"Odkryj zakryte!". Warsztaty archeologiczne w CKWS

(fot. mat. prasowe)

odbyło się
14
09.2019
Sobota
Tczew - "Odkryj zakryte!". Warsztaty archeologiczne w CKWS
Co łączy archeologa podwodnego z watą cukrową? Jak prezentuje okręt "Wicher" w trójwymiarze? Czy można zeskanować mieszkańca Tczewa i czym podlewa się zabytki? Na wszystkie pytania odpowiemy podczas warsztatów archeologicznych 14 września w Centrum Konserwacji Wraków Statków.

Rodzinny piknik archeologiczny pt. "Odkryj zakryte!", odbędzie się w ramach 27 Europejskich Dni Dziedzictwa, wspólnej inicjatywy Rady Europy i Unii Europejskiej. Projekt EDD to najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu, w którym zaangażowane instytucje kultury promują historię i zabytki ważnych miejsc.
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku po raz kolejny bierze udział w wydarzeniu.

- Tym razem mieszkańcom Tczewa, miasta, gdzie znajdują się dwa oddziały NMM, przybliżymy tajemnice pracy archeologa podwodnego oraz konserwatora zabytków: dwóch ważnych dla naszej instytucji profesji - mówi Maria Jaroszewska z Działu Edukacji NMM. - Każdy z gości będzie mógł sprawdzić jak w rzeczywistości wygląda poszukiwanie zabytków pod wodą i na klasycznych wykopaliskach, digitalizowanie eksponatów oraz ich konserwacja. Wszystkich chętnych zapraszamy do przymierzenia stroju nurka, skręcenia lin na prawdziwym torze powroźniczym, najodważniejszych do zeskanowania własnej osoby w formacie 3D.


Podczas pikniku naukowego zaprezentujemy też cyfrowy wrak ORP "Wicher" - okrętu, który od września 1939 roku, zbombardowany przez Niemców, spoczywa na dnie Bałtyku oraz pochodzące z niego zabytki.

-
To prawdziwa gratka dla pasjonatów historii II wojny światowej. Tak bliskie spotkania z zabytkiem są w rzeczywistości muzealnej niemożliwe - mówi Marcin Westphal, zastępca dyrektora ds. merytorycznych NMM - Podczas pikników naukowych staramy się naszym gościom przybliżyć historię, opowiadając ją zabytkami - świadkami wydarzeń sprzed lat.


14 września, w ramach pikniku archeologicznego odbędzie się także zwiedzanie CKWS z przewodnikiem. Najmłodsi zwiedzający będą mogli wykonać rysunki naskalne oraz gliniane ozdoby, a każdy z gości dostanie pamiątkową przypinkę i "morską" watę cukrową. Partnerem naszych warsztatów w tczewskim CKWS jest Faktoria z Pruszcza Gdańskiego, a patronem medialnym wydarzenia Radio Tczew.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • luca_gość_gość_gość

    14.09.2019, 15:49

    Super informacja szkoda tylko że nie ma podanej godziny

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx8.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.