Apel resortu rolnictwa: "Z każdej kropli wody korzystajmy racjonalnie"

Woda
Tczew - Apel resortu rolnictwa: "Z każdej kropli wody korzystajmy racjonalnie"
Obecny, niski stan wód oraz zapowiedzi meteorologów o niskim prawdopodobieństwie pojawienia się wystarczającej ilości opadów zapowiadają kolejny rok, w którym susza da bardzo mocno znać o sobie.

- Oszczędzajmy wodę. To dotyczy każdego z nas, nie tylko rolników - zaapelował minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister rolnictwa zwraca uwagę, że na rozmiar skutków suszy ma wpływ postawa każdego z nas.

- Dziś nie ma warunków do tego aby podlewać trawniki czy przydomowe ogródki. Dziś musimy zastanawiać się nad wykorzystaniem każdej kropli wody w sposób racjonalny - podkreślił minister.


W warunkach niedoboru wody bardzo istotne jest jej oszczędzanie na każdym kroku oraz zatrzymywanie do celów gospodarczych wód opadowych.
- Każdemu z osobna wydaje się, że to niewielkie oszczędności i zasoby, ale w skali całego kraju są to miliony, dziesiątki milionów litrów wody, która może być wykorzystana gospodarczo - dodał minister Ardanowski.

Minister zwrócił uwagę, że jednym z dotykających każdego skutków suszy jest wzrost cen żywności. Duży spadek produkcji roślinnej, a wraz z nim ograniczona dostępność pasz oznacza w konsekwencji spadek produkcji zwierzęcej. Dlatego, w interesie nas wszystkich minister apeluje o maksymalne ograniczanie zużycia wody i jednocześnie o zatrzymywanie wód opadowych.

- Rolnikom przypominam, że są środki na urządzenia nawadniające i zatrzymujące wodę w gospodarstwach. Warto i należy z nich korzystać. Całkowicie suszy nie zapobiegniemy, ale możemy ograniczyć jej skutki - podkreślił minister.

Źródło- https://www.gov.pl/web/rolnictwo

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (12)
dodaj komentarz

 • +2

  podwyżki_gość

  30.04.2020, 11:01

  i znowu podwyżki.. A Tczewskie firmy kombinuja dodatkowo na "tarczy antykryzysowej"... jest praca ale wolą wysłać ludzi na "pakiet antykryzysowy" by nie placic za Zus i dostać 40% dofinansowania do wypłat... Legalne kombinatorstwo lvl 99. A najśmieszniejsze jest to że ktoś na to pozwala.

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx8.xx9 
 • -2

  tczewiak_gość

  30.04.2020, 11:07

  koszenie trawników - pogłębianie suszy

  Dlaczego Tczew zleca koszenie traw?!! Koszenie trawników doprowadzi - zwłaszcza w warunkach suszy - do przesuszenia wierzchniej warstwy gleby. Przecież trawa utrzymuje wilgoć i zapobiega erozji ziemi. Ponadto trawa obniża temperaturę powietrza. Im wyższa trawa, tym zdaniem ekologów lepiej działa. Pomiary przeprowadzone pokazują, że trawnik może być nawet o 30 st. chłodniejszy od asfaltu i o 20 st. od gołej ziemi. Dzisiaj na bajkowym kosili prawie do gołej ziemi, tylko kurz leciał. Co za głupota. Przecież inne miasta (Wrocław, Kraków, Poznań, Płock, Warszawa i inne) już zaprzestały koszenia w związku z obecna suszą. Apel do urzędników w Tczewie - wstrzymajcie koszenie!

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx0.xx5 
 • -3

  Tp_gość

  30.04.2020, 13:00

  Tylko nie płacz potem że tak dużo komarów i innego robactwa typu kleszcze itp.

  Cytuj
  IP: 5.173.xxx.xx4 

  z Bajkowego_gość

  30.04.2020, 16:00

  Zgadzam się w 100%, że powinni zaprzestać koszenia. Taki nieskoszony trawnik ma większe możliwości magazynowania i odparowywania wody, co przekłada się na schładzanie nagrzanego powietrza. Woda opadowa i rosa gromadzą się na roślinach w glebie, parują wolniej. Rzadko koszone trawniki są elementem dostosowania miasta do skutków zmian klimatu. Mieszkam na Bajkowym10 lat, a żadnego komara jeszcze nie spotkałam bez względu na to czy trawa była koszona czy nie Poza tym, chyba mniej problematyczne jest odgonienie/zabicie komara niż ograniczenia w dostawie wody do mieszkań czy domów (jest realna możliwość, że latem mogą się pojawić takie ograniczenia ze względu na ogromną suszę. Do niektórych miejscowości w Polsce już jest specjalnie dowożona woda). A co do kleszczy, to nie ma dla nich większego znaczenia, czy trawa jest wysoka, czy przystrzyżona, bo i tak tam będą. Do tego szybciej rozłożymy koc na przystrzyżonym trawniku niż w wysokiej trawie, więc i prawdopodobieństwo ugryzienia przez kleszcza będzie większe.

  Cytuj
  IP: 5.173.xx0.xx5 
 • -5

  tarot _gość

  30.04.2020, 11:16

  CDN?

  ,,RZYGAM TYM TCZEWEM! TAM SĄ SAME POJ***" Ciąg dalszy nastąpi?? Podobno jeden z dziennikarzy Radia Gdańsk wkrótce po opublikowaniu przez TVP taśm Neumanna miał zapytać Prezydenta Tczewa - M. Pobłockiego czy bierze pod uwagę, że również może być nagrany. Pobłocki ze znaną mu butą odpowiedział, że ,,nie chodzi na spotkania PO". ,,Nieogolony car'' grubo się myli.... W tajemniczej skrytce, (coś jak twoje tajne przejście w szafie, Mirek), jest parę sprośnych kawałów Prezydenta Tczewa - M. Pobłockiego. Dotyczą one byłej już pani dyrektor CKiS , o której wypowiada się w nieprzyzwoity, seksistowski sposób, gdy nie chciała przeznaczyć pieniędzy na jakieś wydarzenie kulturalne. Padają tam słowa: ,,spokojnie porozmawiać, złapać za kolano, potem nie tylko za kolano...''. Pobłocki miał mówić coś o nogach pani dyrektor, że długie i że mu się niby podobają. Takie tam sprośne albo jak to krytycy filmu ,,Futro z misia'' ujęli, ,,przaśne żarty''. W tym kontekście zdaje się oczywiste, dlaczego film o obciachowej fabule i przaśnych żartach, tak przypadł Prezydentowi do gustu.

  Odpowiedz
  IP: 185.220.xx1.xx3 
 • +3

  Gosc_gość_gość_gość

  30.04.2020, 12:09

  Powtorka

  Nudny jesteś ze swoim komentarzem.

  Cytuj
  IP: 109.197.xx2.xx0 
 • -3

  EkO_gość

  30.04.2020, 13:44

  Niech policja, SM itp

  Wezmą się za działkowiczów! Trudno, jest susza, więc trzeba sobie podarować podlewanie kwiatków. czasem trzeba wybierać między sprawami ważnymi, a ważniejszymi.

  Odpowiedz
  IP: 85.198.xx9.xx8 
 • +4

  g_gość_gość_gość

  30.04.2020, 14:21

  Kali

  G...o cię obchodzi ,mam licznik,płacę za to co zużywam ,czep się tych co płacą ryczałtem za wodę i leją na umór

  Cytuj
  IP: 109.207.xx4.xx8 
 • +1

  observeur_gość

  30.04.2020, 16:18

  Uwielbiam czytac ten bełkot nawiedzonych z rządu i nasladowców-krzykaczy (inaczej: pozytecznych idiotów), którzy nie pomyśliwszy nawołują do oszczedzania wody. Potencjalnym zagrożonym okrzyknieciem mianem pozytecznego idioty zalecam zapoznac się skąd się bierze woda, jaki skład procentowy wody względem suchej masy ma ciało człowieka, zwierzat i roślin, a w rezultacie porachowanie jaki procent swiata składa się z wody dostępnej w oceanach, wodach gruntowych i powietrzu. A jeszcze na koniec dla tych kompletnie zidiociałych, co gdy lekcje fizyki i chemii w szkole były to napierd...alali w szkołę kamieniami przypomnę, ze nasza planeta ma wbudowany mechanizm stratosferyczny nie pozwalajacy się ulatniac w kosmos wodzie w jakiejkolwiek formie. To jak za przeproszeniem do kur.y nędzy może brakowac wody, skoro jest w ciągłym recyklingu od milionów lat ?! Nie ma wody, bo lokalne i globalne władze nie potrafią nią gospodarowac i scieki wyrzucają do rzek uchodzacych do słonych mórz (słona woda jest niepitna, odzysk do słodkiej postaci jest kosztowny) to sie zgodzę., Ale do kogo wowczas ten apel? Do mnie??? To ja jestem baranem, który scieki wyrzuca do morza??? A teraz zapraszam do minusowania, robię statystyki ilu jest niemyslacych w Tczewie.

  Odpowiedz
  IP: 37.248.xx8.xx9 
 • +1

  go_gość

  30.04.2020, 20:13

  Dlaczego nie zalewa się niecek po hodowli karpi przy jeziorze Rokickim , nie podnosi zastawek aby podwyższyć poziom małego jeziora Rokickiego, czy to jest takie trudne .Może osoba kompetentna mnie to wyjaśni, dlaczego ta woda jest odprowadzana do Wisły.

  Odpowiedz
  IP: 46.215.xx8.xx3 
 • niedzielny_gość_gość

  01.05.2020, 08:28

  ......

  Polska energetyka węglowa pożera ogromne ilości wody - aż 70% poboru w naszym kraju przypada własnie na tę gałąź przemysłu. To rekord w skali światowej/ Pisowcy niszczą naszą Polskę.

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx5.xx0 
 • Realista_gość

  01.05.2020, 10:33

  Woda

  Żuk niech zacznie od siebie wtorek czyzykowo beczka 700 l do podlewania kwiatkow

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA