właśnie hetmana Chodkiewicza pragną przybliżyć wszystkim i jednocześnie uhonorować rycerze z Gniewu. Cykl filmów odkrywać będzie zagadki z przeszłości wybitnego dowódcy. Odcinki będą się pojawiały co niedzielę na kanale YouTube firmy StudioA.

Wyjątkowe lekcje historii współtworzy pięcioosobowe grono, w skład którego weszli: Jarosław Struczyński, Stanisław Szmit oraz troje twórców ze Studia A: Agnieszka Piecuch, Marcin Lipiński oraz Szymon Wasilewski (operator drona i kamerzysta). Nieocenione zasługi w powstaniu cyklu ma także Mariola Rogaczewska, twórczyni kostiumów i scenografii. Rekonstruktorzy zadbali o wiarygodność historyczną przygotowanych filmów. Poprosili o współpracę dr. Hab. Małgorzatę Grupę z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, bardzo dobrze znającą Gniew i jego dzieje, z prowadzonych w naszej gminie wieloletnich badań archeologicznych.

- Wiedza i pomoc pani doktor bardzo pomogła nam w przygotowaniu pierwszego z odcinków, zwanych u nas kryptami, w którym archeolog Stan Smith, którego pradziad wyemigrował ze wsi Nicponia, odkrywa zaginiony pochówek hetmana Chodkiewicza - mówi Jarosław Struczyński. - Zależało nam na wiarygodnym odtworzeniu, jak mógł wyglądać w tamtych czasach pochówek szlachcica. Dzięki uwagom i radom Małgorzaty Grupy jesteśmy pewni, że zgodny z epoką jest nie tylko wygląd, ale i stroje.


Obecnie gotowe są trzy odcinki krypty oraz zwiastuny cyklu. Pierwszy z odcinków można było obejrzeć 21 marca. Kolejne krypty emitowane będą co drugą niedzielę. Najbliższą można będzie obejrzeć w Wielkanoc już 4 kwietnia.

Oglądaj "Stan Smith. Opowieści z hetmańskiej krypty.Drukuj
Prześlij dalej