Jak sprawdzić, czy potrzebujesz wizy, by wyjechać za granicę?

Jak sprawdzić, czy potrzebujesz wizy, by wyjechać za granicę?
Tczew - Jak sprawdzić, czy potrzebujesz wizy, by wyjechać za granicę?
Zrozumienie wymogów dotyczących wjazdu i obowiązujących dokumentów przed podróżą za granicę może okazać się skomplikowane. Wymagania te różnią się w zależności od wielu czynników, takich jak narodowość podróżującego, kraj docelowy, cel wizyty, planowana długość pobytu i wiele innych.

Ostatnią rzeczą, jakiej byśmy chcieli, jest wykupienie wycieczki i wyruszenie w drogę tylko po to, by zostać odesłanym z powodu braku ważnych dokumentów.

Jak dowiedzieć się, czy będziemy potrzebowali wizy, by odwiedzić wybrany przez nas kraj? Czytaj dalej, by dowiedzieć się wszystkiego o procesie przygotowywania wymaganych dokumentów na wyjazd.

Jak sprawdzić, czy potrzebuję wizy na wyjazd za granicę


Po pierwsze, wybierz swój cel podróży. Następnie sprawdź, jaka jest polityka wizowa kraju, który wybrałeś na swoją kolejną podróż.

Polityka wizowa określa wymogi wizowe obowiązujące zagranicznych podróżnych, którzy chcą odwiedzić wybrany kraj. Każdy kraj ustala własne zasady wjazdu i decyduje o tym, kto potrzebuje wizy/jakiego rodzaju wizy, by wjechać do danego kraju, a kto może przyjechać tylko na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego.

Najłatwiejsze do odwiedzenia są kraje, z którymi twój kraj ojczysty ma ustalony ruch bezwizowy. Mogą to być kraje Unii Europejskiej, które mają swobodę przemieszczania się pomiędzy krajami członkowskimi i mogą podróżować tylko na podstawie ważnego dowodu osobistego.

Inne kraje będą najprawdopodobniej wymagały od Ciebie posiadania ważnego paszportu, ważnej wizy, a w niektórych przypadkach także kilku dokumentów uzupełniających.

Jakie rodzaje wiz są dostępne w przypadku podróży międzynarodowych

Większość krajów oferuje trzy główne rodzaje wiz:

 • e-wizy

 • wizy tradycyjne

 • wizy dostępne po przyjeździe.


Każdy z wymienionych powyżej typów wiz można podzielić na kolejne podtypy, które różnią się między sobą jeśli chodzi o liczbę dozwolonych wjazdów, długość dozwolonego pobytu, cel wizyty itd.

Wizy elektroniczne są najłatwiejszymi do uzyskania dokumentami uprawniającymi do podróży i zawsze, kiedy to możliwe, powinieneś wybierać tę opcję. Cały proces ubiegania się o wizę w tym przypadku odbywa się online, co eliminuje konieczność osobistej wizyty w ambasadzie i załatwiania wielu formalności.


Jaki rodzaj wizy wybrać?

Aby dowiedzieć się, jaki rodzaj wizy wybrać, musisz ustalić kilka rzeczy, m.in:

 • kraj, który chcesz odwiedzić

 • jakie rodzaje wiz Ci przysługują (na podstawie twojej narodowości i polityki wizowej wybranego kraju)

 • cel swojej wizyty

 • długość planowanego pobytu

 • liczbę potrzebnych wjazdów.


Teraz na podstawie swoich odpowiedzi wybierz odpowiedni rodzaj wizy.

Dla przykładu: jeśli wybierasz się na wakacje z Polski do USA, będziesz musiał złożyć wniosek o wizę ESTA , ponieważ Polska uczestniczy w amerykańskim programie bezwizowym (Visa Waiver Program), dzięki któremu obywatele polscy mogą ubiegać się o wizę w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży online.

ESTA zachowuje ważność przez dwa lata i pozwala na liczne, 90-dniowe podróże do USA w celach wypoczynkowych, biznesowych lub tranzytowych.

Najłatwiejszy sposób uzyskania wizy

Najłatwiejszym sposobem uzyskania wizy jest oczywiście uzyskanie jej przez Internet, korzystając z systemu e-wizowego, który wprowadziło już wiele krajów.

E-wiza to elektroniczny dokument upoważniający do podróży, który pomaga obu stronom - podróżującym i rządowi danego kraju.

Podróżni otrzymują znacznie szybszy i łatwiejszy proces aplikacyjny, podczas gdy rządy państw otrzymują istotne dane dotyczące przyjeżdżających gości zarejestrowane w internetowym systemie i mogą wstępnie prześwietlić każdego, kto chce przyjechać.

Ubieganie się o e-wizę wymaga zazwyczaj posiadania ważnego paszportu, dostępu do Internetu i aktywnego adresu e-mail, by otrzymać zatwierdzony dokument.

Jak uzyskać e-wizę online

Jeśli kraj, do którego się wybierasz, oferuje e-wizę dla podróżnych Twojej narodowości, możesz ubiegać się o nią online.

Po pierwsze, wybierz odpowiedni rodzaj e-wizy, który odpowiada celowi Twojej wizyty i długości pobytu za granicą. Następnie zbierz wszystkie dokumenty wymagane dla wybranego przez ciebie rodzaju e-wizy.

W przypadku podróży w celach turystycznych, jedynym dokumentem wymaganym do złożenia wniosku o e-wizę jest ważny paszport.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie maksymalnego czasu rozpatrywania wniosku i złożenie wniosku w wymaganym terminie, zwykle są to 72 godziny.

Pamiętaj, że wnioski są przetwarzane wyłącznie w dni robocze!

Teraz pozostaje już tylko wypełnić formularz wniosku online wymaganymi danymi, sprawdzić, czy wszystkie dane są poprawne, uiścić opłatę za wydanie wizy elektronicznej i złożyć wniosek do zatwierdzenia.

Przetworzony dokument dotrze na twoją skrzynkę mailową w formie pliku PDF i powinien zostać wydrukowany przed wyjazdem.

Korzyści z podróżowania z e-wizą

Jest wiele korzyści z podróżowania z e-wizą. Po pierwsze, możesz zaoszczędzić czas na lotnisku. Posiadając e-wizę nie musisz wypełniać papierowych formularzy ani czekać w kolejce do okienka wizowego. Możesz po prostu wydrukować swoją e-wizę i przedstawić ją urzędnikowi imigracyjnemu po przyjeździe.

Inne korzyści to:

 • szybki i intuicyjny proces aplikacji online

 • brak konieczności wizyt w ambasadzie

 • krótki czas rozpatrywania wniosku (zazwyczaj tylko 72 godziny)

 • zatwierdzony dokument otrzymujesz prosto na Twoją skrzynkę mailową

 • minimalne wymagania do spełnienia do złożenia wniosku

 • i wiele więcej


Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej