Jak samodzielnie pobłogosławić pokarmy na świąteczny stół?

Święta, Wielkanoc
Tczew - Jak samodzielnie pobłogosławić pokarmy na świąteczny stół?
Przed nami Wielkanoc - w tym roku inna niż wszystkie ze względu na epidemię koronawirusa. Mimo tego na stołach nie powinno zabraknąć święconki. Jak samodzielnie pobłogosławić pokarmy?

Na świątecznym stole nie może zabraknąć koszyczka z pokarmami, które tradycyjnie w Wielką Sobotę zostały poświęcone w kościele. W tym roku obrzęd święcenia można wykonać samodzielnie. Jak to zrobić? Dokładny instruktaż podaje nam parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego - znajdziemy go tutaj lub poniżej:

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO POKARMÓW WIELKANOCNYCH PRZED POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Przed rozpoczęciem można zapalić świecę, symbol Chrystusa zmartwychwstałego. Następnie ojciec rodziny lub prowadzący modlitwę rozpoczyna słowami: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Wszyscy odpowiadają: Amen. Prowadzący modlitwę mówi: Gromadzimy się dzisiaj w naszej rodzinie, aby świętować pamiątkę Zmartwychwstania naszego Pana, Jezusa Chrystusa. On jako Zwycięzca powstał z grobu, aby również nam ofiarować pokój i nadzieję. Następnie ktoś z domowników odczytuje tekst Pisma Świętego. Z Ewangelii według świętego Marka. Po upływie szabatu Maria Magdalena, Maria, matka Jakuba, i Salome nakupiły wonności, żeby pójść namaścić Jezusa. Wczesnym rankiem, w pierwszy dzień tygodnia przyszły do grobu, gdy słońce wzeszło. Gdy spojrzały, zauważyły, że kamień był odsunięty. Weszły więc do grobu i ujrzały młodzieńca, siedzącego po prawej stronie, ubranego w białą szatę; i bardzo się przestraszyły. Lecz on rzekł do nich: <<Nie bójcie się. Szukacie Jezusa z Nazaretu, ukrzyżowanego; powstał, nie ma Go tu. Oto miejsce, gdzie Go złożyli. Lecz idźcie, powiedzcie Jego uczniom i Piotrowi: "Idzie przed wami do Galilei, tam Go ujrzycie, jak wam powiedział">>. Po odczytaniu tekstu prowadzący modlitwę mówi: Chrystus zmartwychwstał i żyje między nami. Dał nam moc, abyśmy się stali dziećmi Bożymi, dlatego ośmielamy się mówić: Wszyscy: Ojcze nasz... Prowadzący modlitwę mówi: Ogarnijmy także modlitwą i sercem wszystkich naszych krewnych i przyjaciół. Módlmy się szczególnie o ustanie epidemii, za chorych i służby medyczne, za samotnych, opuszczonych i przygnębionych, aby Zmartwychwstały Pan otworzył ich serca na nadzieję. Ogarnijmy modlitwą cały świat i prośmy zwracając się do Maryi: Wszyscy: Zdrowaś Maryjo... Prowadzący modlitwę: Pomódlmy się także za zmarłych. Wieczny odpoczynek, racz im dać, Panie...


MODLITWA BŁOGOSŁAWIEŃSTWA

Prowadzący modlitwę mówi: Módlmy się. Wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba i zasiadłeś z nimi do stołu. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością będziemy spożywać te dary: chleb przypominający "chleb żywy, który zstąpił z nieba" i dający życie światu; mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę baranka paschalnego i potraw, jakie Ty spożyłeś z Apostołami podczas Ostatniej Wieczerzy; jajka, znak nowego życia i naszego odrodzenia w chrzcie świętym. Pozwól nam z wiarą przeżywać Twoją obecność między nami i dojść do wiecznej uczty w domu Ojca. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Wszyscy: Amen. Na zakończenie posiłku można wspólnie odmówić modlitwę: Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu... Można także zaśpiewać odpowiednią pieśń, np. Zwycięzca śmierci...


