Uwaga na oszustów! Stracili oszczędności całego życia metodą "na policjanta"

Pieniądze
Tczew - Uwaga na oszustów! Stracili oszczędności całego życia metodą "na policjanta"
Oszczędności całego życia stracili kobieta i mężczyzna z Tczewa, po tym jak padali ofiarą oszustów. Złodzieje posłużyli się tzw. "metodą na policjanta". Szuka ich policja.

Policjanci systematycznie przypominają o tym, jak nie paść ofiarą oszustów, którzy wyłudzają pieniądze metodą "na policjanta" i "na wnuczka". Te działania profilaktyczne sprawiają, że policjanci otrzymują coraz więcej zgłoszeń od starszych osób, które wykazały się czujnością i nie dały się okraść. Pomimo tego nadal zdarzają się seniorzy, którzy przekazali oszustom swoje oszczędności. Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy oraz nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie!

Policjanci przypominają, że pomimo ciągle prowadzonych akcji profilaktycznych, przestępcy nadal wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy Policji i wyłudzają pieniądze od starszych osób. Sposób działania przestępców podających się za wnuczka czy członka rodziny jest już na tyle znany, że zdecydowana większość seniorów wykazuje się czujnością i nie daje się okraść, a o próbie oszustwa powiadamia policję. Oszuści jednak modyfikują swoje działania. Sprawcy coraz częściej wykorzystują zaufanie społeczeństwa do policji i podają się za mundurowych. Przestępcy, dzwoniąc do swoich ofiar, podszywają się za funkcjonariuszy i proszą o pieniądze, które mają pomóc w rozwiązaniu prowadzonego rzekomo dochodzenia. Pieniądze mają być przekazane fałszywemu funkcjonariuszowi, który ma je zabezpieczyć.

- Wczoraj taki telefon odebrały dwie osoby z Tczewa. Niestety, kobieta i mężczyzna zaufali oszustom i po wypłaceniu z kont bankowych swoich oszczędności życia przekazali pieniądze przestępcom. -mówi asp. sztab. Dawid Krajewski, rzecznik tczewskiej policji - Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! NIGDY NIE ŻĄDAJĄ PRZEKAZANIA PIENIĘDZY, a w sytuacji, gdy ktoś prosi o pieniądze w rozmowie telefonicznej, najprawdopodobniej jest oszustem chcącym wyłudzić pieniądze. W momencie, gdy mamy podejrzenia, że mamy do czynienia z oszustem, zawsze możemy zakończyć taką rozmowę telefoniczną. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń prosimy o kontakt z Policją pod nr 112. Warto również skontaktować się z najbliższą rodziną i powiadomić ich o próbie oszustwa.


Policjanci zwracają się z apelem, również do osób młodych.

- Rozmawiajmy z rodzicami, dziadkami o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Wykorzystujmy okoliczności np. różnego rodzaje święta, jak i przypadkowe spotkania na ulicy i ostrzegajmy bliskich przed zagrożeniami. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności. - dodaje policjant.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (12)
dodaj komentarz

 • -5

  Jony von fentyl_gość_gość

  20.02.2020, 18:45

  Xd

  Ja p***e tak dać się wyruchac.

  Odpowiedz
  IP: 83.20.xx8.xx1 
 • +20

  Ktokolwiek_gość

  20.02.2020, 20:03

  Ciekawi mnie fakt, otóż jestem pewien, że taki senior nie utrzyma emocji na wodzy i z pewnym widocznym zdenerwowaniem chce wypłacić z okienka 120tys da po sobie poznać nietypową sytuację. Bank powinien natychmiast zareagować. Powinna być procedura na taki wypadek. Może dałoby radę zapobiec takim idiotyzmom.

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx1.xx0 
 • +1

  pytam_gość

  21.02.2020, 07:52

  naiwni i tyle

  a może jakiś bankowiec ma w tym udział...

  Cytuj
  IP: 109.207.xx6.xx1 
  +1

  Gość_gość

  21.02.2020, 11:26

  W okienku tej kasjerce odpowiedzą, że to nie jej sprawa i co taka kasjerka ma dalej zrobić? Na tym etapie do przestępstwa nie dochodzi. Osoba jest pełnoletnia i w tym wypadku ma prawo decydować kiedy i ile chce wypłacić swoich pieniędzy. Tyle się mówi o tym, a jednak jeszcze ciągle ludzie są naiwni.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx9.xx4 
 • +9

  Jurgo_gość

  20.02.2020, 23:56

  Debile. Bawili się w pomoc policji... zamiast powiedzieć do słuchawki "spierdaIajcie..."

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx5.xx5 
 • +12

  Nick_gość

  21.02.2020, 07:35

  Widzisz, moja mama dokładnie to samo zrobi pomimo ostrzeżeń, niegdyś była nauczycielką. Poczekaj aż tobie starość rozumek nadgryzie.

  Cytuj
  IP: 188.147.xx1.xx0 
 • -5

  Prosba_gość

  21.02.2020, 08:37

  Może warto by było, aby redakcja uszanowała emocje osób poszkodowanych i ich rodzin i wyłączyła możliwość komentowania...

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx1.xx6 
 • +1

  Bubu_gość

  21.02.2020, 10:11

  Na policjanta

  Dziwi mnie że szuka ich policja Przecież łatwo można dojść do właściciela po numerze telefonu Chyba ze to już zbyt skomplikowane dla naszych mundurowych

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx9.xx3 
 • ddd_gość

  21.02.2020, 11:55

  mało wiesz kolego/koleżanko. dzwonione jest z zagranicy z zastrzeżonych numerów, które po telefonie przestają być aktywne. kasę w polsce odbierają podstawione osoby

  Cytuj
  IP: 37.248.xx9.xxx 
 • +1

  Tczewianin _gość_gość

  21.02.2020, 14:06

  Same Jamsy Bondy..

  na forum.Wszyscy powinni zgłosić się do pracy w policji.Zróbcie orły rachunek sumienia i przypomnijcie sobie ,ileż to razy was wykiwano i jeszcze nieraz będziecie wykiwani,takie życie.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx3.xx7 
 • er_gość_gość

  21.02.2020, 19:50

  ja jak wyplacalem 25 tys

  to baba mowi ze na nastepny dzien mam przyjsc , tu 120 kola i od reki nie ma sprawy itp , sprawa smierdzi na kilometr ktos z banku nia sterowal

  Odpowiedz
  IP: 82.28.xx8.xx2 
 • +3

  Vlad Tepes_gość

  23.02.2020, 14:54

  bla bla bla bla

  Mój znajomy dwa dni wcześniej informował szanowną panią dyspozytor spod nr 112 i dyżurnego tczewskiej komendy pana asp. Jarosława Szmuda pod nr 58 531 82 22 o tym, że te tępe łby chciały go podobnie wydymać. I co? Zlali go, jak świerze kartofle. Za dwa dni wielka afera. Śmiechu warte. Brzydzę się wami, pana krasomówstem panie Krajewski w szczególności. Posiadam numer służbowy ów dyżurnego oraz parę innych szczegółów. Chcemy pogadać??? Zapraszam, chętnie obnażę wasze niechciejstwo, byle publicznie. Jak mieć do was zaufanie, szacunek i coś tam jeszcze??? CHOROBA WAS TOCZY, ŻYJECIE WE WŁASNYM ŚWIECIE. Macie gdzieś los ludzi, prewencja to dla was słowo obce. W lipcu wasze święto, pewnie będziecie klaty wypinać do odznaczeń....

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx5.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA