Są już pierwsze wnioski o dodatek solidarnościowy

Pieniądze
Są już pierwsze wnioski o dodatek solidarnościowy
Można już wnioskować o dodatek solidarnościowy. Tylko pierwszego dnia do pomorskich oddziałów ZUS wpłynęło 266 takich wniosków, w całym kraju natomiast przeszło 5 tys. O wsparcie mogą się starać osoby, które po 15 marca 2020 r. w wyniku COVID-19 straciły pracę lub ich umowa o pracę uległa rozwiązaniu z upływem czasu, na który była zawarta.

ZUS, który odpowiada za wypłatę dodatku solidarnościowego jest do tego w pełni przygotowany. Tylko 21 czerwca do pomorskich oddziałów ZUS wpłynęło 266 wniosków.
Świadczenie wynosi 1400 zł, a można je pobierać maksymalnie przez 3 miesiące.

Prawo do świadczenia mają osoby, z którymi po 15 marca 2020 r. pracodawca z powodu COVID-19 rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony uległa rozwiązaniu. Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 r.

- Świadczenie przysługuje również osobom bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy. Otrzymanie dodatku oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji. Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy opłacane są składki emerytalna i rentowa, a także składka zdrowotna. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego. Składki nie pomniejszają wypłaty, ponieważ są finansowane z budżetu państwa. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego oddziału ZUS. - Kwota świadczenia  wynosi 1400 zł miesięcznie, a jego wypłata następuje między 1 czerwca a 31 sierpnia tego roku. Można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym został złożony wniosek. Co ważne, o dodatek solidarnościowy można wnioskować wyłącznie elektronicznie, czyli za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Dzięki temu będzie można szybciej wypłacić środki.


Termin składania wniosków upływa 31 sierpnia. Informacja o przyznaniu prawa do dodatku solidarnościowego lub decyzja o odmowie będą dostępne na PUE ZUS. W razie pozytywnego rozpatrzenia wniosku, świadczenie trafi na wskazany we wniosku rachunek bankowy w ciągu 7 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. W razie potrzeby w placówkach ZUS do dyspozycji są pracownicy, którzy pomogą w zakładaniu profili na PUE.

Ten artykuł jest częścią bloku tematycznego:
Koronawirus
Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, brakiem smaku i/lub węchu, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2/3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, pacjenci onkologiczni, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

  • frycek_gość

    24.06.2020, 00:22

    Tak trzymać! Już sobie czekam na kaskę. Całe wakacje kawalerska laba. Życie bez budzika :)

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx7.xx1 
  • Taka jest_gość

    24.06.2020, 02:03

    Prawda

    Socjalizm pełną gębą. Nie ma to jak siedzieć w domu za nasze pieniądze.

    Odpowiedz
    IP: 37.30.xx9.xx3 
  • Ciekawski_gość

    24.06.2020, 08:00

    pytanie

    Czy taki dodatek tez przysługuje komuś kto został zwolniony z pracy ale już znalazł sobie nową?

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx2.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.