Pamiętali o ofiarach Katynia. Ofiarami sowieckiej zbrodni byli także tczewianie

Uroczystości Katyńskie (fot. Tcz.pl)
Tczew - Pamiętali o ofiarach Katynia. Ofiarami sowieckiej zbrodni byli także tczewianie

zobacz galerię zdjęć: 23
Przy Panteonie Katyńskim na terenie II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Tczewie upamiętniono ofiary Katynia. W tym roku mija 82. rocznica Zbrodni Katyńskiej.

Panteon Katyński znajduje się na terenie II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie. Składa się z granitowego epitafium i słupów symbolizujących sowieckie obozy zagłady. Znajduje się na nim również aleja złożona z 20 dębów, które dedykowane są wszystkim ofiarom z terenu Powiatu Tczewskiego.

W Tczewie nie brakuje przedstawicieli rodzin katyńskich - wśród ofiar byli bowiem też m. in. tczewscy policjanci, np. ojciec Jerzego Wierzbowskiego - Józef. Trafił na terytorium ZSRR dwa razy - pierwszy raz w 1920 roku, ale udało mu się uciec z syberyjskiego łagru. Wrócił do Polski, skończył szkołę policyjną i został zmobilizowany we wrześniu 1939 r. - po wybuchu wojny był więziony w obozie w Ostaszkowie, zaś pochowany jest w Miednoje.

- Katyń to była zbrodnia na narodzie polskim, ludobójstwo, które Rosjanie chcieli zatuszować. Dlatego dzisiaj - szczególnie w kontekście tego, co dzieje się teraz na wschodzie, musimy o tej zbrodni pamiętać - mówił Jerzy Wierzbicki, który podczas uroczystości odebrał specjalne odznaczanie z rąk Mirosława Augustyna i Stefana Kukowskiego.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest 13 kwietnia, w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. W zbrodni zginęło blisko 22 tysiące polskich obywateli. Wśród ofiar znaleźli się oficerowie, naukowcy, lekarze, artyści, przedstawiciele wolnych zawodów, księża, nauczyciele, urzędnicy państwowi, których wzięto do niewoli po napaści ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. Wśród ofiar byli także mieszkańcy Powiatu Tczewskiego. To właśnie ku ich pamięci, w 2017 r. wzniesiono Tczewski Panteon Katyński.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • +7

  ja_gość

  13.04.2022, 21:57

  Co?

  DLACZEGO Kukowski wręcza odznaczenia?! Oszalał? Uczył nas w LO, służył systemowi PRL-u bardziej niż większość nauczycieli, a teraz mega patiota? Byliśmy wśród zbuntowanej młodzieży, Kukowski nie był po naszej stronie....

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx0 
 • +1

  realista _gość

  15.04.2022, 13:54

  Stefan to teraz oddany działacz kościoła .

  Cytuj
  IP: 84.38.xx8.xx1 
 • +1

  EkO_gość

  14.04.2022, 06:16

  hmm

  Z tego co się orientuję, środowisko narodowe również pamiętało. O tym jednak żadnej wzmianki. Tylko mainstream ...

  Odpowiedz
  IP: 82.160.xx7.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.