Jutro nadzwyczajna sesja Rady Powiatu ws. odwołania Marka Modrzejewskiego

Od lewej - Piotr Cymanowski, Mirosław Augustyn i Marek Modrzejewski (fot. tcz.pl)
Tczew - Jutro nadzwyczajna sesja Rady Powiatu ws. odwołania Marka Modrzejewskiego
W czwartek radni powiatowi zdecydują o tym, czy odwołać przewodniczącego Rady Powiatu, Marka Modrzejewskiego (KO). Wniosek w tej sprawie złożył klub PiS. Do ewentualnego głosowania przeciwko rządzącej koalicji i zmian barw klubowych, odniósł się starosta, Mirosław Augustyn - "osoby, które zmieniają barwy klubowe, oszukują ludzi, którzy na nich głosowali".

W czwartek odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Powiatu. Do złożonego w nagłym trybie przez radnych Prawa i Sprawiedliwości wniosku odniósł się starosta tczewski, Mirosław Augustyn, który został oproszony o komentarz w programie Telewizji Tetka - "Pytania do starosty".

- To jest pytanie do klubu PiS, bo to ten klub złożył taki wniosek, nie uzasadniając tego nawet jednym zdaniem, gdzie tymczasem zawsze były uwagi co do naszych uzasadnień, że są za krótkie. A że toczą się takie rozmowy, to dla mnie jest korupcja polityczna - mówił - to jest nie fair wobec wyborców, bo wyborcy głosują na określonego człowieka, z określonego ugrupowania. Te osoby, które zmieniają barwy klubowe, oszukują ludzi, którzy na nich głosowali. Mogli przecież przed wyborami zapisać się na daną listę. Brzydzę się takim postępowaniem.

Mirosław Augustyn, pytany był przez Krzysztofa Repińskiego, co będzie oznaczało odwołanie Marka Modrzejewskiego.


-
To jest zerwanie koalicji, a jeśli chodzi o zarząd, to my się bardzo dobrze rozumiemy. - mówił - Natomiast jeśli radni wybiorą przejście do innej koalicji, to jest ich wybór. Mam nadzieję, że wyborcy za trzy lata będą pamiętali.


Przypomnijmy, po wyborach samorządowych w 2018 roku wyborcy przyznali po siedem mandatów dla Porozumienia dla Plus, sześć dla Prawa i Sprawiedliwości oraz po pięć dla Koalicji Obywatelskiej PO i Nowoczesnej oraz Inicjatywy Samorządowej. Największą liczbę mandatów zgarnęło PnP - jednak ani w mieście, ani w powiecie ugrupowanie nie mogło rządzić samodzielnie. Aby bez problemu forsować pomysły - musiała powstać koalicja. W powiecie stworzono ją z Platformą Obywatelską i Inicjatywą Samorządową. Starostą został wcześniejszy przewodniczący Rady Miasta Mirosław Augustyn (PnP), jego zastępcą wprowadzony przez Inicjatywę Samorządową - Piotr Cymanowski - dotychczasowy dyrektor Zespołu Kształcenia Zawodowego, zaś szefem Rady Powiatu Marek Modrzejewski, a jego zastępcami Witold Sosnowski (IS) i Alicja Gajewska (PnP). W zarządzie znaleźli się także Bogdan Badziong (Inicjatywa) i Waldemar Pawlusek (PO). Od jakiegoś czasu w koalicji "trzeszczało". W lutym br. Piotr Cymanowski zrezygnował ze stanowiska (zastąpił go Andrzej Filsik). Szefujący Inicjatywie Witold Sosnowski informował wtedy, "o konieczności korekty dotychczasowej formuły współpracy w ramach Rady Powiatu, której celem powinno być przede wszystkim zapewnienie warunków realizacji programu klubu radnych Inicjatywy Samorządowej." Koalicja została jednak utrzymana. W międzyczasie pojawiła się pandemia i temat przycichł. Ostatnio o odejściu z klubu Porozumienie na Plus poinformował Piotr Odya i Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska. Zaś w piątek (09.10) pojawił się oficjalny wniosek Prawa i Sprawiedliwości o odwołanie Marka Modrzejewskiego, szefa Rady Powiatu.

Przewodnicząca klubu Prawa i Sprawiedliwości Barbara Kamińska tak w poniedziałek uzasadniała posunięcia PiS:

- Złożyliśmy wniosek. Powód jest w zasadzie jeden - nasz klub jest najliczniejszy, po odejściach, jakie miały ostatnio miejsce i uważamy, że powinien mieć reprezentację w funkcjach związanych z pracą rady - tłumaczy.


