Fundacja Batorego apeluje: "Przełóżmy wybory, unikniemy katastrofy"

Wybory (fot. Tcz.pl)
Tczew - Fundacja Batorego apeluje: "Przełóżmy wybory, unikniemy katastrofy"
Działający przy Fundacji Batorego Zespół Ekspertów Wyborczych apeluje o przełożenie terminu wyborów prezydenckich. Eksperci zgodnie wskazują, że organizacja wyborów w zaplanowanym na 10 maja terminie zagrozi konstytucyjnemu wymogowi ich powszechności i równości, a także może przyczynić się do zwiększenia zagrożenia epidemicznego, a więc zagrożenia zdrowia i życia nas wszystkich. Zespół ekspertów opowiada się za wprowadzeniem stanu klęski żywiołowej, który zawiesiłby terminy ustalonego już kalendarza wyborczego.

Z powodu zagrożenia koronawirusem zaplanowane wybory parlamentarne przełożono w Macedonii Północnej. Francja odwołała drugą turę wyborów lokalnych. W Stanach Zjednoczonych zmieniono termin prawyborów prezydenckich w stanach Georgia, Luizjana i Ohio.

Argumenty przywoływane przez ekspertów dotyczą niemożności zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom i obywatelkom, którzy chcieliby oddać głos oraz członkom komisji wyborczych. Prof. Bartłomiej Michalak, członek Zespołu Ekspertów Wyborczych (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) szacuje w swojej ekspertyzie, że organizacja wyborów będzie wymagała zaangażowania około 200 tysięcy osób.

- Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną można z dużą dozą pewności założyć, że skompletowanie wszystkich komisji nawet w minimalnym składzie okaże się niemożliwe. Osobnym problemem będzie przygotowanie i zabezpieczenie epidemiologiczne członków obwodowych komisji wyborczych oraz ponad 27 tysięcy lokali wyborczych. Czy w sytuacji wzmożonego zapotrzebowania na środki ochrony osobistej, takie jak maseczki, rękawiczki i płyny dezynfekujące, państwo polskie w obecnej sytuacji jest w stanie zaopatrzyć wszystkie komisje w niezbędne ilości tych produktów, zapewniających odpowiedni poziom bezpieczeństwa ludzi tam pracujących? - pyta prof. Bartłomiej Michalak.


Eksperci wskazują także na szereg innych problemów i zagrożeń, jakie niesie za sobą organizacja wyborów 10 maja:

- Problem z głosowaniem dla osób przebywających w szpitalach i będących na kwarantannie. Wedle danych Ministerstwa Zdrowia na dzień 20 marca 2020 roku, kwarantanną objętych zostało ponad 28 tysięcy osób, a ponad 48 tysięcy zgłoszono do kwarantanny z tytułu powrotu do kraju. Szacowana liczba osób, które w najbliższym czasie mogą zostać objęte kwarantanną - zdaniem Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka - sięgnie nawet 100 tysięcy Polaków. Nie będą oni mieć możliwości zagłosowania, co stoi w sprzeczności z zasadą powszechności wyborów.


Problem może być też z głosowaniem za granicą. Polacy przebywający za granicą mogą mieć utrudnione oddanie głosu ze względu na obostrzenia i trudności - zarówno na gruncie prawnym, jak i praktycznym - dotyczące przemieszczania się ludności czy nawet zakazu wychodzenia z domu.

Problemy z prowadzeniem kampanii wyborczej. Kandydaci, którzy nie zebrali do tej pory wymaganych prawem 100 tysięcy podpisów niezbędnych do oficjalnego zgłoszenia swojej kandydatury, mogą mieć poważne problemy z ich zebraniem, co narusza prawo każdego kandydata do równych szans w procesie wyborczym. Przekaz medialny jest zdominowany przez informacje o sytuacji epidemiologicznej, skurczyła się zatem przestrzeń do debaty o innych ważnych kwestiach publicznych. Znacząco ograniczona jest też swoboda prowadzenia kampanii wyborczej, a kandydaci nie mają równych szans komunikowania się z wyborcami.

Problemy z frekwencją. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że frekwencja w wyborach przeprowadzanych w takich warunkach będzie znacznie niższa niż zazwyczaj. Bardzo niski odsetek wyborców może doprowadzić do delegitymizacji wyborów w znacznej części opinii publicznej. Eksperci przewidują, że ogólna frekwencja może zmniejszyć się o około jedną trzecią z największym spadkiem wśród osób starszych.
"Osoby powyżej 60. roku życia stanowią 30% dorosłych Polaków. Frekwencja w tej grupie jest wyższa od średniej, stąd ich udział w ogóle głosujących w wyborach sejmowych 2019 roku wzrastał już do jednej trzeciej. Może to mieć znaczący wpływ na wynik głosowania" - podkreśla w swojej ekspertyzie prof. Jarosław Flis, członek Zespołu Ekspertów Wyborczych (Uniwersytet Jagielloński). "Kompromitacją byłoby powtórzenie scenariusza francuskiego, kiedy to po przeprowadzeniu pierwszej tury wyborów samorządowych 15 marca 2020 roku, w obliczu wszystkich problemów, jakie ona ujawniła, następuje odwołanie drugiej tury wyborów." - dodaje ekspert.

"Z powodów podanych wyżej należy spodziewać się dużej liczby zasadnych protestów wyborczych, co może doprowadzić do konieczności powtórzenia głosowania w wielu obwodach, a przy opisywanej skali zagrożeń nawet do unieważnienia wyniku wyborów w całym kraju. Byłaby to sytuacja bez precedensu w najnowszej historii Polski" - podkreśla prof. Bartłomiej Michalak.


Apel Zespołu Ekspertów Wyborczych Fundacji im. Stefana Batorego o zmianę terminu wyborów Prezydenta RP można znaleźć tutaj.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (39)
dodaj komentarz

 • +18

  Myślenie_gość

  25.03.2020, 10:05

  Nie boli

  Polecam poczytać sobie o tej fundacji...

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx2.xx9 
 • +12

  Z_gość_gość

  25.03.2020, 11:03

  Cała prawda o fundacji.

  tnij.tcz.pl/?u=566776

  Cytuj
  IP: 84.38.xx8.xx2 
  -13

  Ups _gość_gość

  25.03.2020, 12:09

  Demony III Rzeszy

  Wszystko jasne "polmedia" pisowsko-prawicowy portal

  Cytuj
  IP: 37.201.xx3.xx6 
  +1

  PL_gość

  26.03.2020, 07:20

  Żydokomuna

  Won

  Cytuj
  IP: 5.173.xxx.xx9 
 • +17

  hfds_gość

  25.03.2020, 10:10

  Fundacja Batorego finansowana przez Sorosa, nie warto o nich pisać. Wybory zapewne i tak przełożą. Niewiadomą jest dlaczego grają na czasie.

  Odpowiedz
  IP: 37.248.xx2.xx1 
 • -19

  wow_gość_gość

  25.03.2020, 10:39

  2 mld dla TVPiS na tubę propagadową partii PiS

  Cytuj
  IP: 37.201.xx3.xx6 
  +14

  swobodny _gość

  25.03.2020, 11:14

  A ile mld dostaje tuba PO?

  Dolary lecą strumieniami na propagandę tzw opozycji, która nie ma nic do powiedzenia więc gra karta "przełóżmy wybory"? Ale tak naprawdę to nic się nie dzieje, wszystko jest pod kontrolą. Cieszmy się wiosną.

  Cytuj
  IP: 109.197.xx2.xx9 
 • +8

  jarosław_gość

  25.03.2020, 10:12

  kto jest za tym by PIS panował jeszcze ze 30 lat. Jedna partia , jeden wzór jeden cel. Opozycja i tak to same tłuki, czytać nie potrafią, jąkają się.Ten wirus przez nich .

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx1 
 • To tylko Tczew. Spokojnie._goś_gość

  25.03.2020, 20:38

  Można i tak, ale...

  ... trzeba się zastanowić kto obejmie stanowisko po I Sekretarzu KC PiS Jarosławie Premierze Prezesie Kaczyńskim. W podobnych sytuacjach schedę obejmuje syn, a u nas co? Kto? Jojo Kradzione Adidasy? Jąkała Samolot Rządowy dla Żony i Syna? Trudny wybór, będzie walka.

  Cytuj
  IP: 88.88.xx4.xx4 
 • +2

  Późne wybory_gość

  25.03.2020, 10:29

  Koronawirus króluje nie Kaczyński

  "Bóg strzeżonego strzeże" dobra rada siedźcie w domu a prezes partii PiS Jarosław Kaczyński drugiego życia wam nie da, nawet tego obiecać nie może

  Odpowiedz
  IP: 37.201.xx3.xx6 
 • +19

  darek_gość

  25.03.2020, 10:32

  FUNDACJA BATOREGO

  FUNDACJA BATOREGO.I WSZYSTKO JASNE.ALE DAJCIE AUTORYTETY.KAZALI WAM ???

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xx2 
 • +14

  darek_gość_gość

  25.03.2020, 10:41

  kasujecie komentarze ciekawe dlaczego. kazali wam towarzysze Solosowi od tej fundacji.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xx2 
 • -2

  To tylko Tczew. Spokojnie._goś_gość

  25.03.2020, 20:42

  Gdyby ktoś nazwał Ciebie publicznie...

  ...złodziejem, to pewnie też by go skasował, o ile masz kolegów.

  Cytuj
  IP: 88.88.xx4.xx4 
 • -11

  gość_gość_gość

  25.03.2020, 11:24

  ludobójstwo

  Wybory 10 maja, to ludobójstwo! Urny wyborcze, zamienią się na urny z prochami wyborców i członków komisji wyborczych!

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx2.xx5 
 • -4

  "belfer"__gość

  25.03.2020, 12:26

  popieram emigracyjne plany mlodych...

  "Idziesz na wolontariat do szpitala?" Pytacie. Nie, nie idę. Od 31 lat Polki i Polacy wybierają nam władzę, która nie finansuje, ignoruje potrzeby i zaniedbuje System Opieki Zdrowotnej. Nie ma pieniędzy na sprzęt, godne wynagrodzenia, szkolenia i warunki pracy, które zatrzymają młodych medyków i medyczki w ojczyźnie. I nagle wybucha epidemia. Po dwóch tygodniach System nie daje sobie rady. Uniwersytety Medyczne szukają wolontariuszy i wolontariuszek wśród studentów i studentek. No kto by się spodziewał? A no wszyscy. Szczególnie protestujący od lat lekarze i lekarki, pielęgniarki i pielęgniarze czy ratownicy i ratowniczki medyczne ale także towarzystwa naukowe, a w szczególności epidemiolodzy i epidemiolożki. I to właśnie jest niesprawiedliwe. Roczniki lat 40., 50. i 60. swoim długoletnim niechlujstwem, ignorancją i cwaniactwem zapewniły nam katastrofę, która spada właśnie na nich jako osoby w grupie najwyższego ryzyka. I to właśnie oni wymagają od nas ratowania sytuacji. Bo to roczniki lat 90. i 00. są rekrutowane do wolontariatu. Teraz to na mnie, w przyszłym miesiącu 21-latku, wywiera się presję "etyki" i "moralności", aby rzucić się w samo centrum chaosu, gdzie za darmo zostanę zapchaj-dziurą Systemu z kartonu. I to wcale nie chodzi o fakt, że byłoby to za dużo roboty, za dużo poświęconego czasu czy energii - tego mi nie brakuje. Ale próba pomocy na wolontariacie wydaje się po prostu niebezpieczna w sytuacji kiedy na oddziałach brakuje masek i rękawiczek. W kraju, w którym nie mamy pieniędzy, aby wykonywać odpowiednią ilość testów - co obniża statystyki - czy kraju, w którym nie wprowadzimy potrzebnego stanu wyjątkowego, bo pewna osoba musi wygrać wybory, angażowanie się w wolontariat wydaje się co najmniej nieodpowiedzialne. Pomógłbym państwu, które tak jak Włochy, Niemcy czy Chiny, zrobiło wszystko aby zapobiec tragedii ale epidemia przerosła dobrze przygotowany System. Tam jest lub było czym walczyć. My nie mamy nawet dobrego startu. Nawarzyliście i nawarzyłyście sobie piwa, którego nikt nie chce po Was pić. Zatem ja teraz zajmę się nauką online, aby spróbować w przyszłości nie popełnić Waszych idiotycznych błędów i nie musieć nigdy czytać takiego postu od kogoś z rocznika 2040 czy 2050. Jeśli dożyjemy. Nie brakuje mi empatii, pomimo zaniedbań 3 dekad ludzi, ja nadal zdecydowałem się przecież na te studia i wcale z nich nie zrezygnuję. Ale chcę zwrócić tym manifestem Waszą uwagę na fakt, że nas tam naprawdę nikt nie trzyma na siłę. Nikt nas nie przywiązuje do łóżek pacjentów i pacjentek, my tam jesteśmy z pasji. Tylko, że nie bez przyczyny również od 1 roku studiów mamy zajęcia o wypaleniu zawodowym. Bo chociaż damy z siebie 110% czy nawet 200% to w pojedynkę góry nie przeniesiemy jeśli na drodze staną nam 3 pokolenia ignorantów. O tym jest ten niemy krzyk młodego pokolenia medyków. Oceńcie mnie za to co mówię ale pamiętajcie, że za mną stoją setki anonimowych twarzy, które podejmują takie same decyzję jak ja, na podstawie tego co tutaj przeczytaliście i przeczytałyście. Ja po prostu jestem tym wychodzącym przed szereg, któremu ktoś nieumyślnie podarował megafon. EDIT: Przygotowane państwo - w sensie dobrze finansowany i wyposażony System Ochrony Zdrowia. Nie mówię tutaj o społeczeństwie. Nasz gatunek jest prawie wszędzie tak samo idiotyczny, bez względu na kontynent czy kraj. EDIT 2: Nigdzie nie napisałem, że jestem studentem kierunku Lekarskiego. Na zajęcia kliniczne każdy student i studentka UM zakłada fartuch bez względu na kierunek. Jestem w połowie drogi, miałem zatem już wiele zajęć klinicznych, za 1,5 roku będę Ratownikiem Medycznym, nie lekarzem. EDIT 3: I proszę mi nie mówić, że chowam głowę w piasek. Mam 21 lat i brak chorób współistniejących. Ten wirus mi nic nie zrobi, mogę nawet nie mieć objawów. Ale na oddziale gdzie nie będę miał maski i rękawiczek zakażę wszystkich pacjentów i pacjentki z problemami kardiologicznymi czy układu oddechowego. Tego chcecie? Od kiedy udowadnianie swojej "odwagi" to zabijanie innych byle "stać na pierwszej linii frontu"?