W święconce znajdziemy pisanki, kawałek chleba, wędliny oraz sól. Świąteczne stoły uginają się od ciężaru przygotowanych pokarmów - jajek, wędlin, wielkanocnych bab i mazurków.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (15)
dodaj komentarz

 • -14

  Matka Polka_gość

  11.04.2020, 02:56

  Co za patriarchat...

  "Przed rozpoczęciem można zapalić świecę, symbol Chrystusa zmartwychwstałego. Następnie ojciec rodziny lub prowadzący modlitwę rozpoczyna słowami:". Nie zobaczycie mnie NIGDY w waszych zapyziałych murach, złodzieje. Kobieta to gatunek gorszy? Skąd wy jesteście? Niepokalane poczęcie. Zero szacunku dla samotnych, wdów i pozostałych Wstyd!!!

  Odpowiedz
  IP: 185.167.xx5.xx4 
 • +5

  M_gość

  11.04.2020, 12:20

  Czytaj babo że zrozumieniem, jak ktoś samotny to chyba nie ma ojca, męża i sam może to wszystko zrobić

  Cytuj
  IP: 46.113.xx9.xx9 
  -3

  Tini_gość

  11.04.2020, 12:23

  Co konkubent cię rzucił? Nie trzeba było otwierać pussy na każdej libacji alkoholowej. Teraz nie wiesz kto jest ojcem... ..,.,?

  Cytuj
  IP: 77.111.xx5.xx5 
  +8

  Ja_gość

  11.04.2020, 16:06

  I to jest tą Wasza religijność?

  Wstyd mi za Was. Czas radosci a Wy takie plugawe epitety rzucanie w kierunku kobiety. Jak każdy ma prawo do zdania i je wyraziła. Czy kogoś przy tym wyraziła i nie miała racji? Ale żeby z polskiej żółci wypłynęła aż taka nienawiść? A do Pana Baba to co najwyżej w nosie może być bo żaden porządny mężczyzna nie nazywa tak kobiety. A Pani w zakresie seksu i życia innych ma tyle do powiedzenia co mawiał swego czasu tczewski klasyk. I ostatnie co ma seks i związek ludzi z obrzedem religijnym i samymi świętami?

  Cytuj
  IP: 185.167.xx5.xx4 
  +1

  Matka Polka_gość

  11.04.2020, 21:00

  krótko

  Do M_ żadną Babą dla Ciebie nie jestem i nie będę, mam prawo do opinii Do Tini_ nie mam żadnego dziecioroba ani męża czy konkubenta, a i jak już piszesz o dupie to śpieszę wyjaśnić, że moja dup* to moja sprawa jak się z nią obchodzę. Dziękuję, i wszystkim (oprócz wyżej wymienionych) Wesołych Świąt!

  Cytuj
  IP: 185.167.xx5.xx4 
 • +2

  biblista_gość

  11.04.2020, 07:13

  Bojaźn pańska jest początkiem mądrości.

  koniec z kłamstwami, których ojcem jest diabeł. Chrystus zmartwychwstał i uwalnia dzisiaj od herezji nauk katolickich. Co wy chcecie święcić ludzie o rozdwojonych charakterach . Albo służycie Bogu , albo diabłu. Wielkanoc to czas zrozumienia,że jeśli On żyje , to i ci co w niego wierzą kiedyś będą żyli z Nim w niebie. Nie potrzebny nam jest dzisiaj jakiś klecha, pastor, guru, nadzorca czy inny wyzyskiwacz . Przed Bogiem jesteśmy wszyscy równi.Podziękuj w prostej modlitwie za to,że żyjesz , za to co masz i proś Go o przebaczenie swoich win, odwróć się od złego życia. Czytaj Biblię. Zacznij NOWE życie z Bogiem. Jak będziesz szczery to zrozumiesz o czym piszę. Woda święcona to biała magia -hokus pokus i jest kranówa święta? To bajki dla idiotów. Czy nie widzicie,że coś się zmienia na tym świecie. Bóg JAHWE, nie jehowa od staczy na rogach ulicy pokazuje,że trzeba przewartościować wiele spraw w naszym życiu.Tak naprawdę te wasze wszystkie zajączki, jajeczka, pisanki i święconki to baśnie pogańskie tolerowane przez katolickich księży.Co ma to ofiarą Chrystusa na krzyżu. Myślcie ludzie , póki macie jeszcze czas. A zostało go już mało....