W czwartek poznamy odpowiedź na to, czy Marek Modrzejewski pozostanie przewodniczącym i czy koalicja zostanie utrzymana. Głosowanie w tej sprawie będzie niejawne. Czy kolejnym krokiem PiS będzie wniosek o odwołanie zarządu i starosty? Do tego będzie jednak potrzeba bezwzględna większość głosów (czyli przeciw Augustynowi musi się wypowiedzieć 14 radnych). Czy w kolejnych miesiącach będziemy mieli nową koalicję złożoną z radnych PiS, wspartych siłami byłych koalicjantów i osób związanych wcześniej z PnP, czy nawet KO? PiS rządziło w powiecie w latach 2014 - 18. Wtedy również tuż po wyborach dochodziło do nagłych politycznych zwrotów akcji. Przypomnijmy, takiego obrotu spraw przed rozpoczęciem sesji inauguracyjnej w 2014 roku spodziewało się niewielu - jeszcze rano zapowiadano, że również w powiecie władzę przejmie koalicja PnP, PO i RiO. Tymczasem sesja przeniosła całkiem inny scenariusz. Okazało się, że wspólny interes połączył skłócone wcześniej lokalne struktury Prawa i Sprawiedliwości - oraz ówczesnego klubu Witolda Sosnowskiego Razem i Odpowiedzialnie (przed laty RiO po konflikcie wyłoniło się właśnie z PiS) - RiO i PiS miało w radzie łącznie 10 mandatów - to za mało, by rządzić (KKR - 4, PO - 4, PnP - 5). Okazało się jednak, że podczas głosowań KKR nie mógł liczyć na lojalność jednego radnego, zaś PnP kolejnego - w kluczowych głosowaniach obaj panowie poparli nową koalicję i wszystkie głosowania okazały się zwycięskie zaledwie jednym głosem. Ostatecznie Tadeusz Dzwonkowski z PiSu został nowym starostą tczewskim, zaś Witold Sosnowski z RiO jego zastępcą.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (27)
dodaj komentarz

 • -2

  Olo_gość

  14.10.2020, 09:09

  Zwariowane PiSiaki

  Tylko namieszać, tylko narozrabiać, ale dla społeczeństwa powiatu nic nie zrobili. Ich pogonić. Zostawcie Przewodniczącego Rady Powiatu w spokoju.

  Odpowiedz
  IP: 83.18.xx5.xx0 
 • +15

  ted_gość

  14.10.2020, 11:29

  a gdzie przewodniczący pracuje ???

  Radni odchodzą z klubu PNP coś się wali coś sypie, a starosta nie ma swojego zaplecza w powiecie i jest osamotniony, bo radni PNP są przede wszystkim lojalni wobec sami wiecie kogo ;-) Czy córka pani skarbnik miasta pracuje w komunikacji panie starosto?

  Cytuj
  IP: 37.47.xx1.xx6 
  -6

  Prawda Czasu__gość_gość_gość_g_gość

  14.10.2020, 13:57

  Mieszane uczucia !!

  Marek Modrzejewski to postać z kręgosłupem moralnym ! Osoby negujące to wątpliwość pozostawiają swoją wypowiedzią !!!!!

  Cytuj
  IP: 188.147.xx0.xx1 
  +10

  M_gość

  14.10.2020, 18:18

  pnp to żaden sensowny twór

  Będą zdradzać bo swoim ugrupowaniu są absolutnymi pionkami i w chwilach słabości będą odchodzić. Tam rządzi jedna osoba i wszystko podporządkowane jest, aby tą władzę mogła utrzymać. Ktoś podskoczy wyżej kijka I zaraz mu "łeb utną" to znaczy utnie ta osoba, co rządzi. Pnp można przyrównać do naszego nowego lekkoatletycznego stadionu, niby jest, ale jaki niedorobiony to każdy widzi. Byleby był, odhaczamy następną pozycję. Oni też rządząc niby coś tam robią, ale zalatuje malizną i nie umniejszając wiochą. No cóż sami tak wybieramy. Aż się boję pomyśleć jaki nowy basen powstanie.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx5.xx0 
 • +8

  gość_gość

  14.10.2020, 10:23

  Dla dobra Mieszkańców ....

  Do koryta marsz ..... można się nachapać ... a wyborca nieważny.

  Odpowiedz
  IP: 153.19.xx3.xx9 
 • +13

  EkO_gość

  14.10.2020, 13:26

  Co ty bredzisz

  Takie "akcje" są normlane w polityce. Rządzi ten kto lepiej w danej sytuacji sobie radzi. PnP traci, więc dlaczego PiS czy inne ugrupowanie miałoby nie działać w celu zmiany władzy? Daj spokój. To, że dzieje się jak się dzieje jest wynikiem tarć w PnP. Nic więcej. A komentarz starosty jest żałosny. Dostał na otarcie łez stanowisko pocieszenia i jeszcze się rzuca. Widać, że nie jest liderem, który potrafi utrzymać ludzi ze swojego otoczenia wokół siebie. O to chce mieć pretensje do PiSu? Super, gratuluję dojrzałości!

  Cytuj
  IP: 82.160.xx7.xx5 
 • +10

  CZAS _gość

  14.10.2020, 10:45

  POGNAĆ TYCH SAMYCH

  GRUPA CWANIACZKÓW CIĄGLE TA SAMA LISTY UKŁADANE POD ICH KONTEM TAK JAK BY MIELI WYKUPIONY MANDAT ZAUFANIA WE WŁASNYCH SZEREGACH ? pozdrawiam mieszkańców powiatu.

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx1.xx9 
 • +25

  hipokryta_gość

  14.10.2020, 11:21

  Augustyn powiedz to Misiewiczowi !!!

  Panie Augustyn jako były przewodniczący miejskiej rady pamięta Pan doskonale jak radni Misiewicz i Kajzer zmienili barwy klubowe i przeszli do PNP Pobłockiego zdradzając RIO Sosnowskiego?? PAMIĘTA Pan? Pamięta Pan jak PNP namawiało do zmiany barw klubowych takiego jednego radnego, co wam życie utrudniał ale nie uległ pokusom? O czym Pan pitolisz? Albo sam Pan odejdziesz albo Pana odwołają i będziesz Pan nie tylko pierwszym starostą w historii powiatu, który nie jest radnym, ale także pierwszym starostą, który zostanie odwołany. To kwestia czasu... miesiąca?

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx1.xx6 
 • -11

  f_gość_gość_gość_gość_gość_gość

  14.10.2020, 11:43

  Nie istnieje osoba, którą pnp namawiałoby do przejścia w ich szeregi i która odmówiła. Łżesz

  Cytuj
  IP: 84.38.xx7.xx9 
 • +19

  Łupaszko_gość_gość_gość

  14.10.2020, 11:34

  '' a'la long"

  Augustyn ty błaźnie!!! Wczoraj w Tv - sretka mówiłeś że korupcja polityczna (kupowanie stołkami) jest dla Ciebie obrzydliwe, że wyborcy ocenią. Naprawde Ty, serio Ty takie bzdury opowiadasz Ty którego wyborcy nie wybrali na radnego a zostałeś starostą - Ty!!!! Jesteś śmieszny jak Ty sie w ogóle napinasz, trzesiesz - śmieszne to jest. I Pobłocki książe Tczewa - szok gdzie mi przyszło żyć....

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx8.xx4 
 • +8

  Łupaszko_gość_gość_gość

  14.10.2020, 12:16

  '' a'la long"

  Szkoda że sie tak nie napinałeś, jak miałeś jeden podpis konserwatora zabytków zdobyć.... Odejdź już długo nie bedą sie ludzie z ciepie śmiali :)

  Cytuj
  IP: 37.47.xx8.xx4 
 • +14

  gość _gość

  14.10.2020, 11:40

  PnP obstawia "wszystkie" lepsze fuchy w mieście - dyrektorzy itp, itd.... To chyba po P. Staroście chociaż nic do P. nie mam. Pomóc może tylko jakaś wyższa instancja albo Lord Vader.

  Odpowiedz
  IP: 153.19.xx3.xx9 
 • +8

  Xxx_gość

  14.10.2020, 12:15

  Ja bym nie radził tam iść...

  W starostwie jest coraz więcej pozytywnych wyników testów...

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx0.xx0 
 • +3

  lalala_gość_gość

  14.10.2020, 12:17

  Nadchodzi koniec Mirków :):):) 2021 to rok upadku, karma wraca.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx8.xx8 
 • +8

  root-PNP_gość

  14.10.2020, 12:22

  kto ma ksywę KLAUN ?

  Panie, panowie kto ma taką ksywę? Jeszcze ważniejsze kto ją wymyślił... pozdrowienia dla Burczybasa!

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx4.xx5 
 • -9

  gość_gość

  14.10.2020, 12:59

  do ted- gość

  ted czy aby nie oczerniasz odnośnie tego, że córka P. skarbnik pracuje u P. Starosty w komunikacji ?????

  Odpowiedz
  IP: 153.19.xx3.xx9 
 • +5

  Robol_gość_gość_gość

  14.10.2020, 17:58

  gość

  chłopaki z pnp strasznie się bogunili zamiast brać się do roboty to knują polityka w najgorszej formie czemu się nie pochalą kogo chcą posadzić na stołu prezesa zwik który niedługo odchodzi na emeryturę wszyscy o tym wkoło ćwierkają

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx9.xx2 
 • +3

  zwik_gość

  15.10.2020, 09:20

  radny Misiewicz na prezesa

  radny Misiewicz by chciał ale zastępca prezydenta Burczyk też by chciał a zostanie Pan Mariusz

  Cytuj
  IP: 37.47.xx2.xx7 
  +1

  f_gość_gość_gość_gość_gość_gość

  15.10.2020, 12:58

  Prezesowi jeszcze do emerytury daleko. Dzielicie skórę na niedźwiedziu.

  Cytuj
  IP: 84.38.xx7.xx9 
 • +2

  adam p._gość_gość

  14.10.2020, 18:29

  ???

  Ciekawe. Pan Filsik czy Flisik. Nikt tego nie czyta?

  Odpowiedz
  IP: 195.191.xx0.xxx 
 • +5

  Pani Profesor_gość

  14.10.2020, 20:45

  Ludzie szeryfa

  Żałosne to mało powiedziane jak się tego słucha. Wystarczy wejść do urzędu Starostwa i popatrzeć na nowe twarze. W ostatnim roku zatrudnionych zostało chyba ok. 20-30 nowych osób. Nie mam nic do nowych, ale dlaczego wszystkie są od Pobłockiego vel prezydenta. A co tam w sprawie afery antykorupcyjnej związanej również z zatrudnianiem samych swoich. Czy naprawdę na nich nie ma mocnych. Niedługo okaże się kto kogo kocha albo kto kogo rzuci.

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx3.xx0 
 • +5

  Żenek_gość

  14.10.2020, 23:22

  Żenada

  Awansowanie na zastępcę naczelnika żony radnego Kajzera, to nie jest czasem ta korupcja polityczna, którą starosta się brzydzi??

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xx8 
 • +1

  brawo_gość

  15.10.2020, 09:22

  dokładnie tak

  Kajzer na wicestarostę w nowym zarządzie jest przymierzany a cały zarząd ma się składać z radnych.

  Cytuj
  IP: 37.47.xx2.xx7 
 • Robol_gość_gość_gość

  15.10.2020, 10:50

  Gość

  za długo siedzą na stołach elektorat jest w spółkach podlegających miastu należało by najpierw zacząć od rozpierduchy tych instytucji dopóki się tego nie zrobi tak będzie do końca świata będą się bawić naszym kosztem profesor to dobry kandydat może trochę nerwowy ale porządny tylko czy będzie miał odwagę wypie....... nierobow obecnego prezesa

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx9.xx2 
 • Pani Profesor_gość

  15.10.2020, 11:17

  Szachownica

  Dziękuję za poparcie. Tę partię należy rozegrać w pozycji siedzącej na spokojnie przy dobrej kawie i szachownicy. Musimy przewidzieć co stanie się zanim obecny szeryf dokona roszady na szachownicy. Przede wszystkim musimy przewrócić na szachownicy królową potem koniki, laufry i wieże. Pionki i tak przejdą na naszą stronę zanim ten Dom z Papieru rozsypie się w pył.

  Cytuj
  IP: 188.147.xx2.xx3 
 • +1

  weteran_gość_gość

  15.10.2020, 14:41

  a Skad sie Wziol Augustyn przniesiony w.

  Tak,Augustyna przyniesiono w torbie.Co on zrobil dla mieszkancow,tyle ze ma zapewniona wladze,on to uwielbia byc na SWIECZNIKU.Wielu ludzi to wie.Zrobi wszystko by to utrzmac

  Odpowiedz
  IP: 217.88.xx7.xx9 
 • +3

  .._gość

  15.10.2020, 16:18

  ..

  ...korupcja polityczna?? a kto mówił , że trzeba było ciebie gdzieś zagospodarować? to nie była korupcja? to nie był układ? jechać z wami....

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.