Ponad miliard złotych do wydania. Radni przyjęli budżet województwa na 2020 rok

W budżecie najwięcej pieniędzy przeznaczonych będzie na transport i ochronę zdrowia. Duże środki finansowe otrzyma także kultura oraz oświata. Łącznie w 2020 roku wydamy ponad miliard zł.

Radni przyjęli budżet 19 grudnia 2019 r. podczas XVI sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego.

Dyskusja i głosowanie

Budżet województwa przedstawił radnym skarbnik województwa pomorskiego Henryk Halmann. - Budżet to naczynia połączone. Jeśli komuś będziemy chcieli dać więcej pieniędzy, to komuś trzeba będzie zabrać - mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - Budżet na 2020 rok jest budżetem zrównoważonym, który zapewnia spójny rozwój całego regionu. Proszę radnych o jego przyjęcie. Z marszałkiem nie zgodził się Jerzy Barzowski, przewodniczący klubu PiS. - Niestety kilka naszych wniosków nie zostało uwzględnionych. Wobec tego nie możemy poprzeć uchwały - oznajmił. Ostatecznie uchwałę poparło 18 radnych, nikt nie był przeciwko, a radni Prawa i Sprawiedliwości wstrzymali się od głosu.


Pozytywne opinie

Przyszłoroczny budżet został pozytywnie zaopiniowany przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Według Izby projekt został opracowany zgodnie z obowiązującymi przepisami. W swojej opinii RIO zaznacza, że: "budżet pod względem merytorycznym obejmuje możliwe do uzyskania dochody własne oraz wydatki na realizację zadań własnych jak zadań zleconych". Pozytywną opinię o projekcie budżetu wyraziła również Komisja Budżetu i Finansów Sejmiku Województwa Pomorskiego. Na posiedzeniu 6 grudnia 2019 r. budżet poparło sześciu radnych, a trzech wstrzymało się od głosu.

Na co wydamy pieniądze?

Największa pula środków finansowych przeznaczona będzie na transport. Chodzi tu między innymi o organizację przewozów kolejowych w regionie oraz o dopłaty dla przewoźników autobusowych. W tym dziale zawarte są także remonty i modernizacje dróg wojewódzkich. Łącznie na organizację komunikacji przeznaczone będzie ponad 420 mln zł. Ponad 200 mln zł przeznaczone będzie na służbę zdrowia, jednostki opiekuńcze i na politykę społeczną. Pomorskie muzea, teatry i pozostałe jednostki kulturalne otrzymają ponad 122 mln zł.

Więcej tutaj: https://pomorskie.eu/-/ponad-miliard-zlotych-do-wydania-radni-przyjeli-budzet-wojewodztwa-na-2020-rok

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +2

  observeur_gość

  03.01.2020, 10:38

  Jak do wydania to ja jestem chętny. Gdzie podać numer konta?

  Odpowiedz
  IP: 37.248.xx4.xx6 
 • +7

  Wiadomo _gość

  03.01.2020, 11:11

  Kto się nachapie ci najbliżej koryta bo nie wierze ktoś jakiejś kwoty nie ukradnie do własnej kieszeni

  Cytuj
  IP: 109.197.xx7.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.