  Cytuj
  IP: 37.47.xx6.xx0 
  +2

  Z_gość_gość

  25.03.2020, 12:32

  Chodzisz po zakupy?

  Chodzisz po zakupy, a jednak żyjesz. Biedronka i Lidl Cię nie uśmierciły, a lokal wyborczy Cię zabije?

  Cytuj
  IP: 84.38.xx8.xx2 
  -2

  hm_gość_gość

  25.03.2020, 13:26

  Cytat"gł. nie sieje się, oni rodzą się..

  Do "Z" gościa, więc po co rządząca partia PiS robi zakazy i przykazy w czasie pandemi, jesteś typowym pisowskim Klugscheisser

  Cytuj
  IP: 37.201.xx3.xx6 
  -1

  Natenczas Wojski_gość_gość

  25.03.2020, 16:54

  Przymus?

  Uczestnictwo w wyborach nie jest przymusowe. Ja pójdę dobrowolnie (nawet gdybym miał zachorować) i zagłosuję na Dudę. A wy tchórze zostańcie w domach, i tak przegracie.

  Cytuj
  IP: 37.248.xx3.xx1 
  +1

  To tylko Tczew. Spokojnie._goś_gość

  25.03.2020, 20:48

  Nie ma czym się przejmować.

  Tylko idiota i morderca zorganizuje wybory i tylko idiota na nie pójdzie. Po wyborach w takich warunkach będzie setki tysięcy ZASADNYCH i SKUTECZNYCH protestów wyborczych. Jak potencjalni kandydaci mają zbierać podpisy poparcia? Jak mają głosować ludzie w kwarantannie?

  Cytuj
  IP: 88.88.xx4.xx4 
 • +5

  d fense_gość_gość

  25.03.2020, 11:32

  żyd chce nam wybory przekładać, chyba brak napleta mu na mózg siadło http://duckduckgo.com/?q=Sorosa+a+jego+interesami+finansowymi.+1+wrze%C5%9Bnia+1998+r.&t=fpas&iax=images&ia=images&iai=https%3A%2F%2Fimg.joemonster.org%2Fi%2Fupload%2F2020%2F03%2Fzwk_16marca_11.jpg

  Odpowiedz
  IP: 83.20.xx2.xx5 
 • +7

  d fense_gość_gość

  25.03.2020, 11:35

  Protest przeciwko działalności George'a Sorosa w Rosji, mający na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na podejrzane związki między działalnością charytatywną Sorosa a jego interesami finansowymi. 1 września 1998 r. tnij.tcz.pl/?u=9bd0d4

  Odpowiedz
  IP: 83.20.xx2.xx5 
 • -9

  srge_gość

  25.03.2020, 12:28

  Echh widać te pisie trolle też już schodzą na psy, coraz głupsi tu przyłażą. dareki d fence to ta sama osoba, od razu widać, że te wypociny pisał gnom o iq deski sedesowej.

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx6.xx6 
 • xxx_gość

  25.03.2020, 12:41

  morda lewaku, idź zaśpiewać silence of sound , nie widzisz kretynie, że inne IP ? wole być pisowskim trollem, niż dziwką na usługach obcego kapitału .Powinnien być jakiś sądowy cyngiel, co takich śmieci anty polskich likwiduje.

  Cytuj
  IP: 83.20.xx2.xx5 
 • +3

  gosc_gość

  25.03.2020, 12:32

  wniosek

  ci bezwgledni ludzie maja wiec interes by sie zaraza rozlewała po kraju by sie nie odbyły wybory o czasie.Uwajacie wiec na to co robią ,miejcie oczy dookoła głowy by nie wpasc w ich rączki równiez medyczne

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx9.xx5 
 • +6

  Tolek banan_gość

  25.03.2020, 12:39

  Błędna nazwa fundacji.

  Powinni zmienić nazwę na Fundacja Sorosa. Już każde dziecko wie, że fundacja ma związki z tym malwersantem finansowym, który przz liczne fundacje próbuje wpływać na losy różnych krajów.

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx1.xx8 
 • -3

  wow_gość_gość

  25.03.2020, 13:08

  Trzeba wysłać pro pisowskich wolnonatariuszy na pierwszy ogień walki z koronawirus, rządząca partia PiS zapewni im ochrony sprzęt razem z testem na wirusa, przecież ci "patrioci" poświęca się za Ojczyzne z hasłem "Bóg, honor i Ojczyzna"

  Odpowiedz
  IP: 37.201.xx3.xx6 
 • +6

  "belfer"_gość_gość

  25.03.2020, 14:50

  oni raczej za...

  Bób, Hummus, Włoszczyzna! Bzdure hasła tym kretynom wystarczą! Smute, ale........

  Cytuj
  IP: 37.47.xx9.xx5 
 • +3

  EkO_gość

  25.03.2020, 13:16

  bądźmy obiektywni

  Osobiście uważam, że wybory powinny być przełożone na lipiec lub sierpień. Wybory to nie tylko sam akt wrzucenia głosu do urny-to przygotowanie kart, lokali, przeszkolenie ludzi itd. Przygotowania trwają dużo wcześniej. Uważam więc, że organizowanie wyborów w czasie epidemii jest nieroztropne. Nie zamierzam przy tym wspierać propagandy PO ani fundacji Batorego czy jak kto woli Sorosa.

  Odpowiedz
  IP: 85.198.xx9.xx8 
 • -3

  IraSiad_gość

  25.03.2020, 13:40

  Kurski

  "Dolary lecą strumieniami na propagandę tzw opozycji, która nie ma nic do powiedzenia więc gra karta "przełóżmy wybory"? Ale tak naprawdę to nic się nie dzieje, wszystko jest pod kontrolą. Cieszmy się wiosną."

  Dolary lecą z zagranicy jakby co, te dwa miliardy to miedzy innymi z naszych podatków pisowski ignorancie. Znasz wiersz "Wiosna" Tuwima - tam też o takich pod kontrolą według definicji towarzysza Kurskiego "ciemny lud". A teraz idz wspomoż propagandystów Karnowskich z Sieci albo wujka Rydzyka, bo choc finansowani przez PIS zbierają datki na swoje propagandowe śpiewy

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx4.xx8 
 • +1

  swobodny_gość

  25.03.2020, 14:22

  Niestety nie trafiłeś.

  Ja jestem z poglądów Satanistą. Znam dobrze literaturę polską więc nie zabłysłeś z tym wierszem. Ale za to ty odkryłeś się pod względem czarno białego myślenia. Straszny masz światopogląd, taki bez kolorów.

  Cytuj
  IP: 109.197.xx2.xx9 
 • Gość_gość_gość_gość_gość

  25.03.2020, 15:12

  Koszerna fundacja.

  Odpowiedz
  IP: 5.174.xx6.xx7 
 • +2

  Irasiad_gość

  25.03.2020, 16:54

  "Ja jestem z poglądów Satanistą. Znam dobrze literaturę polską więc nie zabłysłeś z tym wierszem. Ale za to ty odkryłeś się pod względem czarno białego myślenia " "zablyslem" jak Suski.

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx4.xx8 
 • -1

  swobodny _gość

  25.03.2020, 18:04

  Wyjaśnijmy coś sobie.

  Poprawnie i z szacunkiem pisze się do kogoś kogo się szanuje. Do ciebie można pisać byle jak. Na przykład mogę dodać, że bez skrupułów roztrzaskałbym twój policzek za rolkę papieru toaletowego. Tyle dla mnie znaczysz.

  Cytuj
  IP: 109.197.xx2.xx9 
  +1

  Irasiad_gość

  25.03.2020, 20:17

  Swobodny

  kazdy polglowek silacy sie na mentorstwo ma sraczke, wiec rozumiem z tym toaletowym. Bywaj misiu

  Cytuj
  IP: 178.235.xx4.xx8 
  +1

  swobodny_gość

  25.03.2020, 21:43

  Paa..

  Do zobaczenia w piekle.

  Cytuj
  IP: 109.197.xx2.xx9 
 • +3

  wow_gość_gość

  25.03.2020, 17:57

  "Uczestnictwo w wyborach nie jest przymusowe. Ja pójdę dobrowolnie (nawet gdybym miał zachorować) i zagłosuję na Dudę. A wy tchórze zostańcie w domach, i tak przegracie."

  "czubek" psychiatra tobie kłania się

  Odpowiedz
  IP: 37.201.xx3.xx6 
 • +1

  Wybory_gość

  25.03.2020, 21:34

  Bez tabu

  Polską rządzi prezes partii PiS, głosując na czlonka partyjnego PiS np. na p. Dudę odajesz głos na Jarosława Kaczyńskiego, tylko on narzuca przykazy i nakazy, więc tylko możecie liczyć na łaskę prezesa firmy mafijnej PiS, jak często słyszymy wypowiedzi polityków partii PiS " bo to nam nalezy się" a teraz tak szybko nie oddadzą władzy "po trupach do celu", a "ciemny lud to kupi",, jak terorie Macierewicza o "zamachu" ( katastrofie) lotniczym do Smoleńska

  Odpowiedz
  IP: 37.201.xx3.xx6 
 • -1

  Alex_gość

  26.03.2020, 07:36

  Ty za to jesteś oświecony, tylko wyjaśnij dlaczego teraz Polacy tak masowo wracają do kraju? Skoro tu taki zamordyzm, brak demokracji, mafia itd. Zastanów się co wypisujesz gamoniu. Jesteśmy biednym krajem, a jakoś sobie radzimy i nie dlatego, że manna leci z nieba, tylko z pracy. Poprzednicy, których jesteś zwolennikiem kradli na potęgę i nie da się temu zaprzeczyć. Jeszcze kilka lat i nie było by do czego wracać, więc zamilcz. A Jarek nie podoba Ci się tylko z jednego powodu, oczywistego - nic nikomu nie ukradł i to boli. Zanim zaczniesz pisać następnym razem o mafii podłącz się pod rekuperator jak to mówi babcia kidawa.

  Cytuj
  IP: 88.199.xx2.xxx 
 • kot_gość

  26.03.2020, 12:50

  pies

  Fundacja Batorego - tfu! Soros i spółka. Co wy promujecie co za masakra. Obrzydliwe.

  Odpowiedz
  IP: 31.135.xx2.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.