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx1 
 • Kuba_gość_gość_gość_gość_gość

  11.04.2020, 08:16

  ????Brawo

  Cytuj
  IP: 78.20.xx6.xx1 
 • -3

  Just _gość_gość_gość

  11.04.2020, 08:18

  Jestem sluga diabla..... Wszystko co zle mnie kręci

  Odpowiedz
  IP: 188.146.xx3.xx7 
 • +4

  Gladius_gość

  11.04.2020, 10:32

  A czy mogę dać sobie

  Co łaska w kopercie?

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx6.xx1 
 • +7

  młody_gość

  11.04.2020, 13:17

  ciemnogród

  Komu i czemu mają służyć te czary mary? Ciemnogród! Ludzie gdzie my żyjemy?! Polska to katolicki ciemnogród Europy. Ta ciemnota trwa już ponad 1000 lat i chyba z niej już nie wyjdziemy.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx2.xx5 
 • +2

  J_gość

  11.04.2020, 18:47

  Za robotę byście się porzadna wzięli wy katolickie nieroby.

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx5.xx6 
 • +4

  JAN_gość_gość_gość

  11.04.2020, 19:21

  x

  Okazuje się że tyle duchownych nie jest potrzebnych Do spowiedzi tez nie jest potrzebny ksiądz

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx8.xx2 
 • -1

  korona_gość

  12.04.2020, 01:18

  Religia

  Temat wiary rozpala do czerwoności wszystkie fora internetowe... skąd tak silne emocje - większość osób wierzy w to czego uczyli go rodzice od młodości ... Jak rodzice pracują w służbie zdrowia to syn czy córka pójdzie w ślady rodziców nauczy się tego fachu i tak samo jest z wiarą . Szanujmy wierzenia innych a nie obrzucajmy się błotem. All?hu Akbar .

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx4.xx8 
 • +3

  belfer...._gość

  12.04.2020, 13:26

  a niech tam...

  ...wierzą sobie w co im się najrzewniej podoba! Gry i zabawy powinni jednak uprawiać na własny koszt! Chcąc zapewnić dziecku możliwość współistnienia ze światem bajek udałem się do księgarni i za własne pieniądze kupiłem dzieła Andersena, Selmy Lagerlöv, Krasickiego, Tuwima, Brzechwy itp.. Religijne hokus pokus również powinno być prywatną sprawą osób pragnących żyć w świecie historyjek o gadających wężach lub faceciku boso pomykającym po nazareńskim bajorku! Na szczęście małymi kroczkami zbliżamy się do kresu dominacji hierarchów w świecie społecznej egzystencji współobywateli kraju nad Wisłą!!! Tzw. nauka religii narzucana dzieciom w systemie edukacyjnym bardzo skutecznie zniechęca je do armii nierobów żerujących na ogólnonarodowym deficycie intelektualnym! Używając przymiotnika "ogólnonarodowym" wcale nie silem się na generalizowanie, ponieważ wspomniana powyżej ułomność zauważalna jest na każdym niemalże kroku! Związki wyznaniowe powinny utrzymywać się z hojności swoich wyznawców, a nie ze środków publicznych! Obserwując światopoglądowy progres środowisk studenckich pozwalam sobie hołubić nadzieję, że dożyję czasów, kiedy po kościołach zostaną, może nie ruiny, ale obiekty użytku publicznego w postaci hal sportowych oraz innych wartych odwiedzenia obiektów!

  Cytuj
  IP: 37.47.xx3.xxx 
 • polityk_gość_gość_gość

  13.04.2020, 17:11

  Tak z ciekawości

  Pytanie retoryczne, skoro obrzędy, sakramenty (komunia duchowa) można samemu załatwić to po co cała otoczka dziekanów, biskupów, nuncjuszy ?

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx3.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.