Pracowałeś w Niemczech? Dowiedz się, jak uzyskać stamtąd świadczenie

Pieniądze (fot. tcz.pl)
Tczew - Pracowałeś w Niemczech? Dowiedz się, jak uzyskać stamtąd świadczenie
Pomiędzy 24, a 26 września w Oddziale ZUS w Gdańsku odbędą się Międzynarodowe Dni Poradnictwa Emerytalno-Rentowego. Eksperci niemieckiej instytucji ubezpieczeniowej Deutsche Rentenversicherung (DRV) oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), będą udzielać bezpłatnych porad w języku polskim i niemieckim.

Międzynarodowe Dni Poradnictwa Emerytalno-Rentowego skierowane są do każdego, kto obecnie lub w przeszłości pracował lub prowadził działalność w Niemczech. Z porad mogą także skorzystać mieszkający w Polsce obywatele Niemiec.

Udział w Międzynarodowych Dniach Poradnictwa Emerytalno-Rentowego to doskonała okazja aby uzyskać informacje w sprawach dotyczące ustawowego ubezpieczenia emerytalno-rentowego w Polsce i w Niemczech oraz indywidualnych programów emerytalnych w Niemczech. Specjaliści odpowiedzą także na pytania dotyczące zasad zaliczania okresów pracy, czy trybu składania wniosków o świadczenia z Niemiec. Zainteresowani dowiedzą się, jakie dowody należy dołączyć do wniosku i co mogą zrobić, jeśli utracili potrzebne dokumenty. Podczas dyżuru będzie można się również dowiedzieć co wpływa na wysokość świadczenia i kiedy mają zastosowanie przepisy prawa europejskiego.

Zaletą międzynarodowego poradnictwa, poza bezpośrednim kontaktem z niemieckimi urzędnikami, jest możliwość weryfikacji danych w systemie informatycznym niemieckiej instytucji ubezpieczeniowej - eksperci będą "on-line".

- Zainteresowanych uzyskaniem bezpłatnych porad zachęcamy do uzgodnienia terminu spotkania z doradcą pod numerem telefonu 58 307 86 12 lub 50 307 86 13, albo pod adresem e-mail dniporadnictwa.gdansk.zus.pl . Porady będą udzielane w siedzibie Oddziału ZUS w Gdańsku przy ul. Chmielnej 27/33 we wtorek i w środę (24 i 25 września) w godzinach 9.00 do 17.00, natomiast w czwartek (26 września) od 9.00 do 16.00. - informuje Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego oddziału ZUS.


Poradnictwo będzie odbywać się w języku niemieckim i polskim. Uwaga, trzeba mieć przy sobie dowód osobisty, warto też pamiętać o dokumentach ubezpieczeniowych.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • -3

  Gosc_gość

  23.09.2019, 00:16

  Gosc

  I bardzo dobrze w końcu jakaś konkretna pomoc,iż Polacy mają dziwna mentalność wyjazdu do Niemiec bez kompletnej znajomości jezyka.Pozniej kończy się to tak ,że pracują ile się da,Niemcy to dla nich najgorszy naród ,a w rezultacie wracają bez zwrotów za urlopy,bez zasiłków itp..

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx6.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA