Suchy Dąb na starym planie z 1667 roku

(fot. mat. prasowe)
Tczew - Suchy Dąb na starym planie z 1667 roku
Suchy Dąb to żuławska wieś na terenie gminy Suchy Dąb. Mała spokojna osada z kościołem, pocztą, szkołą i urzędem gminy. Jej historia sięga czasów średniowiecza. Przez wieki jej losy związane były z dziejami Gdańska i walką z żywiołami przyrody. Liczne wojny, przemarsze wojsk, powodzie, ale także wizyty kupców czy nowych osadników czyniły wieś raz zasobniejszą, a raz niweczyły pracę mieszkańców.

W XVII wieku powstała unikatowa i niezwykle cenna pamiątka związana z Suchym Dębie. W roku 1667 powstał plan wsi. Jego autorem był Daniel Becker, który sprawował funkcję wiejskiego mierniczego. Wykonał kolorowy rysunek osady na świńskiej skórze. Plan jest bardzo dokładny i szczegółowy. Autor dokładnie zaprezentował lokalizację gospodarstw nad brzegiem Motławy. Przy posiadłościach umieścił gmerki - czyli znaki graficzne żuławskich właścicieli ziemskich. Był to swego rodzaju podpis, a także namiastka żuławskiego herbu. Wydawcą planu wsi nad Motławą był Berliński Instytut Litograficzny.

Przed 1945 rokiem w jej posiadaczem był mieszkaniec Suchego Dębu Kopittke. Był kupcem i właścicielem karczmy, a jej budynek zachował się do dzisiaj. Ocalał także szyld reklamowy karczmarza Kopittke. Niestety plan wsi nie zachował się do naszych czasów. Prawdopodobnie zaginął podczas zawieruchy wojennej. Przetrwała tylko reprodukcja, która ukazuje wielkość, zasobność i bogactwo żuławskich gospodarzy w XVII wieku.

W tych trudnych czasach warto odbyć podróż w czasie i pochylić się nad planem Suchego Dębu z 1667 roku, aby poznać losy i życie jego mieszkańców.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • Mietek_gość

  24.04.2020, 13:41

  Spokojna? Ta wieś to patologia, pod urzędem gminy Andrzej Cyran***ski pokazuje swoje przyrodzenie, młodzież gwalci emerytki na ulicach ludzie z kijami z gwoździem i dużo więcej, no ale spokojna wieś, spokojna jak western

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx7.xx7 
 • Zdjecie_gość

  24.04.2020, 13:44

  No i to foto UJA mówi, nawet nie wiem która krecha to motlawa l, mogłeś nanieść jakąś legendę czy inne ułatwienia, a tak to gówno rysunek wrzuciłes, tekst z urzędu gminy skopiowałem i UJ, artykuł

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx7.xx7 
 • Lolo_gość

  24.04.2020, 21:05

  Info

  Mietek Val Zdjęcie widzę info Cię wciagnelo.

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx4.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.