Więcej płatników skorzysta ze zwolnienia ze składek

ZUS (fot. Tcz.pl)
Tczew - Więcej płatników skorzysta ze zwolnienia ze składek
Jak zakłada nowelizacja przepisów, Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie mógł ponownie rozpatrzyć wnioski o zwolnienie ze składek tym płatnikom, których nadpłaty były zaliczone na poczet bieżących należności.

Zgodnie z obecnymi przepisami zwolnieniu ze składek podlegają wyłącznie należności nieopłacone. Jednak niektóre firmy z różnych względów nie zgłosiły się po zwrot nadpłaconych składek, albo omyłkowo lub z powodu obaw opłaciły składki za kwiecień i maj, choć wnioskowały o zwolnienie za te miesiące. 

ZUS wyszedł z inicjatywą i przygotował propozycję zmian przepisów tzw. Tarczy antykryzysowej. Zmiany trafiły do parlamentu. Jeśli wejdą w życie to więcej osób będzie mogło skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek. Ustawa jest obecnie procedowana w Senacie.

Pomorskie oddziały ZUS (gdański i słupski) umorzył składki za marzec, kwiecień i maj na kwotę ponad 724 mln zł.


- ZUS co roku informuje płatników o ich saldzie w ZUS. Dzięki temu mają wiedzę o nadpłacie albo zadłużeniu. Po uruchomieniu Tarczy antykryzysowej ZUS informował, że płatnicy, którzy złożyli wniosek o zwolnienie ze składek, a posiadają nadpłatę w ZUS, powinni złożyć wniosek zwrot. Dzięki tej akcji ponad 160 tys. płatników w całym kraju złożyło wnioski o zwrot nadpłaty i w pełni skorzystało ze zwolnienia. Kwota zwróconych składek to około 1 mld zł. - mówi rzecznik gdańskiego ZUS, Krzysztof Cieszyński.


W związku z planowaną zmianą przepisów nie należy składać do ZUS wniosków o ponowne rozpatrzenie sprawy (ZUS rozpatrzy sprawę z urzędu, ale po wejściu w życie ustawy) ani o zwrot nadpłaty.

O zwolnieniu z opłacania składek lub jego nowej wysokości ZUS poinformuje na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) lub za pośrednictwem poczty.

Drukuj
Prześlij dalej