"O Kociewiu", czyli spotkanie z parlamentarzystami w Pelplinie

(fot. pelplin.pl)
"O Kociewiu", czyli spotkanie z parlamentarzystami w Pelplinie
17 lutego br. w Kociewskim Centrum Kultury odbyło się spotkanie grupy członków Komisji Kultury i Środków Przekazu Sejmu RP. Podczas spotkania parlamentarzyści mogli "w pigułce" poznać Kociewie oraz usłyszeć pomysły na zwiększenie rozpoznawalności Kociewia na mapie Polski.

Spotkanie rozpoczęło się w Sali konferencyjnej uruchomionego w zeszłym roku Kociewskiego Centrum Kultury punktualnie w południe. Wszystkich przybyłych przywitał biskup pelpliński Ryszard Kasyna, wskazując na najważniejsze miejsca w Zabytkowym Kompleksie Pocysterskim. Biskup zaprosił również przybyłych parlamentarzystów do częstszego odwiedzania Pelplina i wygospodarowania sobie dłuższego czasu na poznanie bogatej historii miasta.

- O Pelplinie w okresie zaborów mówiło się "Ateny Północy" - taka była nazwa. Stąd również pochodzi ks. Franciszek Sawicki (filozof, jeden z członków Kapituły Chełmińskiej, który przeżył tzw. "krwawą jesień pelplińską" w 1939 r.) - z którego myśli korzystał papież Benedykt XVI podczas pisania swojej encykliki "Bóg jest miłością". - wspominał biskup pelpliński Ryszard Kasyna.

Po uroczystym powitaniu przez księdza biskupa, swój krótki występ dał zespół Modraki pod przewodnictwem Alicji Watkowskiej. Można było usłyszeć dwa utwory, z których jeden, pod koniec ubiegłego roku został oficjalnie uznany przez Radę Miejską w Pelplinie za Hymn Pelplina. Po występie wszyscy nagrodzili gromkimi brawami wykonawców, a jeszcze przed rozpoczęciem spotkania - bardzo ochoczo robili zdjęcia z pięknie ubranymi członkami zespołu.


Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Mirosław Chyła, który jeszcze raz powitał zgromadzonych oraz wyraził swoje zadowolenie z tego, iż takie spotkanie ma miejsce w Pelplinie. Zwrócił także uwagę, iż tego rodzaju wydarzenie nie tylko pozwoli zaznajomić parlamentarzystów z historią i dziedzictwem Kociewia, ale także z problemami którymi ten region musi stawiać czoła.

- Tak się składa, że zawitali Państwo do nas tydzień po Światowym Dniu Kociewia, który obchodzony jest 10 lutego. Jest to dzień nieprzypadkowy, bo wtedy (w 1807 r.) po raz pierwszy spotkaliśmy się z nazwą "Kociewie". Dziękuję, że Państwo pomimo swoich obowiązków znaleźli czas, aby spotkać się w Pelplinie. Ten dorobek, który pozostawili nam Cystersi, który później był kultywowany przez ich następców jest ogromny - mamy się czym chwalić i mamy o co dbać. - mówił Burmistrz Pelplina.


- Odwiedzamy duże ośrodki, ale również odwiedzamy mniejsze ośrodki. Nas interesuje to co Państwo macie do powiedzenia nam o kondycji kultury. Bo temat roboczy tych spotkań brzmi "Kultura w kryzysie". Nas interesuje to jakie macie pomysły i problemy, bo dzięki temu będziemy w stanie stworzyć swoisty program. Dlatego bardzo prosimy o wasze refleksje, o opowiedzenie o waszych problemach, jakie macie pomysły na finansowanie kultury w Polsce. - powiedział Piotr Adamowicz, Poseł na Sejm RP.


Następnie wszyscy uczestnicy spotkania mogli wysłuchać prelekcji dr. Krzysztofa Kordy dot. Kociewia oraz wyzwań kociewskiej społeczności w przyszłości. Jako główne aspekty takich wyzwań wskazywane są:

Ochrona i rozwój dialektu (gwary kociewskiej) w ramach ustawowej ochrony regionalnych odmian języka polskiego
Systemowe działania na rzecz kociewskiej kultury regionalnej poprzez wspieranie instytucji naukowych i kulturalnych zajmujących się badaniami, ochroną i kultywowaniem dziedzictwa kulturowego naszej Małej Ojczyzny
Działania na rzecz edukacji regionalnej w szkołach - wypracowanie systemowego planu działań na rzecz edukacji regionalnej w szkołach wszystkich szczebli.

W ramach prelekcji wszyscy przybyli przeszli szybką powtórkę z gwary kociewskiej, gdzie dowiedzieli się co to znaczy "filować", "dziómdziać", "memlać" czy też "czwarzyć".

Po spotkaniu goście udali się do pelplińskiej bazyliki na krótki spacer, aby poznać najważniejszy obiekt z całego kompleksu pocysterskiego. Budowla jest jedną z największych świątyń gotyku ceglanego w Polsce - co jak mówili parlamentarzyści - robi ogromne wrażenie.

Drukuj
Prześlij dalej