Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych - gdzie kupić?

(fot. mat. prasowe)
Tczew - Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych - gdzie kupić?
Instalacja fotowoltaiczna w domu to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Panele solarne czy fotowoltaiczne, mogą niestety ulec zniszczeniu, np. w wyniku pożaru. Warto więc ubezpieczyć swoją instalacje. Podpowiadamy, jak to zrobić najkorzystniej i gdzie szukać takiej ochrony.

Tylko jedno ogniwo całej solarnej instalacji warte jest ok. 500 zł. Tymczasem polisę na wypadek uszkodzenia instalacji fotowoltaicznej z https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/ubezpieczenie-paneli-fotowoltaicznych-gdzie-kupic-i-ile-kosztuje-polisa możemy mieć już za ok. 400 zł rocznie. Z tego artykuły dowiesz się, które towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenie fotowoltaiki oraz jak działa polisa i co obejmuje ochrona.

Kiedy przyda się polisa na panele solarne lub fotowoltaiczne?

Ubezpieczenie domu lub mieszkania z fotowoltaiką to rozsądny pomysł. razie nieszczęśliwego zdarzenia szkody zostaną pokryte z polisy, a my oszczędzimy sobie nie tylko nagłego wydatku, ale również niepotrzebnego stresu.


Zagrożenia dla paneli fotowoltaicznych to m.in.:

- upadek drzew i masztów,
- huragan,
- trąba powietrzna,
- gradobicie,
- uderzenie pioruna,
- przepięcie (od uderzenia pioruna lub z powodu awarii samej instalacji),
- pożar,
- eksplozja,
- powódź (zalanie elementów instalacji ulokowanych przy gruncie),
- kradzież,
- wandalizm i dewastacja.

Ponadto ubezpieczenie może objąć również straty finansowe związane z przestojem z funkcjonowaniu instalacji.

Jak działa ubezpieczenie paneli solarnych?

Najłatwiej ubezpieczyć fotowoltaikę w ramach polisy mieszkaniowej. Niektóre instalacje można objąć ochroną już w ramach podstawowego ubezpieczenia, inne zaś po wykupieniu odpowiedniego rozszerzenia.

W podstawie można ubezpieczyć te instalacje, które znajdują się na dachu, ścianach budynku lub w jego wnętrzu. Traktowane są wtedy jako stałe elementy nieruchomości i wliczane w wycenę wartości domu.
Rozszerzenie polisy należy wykupić wtedy, gdy elementy instalacji zamontowane są poza domem, na posesji. Traktowane są wówczas jako budowle na stałe związane z gruntem - tak samo jak altany czy garaże.
Ubezpieczyciele ustalają limity, czyli kwoty, do których instalacje fotowoltaiczne czy solarne mogą być chronione. Limity są różne w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Np. w Generali za uszkodzenie instalacji możemy otrzymać do 30 000 zł. Szczegółowe informacje na ten temat znaleźć możemy zawsze w dokumencie OWU. 

Gdzie kupić ubezpieczenie fotowoltaiki?

Nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe oferuje ubezpieczenia instalacji solarnej czy fotowoltaicznej, jednak już coraz częściej fotowoltaika wchodzi w zakres ochrony polis mieszkaniowych. Sprawdziliśmy, gdzie można wykupić polisę na panele solarne.

Generali, tak jak już wspomnieliśmy wyżej, proponuje ochronę paneli fotowoltaicznych do kwoty 30 000 zł. Zastrzega jednak, że ubezpiecza jedynie te panele, które nie są na stałe związane z gruntem.

Wiener oferuje ubezpieczenie na fotowoltaikę jako odrębną polisę, bez konieczności ubezpieczania całego domu.

PZU obejmuje ochroną nie tylko same panele, ale także straty związane z demontażem uszkodzonej instalacji - do 15% sumy ubezpieczenia.

Warta z kolei, pokrywa do takiej samej wartości straty wynikające ze stłuczenia paneli.

Concordia daje nam możliwość ubezpieczenia paneli solarnych na wypadek kradzieży z włamaniem, kradzieży zwykłej, rabunku oraz wandalizmu.

Link4 ubezpiecza panele solarne lub fotowoltaiczne również znajdujące się na (lub przy) domu letniskowym. 

Choć panele fotowoltaiczne i słoneczne to dwie różne instalacje, przez ubezpieczycieli traktowane są w taki sam sposób. Różne natomiast mogą być szczegóły ochrony oraz wyłączenia odpowiedzialności - warto dokładnie prześledzić OWU.

Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej