ZUS dofinansuje pobyt w żłobku

Dziecko, rodzice, mama, tata
ZUS dofinansuje pobyt w żłobku
Od 1 kwietnia 2022 r. można składać elektronicznie do ZUS wniosek o dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Dzięki temu rodzice będą mogli połączyć obowiązki rodzinne z zawodowymi. Dofinansowanie wyniesie do 400 zł miesięcznie na dziecko i trafi na konto podmiotu prowadzącego placówkę. Dofinansowanie pobytu w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna będzie przysługiwać na dziecko, które nie jest objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym. Oznacza to, że można będzie otrzymać albo wsparcie z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego albo bon żłobkowy. Wsparcie jest niezależne od dochodów rodziny.

Z dofinansowania można skorzystać na dziecko, które jest pierwsze i jedyne w rodzinie; pierwsze w rodzinie, jeśli na kolejne dziecko pobierany jest RKO; drugie i kolejne, które ma mniej niż 12 miesięcy albo więcej niż 35 miesięcy, na które ZUS wypłacił już RKO w pełnej przysługującej wysokości. Można korzystać z bonu żłobkowego na jedno dziecko i pobierać Rodzinny Kapitał Opiekuńczy na inne.

- Opiekunowie mogą otrzymać maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko, jednak nie więcej niż wysokość opłaty za pobyt po uwzględnieniu zniżek i dotacji. Należy pamiętać, że do opłaty nie wlicza się wyżywienia. Co ważne, w odróżnieniu od innych świadczeń dla rodzin, środki te nie trafią bezpośrednio do opiekunów, a na rachunek podmiotu prowadzącego palcówkę do której uczęszcza dziecko. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik pomorskiego ZUS - Wnioski można złożyć wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Matka lub ojciec dziecka, którzy mają numer PESEL, mogą złożyć wniosek także przez portal Emp@tia lub bank, jeśli uruchomił taką elektroniczną usługę.


Informacja o przyznaniu bądź decyzji odmownej świadczenia znajdzie się na PUE ZUS oraz w wiadomości mailowej, przesłanej na podany we wniosku adres.

Jeżeli wniosek o bon trafi do ZUS końca maja 2022 r. to dofinansowanie będzie przyznane od miesiąca, w którym dziecko zaczęło uczęszczać do placówki, ale nie wcześniej niż od 1 stycznia 2022 r.

Więcej informacji na temat bonu żłobkowego będzie można otrzymać dzwoniąc od 1 kwietnia na specjalną infolinię pod nr 22 290 55 00 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00), w Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod nr 22 560 16 00 lub przez e-mail cot@zus.pl, a także we wszystkich placówkach ZUZ oraz podczas e-wizyty. Więcej informacji na stronie zus.pl.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • -1

  Ż _gość

  04.04.2022, 20:55

  Oddanie do żłobka to jest najgorsza rzecz jaką można zrobić małemu dziecku.

  Odpowiedz
  IP: 77.112.xx6.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.