2,7 tys. pomorskich przedsiębiorców w "małym ZUSie"

ZUS (fot. Tcz.pl)
Tczew - 2,7 tys. pomorskich przedsiębiorców w "małym ZUSie"
Od początku lutego do "małego ZUS plus" zgłosiło się blisko 2,7 tys. pomorskich przedsiębiorców. Wszystko dzięki zmianom w przepisach. Wcześniej z ulgi mógł skorzystać przedsiębiorca, którego ubiegłoroczny przychód nie przekraczał 30-krotności minimalnego wynagrodzenia (67,5 tys. złotych). Teraz kwota ta wzrosła do 120 tys.

Dzięki "małemu ZUS plus"  zmienił się sposób obliczania składek. Teraz kwota składki zależy od dochodu, a nie jak wcześniej od przychodu. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku.  Nie zmienił się sposób obliczania podstawy wymiaru składek. Nadal musi się ona  mieścić pomiędzy 30 proc. minimalnego wynagrodzenia, a 60 proc.  prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (czyli w 2020 roku między 780 zł a 3136,20 zł).

Przedsiębiorca, który chce od lutego korzystać z "małego ZUS plus" i spełnia warunki do ulgi, powinien zgłosić się maksymalnie do 2 marca. Zrobi to, składając w ZUS odpowiednie dokumenty: ZUS ZWUA (wyrejestrowanie z dotychczasowym kodem ubezpieczenia) oraz ZUS ZUA lub ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczeń z kodem: 05 90 albo 05 92). Dodatkowo w marcu musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za luty z informacją o rocznym przychodzie, dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

W nieco innej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy już w styczniu korzystali z "małego ZUS" na dotychczasowych zasadach i chcą robić to dalej. Oni nie muszą się przerejestrowywać. Powinni jednak dwukrotnie złożyć dokumenty rozliczeniowe z informacjami potrzebnymi do wyliczenia składek - najpierw w lutym (za styczeń), potem w marcu (za luty).


- Z ulgi skorzysta tylko ta osoba, która prowadziła działalność gospodarczą w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni. Z "małego ZUS" wyłączeni są przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na podstawie karty podatkowej z jednoczesnym zwolnieniem sprzedaży od podatku VAT oraz ci, którzy prowadzą także inną pozarolniczą działalność (np. jako wspólnik spółki jawnej). Z ulgi nie skorzysta także osoba, która wykonuje dla byłego lub obecnego pracodawcy to, co robiła dla niego jako pracownik w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym. Ulga nie jest przeznaczona dla osób, które dopiero założyły swoją działalność. Te mogą skorzystać z innych możliwości. Najpierw 6-miesięcznej ulgi na start, a następnie dwóch lat preferencyjnych składek. Z "małego ZUS" można korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy. - mówi Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego, Krzysztof Cieszyński.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • -1

  wyborca _gość

  20.02.2020, 06:48

  ahaaa, ale jaja

  tnij.tcz.pl/?u=d4593b tylko ślepi i głusi zagłosują na tego , tą , tamtą uhaaaaa

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.