Zarząd powiatu bez absolutorium i wotum zaufania

Starostwo Powiatowe w Tczewie (fot. Tcz.pl)
Tczew - Zarząd powiatu bez absolutorium i wotum zaufania
Na wtorkowej sesji Rady Powiatu (28.06) podejmowano ważne uchwały związane z udzieleniem wotum zaufania i absolutorium dla zarządu Powiatu Tczewskiego. Już tradycyjnie zarząd nie mógł liczyć na przychylność części radnych, m. in. związanych z PiS i ich sympatyków.

Program wtorkowych obrad był bardzo napięty - bo radni zajmowali się m. in. bardzo ważnymi uchwałami podejmowanymi raz w roku - chodzi o absolutorium i raport o stanie powiatu. Całość otworzyła dyskusja nad raportem. Radny Adam Kucharek zwrócił uwagę na temat podwyżek dla pracowników starostwa.

- Otrzymałem informację, że 67 pracowników otrzymało podwyżki. Natomiast na sesji budżetowej zapewniono mnie, że urzędnicy niższego szczebla do lipca br. również otrzymają podwyżki. Czy zarząd dotrzymał tego zapewnienia? - mówił - Czy zostaliśmy wprowadzeni w błąd przed głosowaniem budżetu?

Jan Kulas zastanawiał się jak starosta widzi współpracę zarządu z komisjami, szczególnie w kontekście szpitala. Z kolei Stanisław Smoliński mówił o tym, że jego zdaniem budżet był niedoszacowany. Poruszył również inną kwestię:


- Jestem zbulwersowany wykonaniem tzw. slurry seal na ulicy 30 Stycznia. Jeździ się samochodem jak po tarce - mówił.


Witold Sosnowski o
dnosił się z kolei do mienia należącego niegdyś do Powiatowego Zarządu Dróg.

- Zarząd zdecydował o likwidacji 3,5 etatu - to było uzasadnione ekonomicznie. - mówił radnym. - Później była propozycja uchwały przekazania sprzętu jako pomocy rzeczowej gminie miejskiej Tczew. Jako rada odrzuciliśmy tę uchwałę. Zaproponowaliśmy sprzedaż majątku - doszło do niej - część majątku wyceniona na 170 tys. zł - a powiat uzyskał 213 tys. zł. Za to zakupiono dwa nowe samochody.

Andrzej Demski mówił, że ub. rok był to kolejny rok trudny - covidowy. Podkreślał, że zadziało się jednak wiele dobrego, szczególnie jeśli chodzi o edukację:

- Pojawił się Szkolny Budżet Obywatelski - szkoła demokracji dla młodych ludzi. - mówił - Pojawiły się też pieniądze na przyzwoite stypendia.


Do uwag radnych odniósł się starosta tczewski, Mirosław Augustyn.

- Jeśli chodzi o kwestię podwyżek podnoszoną przez pana Kucharka, to zarząd zgodził się z wnioskiem radnego. Zaproponowano kwotę 500 zł brutto, brutto. Odpowiedź trafiła do radnych przed 31 stycznia. Takie podwyżki otrzyma od lipca około setka pracowników.


Grażyna Antczak mówiła, że pracownika nie obchodzi, jakie koszta ponosi pracodawca - a podawanie kwoty "brutto brutto" nazwała "mydleniem oczu".

- 300 tys. zł na podwyżki - to około 50 tys. zł miesięcznie - nie można w budżecie zabezpieczyć tylko kosztów pracownika i nie myśleć o tym, co dotyczy kosztów pracodawcy. - mówił skarbnik Dariusz Skrzypczyński.

Marek Modrzejewski wyjaśnił radnym, którzy nie wiedzieli, co oznacza kwota "brutto, brutto" - i poinformował, że podwyżka wyniesie około 350 zł netto.


Po 3,5 godzinach sesji doszło do głosowania - zarząd nie otrzymał wotum zaufania (kto jak głosował poniżej) - 8 radnych było za udzieleniem wotum, 10 przeciw, jedna osoba wstrzymała się.

- W związku z tym prawdopodobnie na sierpniowej sesji będziemy głosowali wniosek o odwołanie zarządu - powiedziała przewodnicząca, Barbara Kamińska.(PiS).
Radni pochyli się również nad wykonaniem budżetu powiatu na 2021 rok. Ubiegłoroczny budżet zaplanowano w wysokości - 170.638.016 zł po stronie dochodów, zaś wykonano w kwocie 190.793.861 zł (wydatki odpowiednio - 175.599.199 zł i 196.464.335 zł) - Budżet był zmieniany w 11 korektach. W 2021 roku, na remonty zaplanowano wydatki w kwocie 1.272.563 zł, które zostały zrealizowane w 98,30 %, tj. w kwocie 1.250.948,61 zł.

- W 2021 roku, nie zaszły okoliczności wskazujące na potrzebę zaciągnięcia w ciągu roku, przez Zarząd Powiatu, kredytów, pożyczek oraz emisji papierów wartościowych na pokrycie występującego w ciągu roku przejściowego deficytu budżetu powiatu (Rada Powiatu udzieliła Zarządowi Powiatu upoważnienia do zaciągania wyżej wskazanych zobowiązań finansowych do kwoty 6.000.000 zł). - mówił skarbnik Dariusz Skrzypczyński.


Przed głosowaniem ws. absolutorium radny Andrzej Demski (Powiat 2023) przypominał, że od kilku lat istnieje oddzielne głosowanie ws. absolutorium i wotum zaufania. Udzielenie absolutorium oznacza stwierdzenie prawidłowości działania finansowego gminy i wykonania budżetu za dany rok. Skład orzekający Regionalnej Izby rachunkowej zaopiniował pozytywnie wykonanie budżetu za ub. rok. O udzielenie absolutorium wnioskowała też komisja rewizyjna.

- Apeluję, by odrzucić politykę w tej sprawie - i poprzeć uchwałę dotyczącą wykonania budżetu, tym bardziej, że pozytywnie oceniła to Regionalna Izba Obrachunkowa - mówił radny, przypominając, że obecny zarząd przyczynił się m. in. do zmniejszania zadłużenia budżetu.

Apel radnego nie przyniósł jednak skutku - radni z PiS, Inicjatywy Samorządowej i ich sympatycy - wstrzymali się od głosu (9 głosów), 10 osób było za udzieleniem absolutorium - to jednak nie wystarczyło, bowiem do udzielenia jest potrzebna większość bezwzględna. Uchwała została zatem odrzucona, a wykonanie budżetu ponownie będzie badać RiO. Jeśli Izba zmieni zdanie ws. uchwały, będzie to skutkowało głosowaniem nad odwołaniem zarządu (w głosowaniu niejawnym).Przypomnijmy, że tarcia w Radzie Powiatu to nic nowego - w ub. roku podczas sesji zarząd co prawda otrzymał absolutorium, ale radni nie udzielili mu wotum zaufania. Na sesji absolutoryjnej próbowano też odwołać starostę .

Nieudzielenie wotum zaufania skutkuje głosowaniem o odwołanie zarządu - głosowanie musi być jawne. W ub. roku radni nie skorzystali z tego prawa, chociaż zarząd nie otrzymał wotum zaufania. Do odwołania starosty i jego współpracowników PiS i sprzyjający mu radni potrzebują 14 głosów. Z zapowiedzi Barbary Kamińskiej wynika, że jeśli będzie sesji nadzwyczajnej, PiS podejmie kolejną próbę odwołania zarządu w sierpniu.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (26)
dodaj komentarz

 • +25

  xd_gość

  28.06.2022, 18:19

  Czy Barbra Kaminska ponownie uzgodniła wszystko ze Zbigniewem Urbanem i Bartoszem Paprotem w swoim domu? Czy tcz napiszę i wyroku Odyi? Póki co nieprawomocnym

  Odpowiedz
  IP: 143.198.xx7.xx3 
 • +10

  naczelny geriatryk_gość

  28.06.2022, 21:39

  nie płacz o kasę teraz wiesz jak to jest

  Emerytowany piekarz wuefista bez merytorycznego przygotowania do pełnienia funkcji starosty został znowu pogoniony przez radnych ale będzie się kurczowo stołka trzymał bo kasa nie śmierdzi. Ma najniższe możliwe wynagrodzenie jako starosta, chyba najniższe w kraju, kolejny rok radni mówią mu spadaj dziadu, ale "honor" mu nie pozwala opuścić stołka starosty, mimo że go nie chcą. Zamiast czerpać radość ze sprawowanego urzędu obydwa Mirki walczą o przeżycie, tylko jakie to życie? Po co wam to było?

  Cytuj
  IP: 109.207.xx4.xx3 
  +12

  Miglanc_gość

  28.06.2022, 21:48

  Pozdrawiam pana Urbana

  Już dawno nie ma go w polityce a ciągle o nim piszą. Dobrze że wygrał ze starosta w sądzie pracy. To już prawomocna porażka starosty czy jeszcze się odwołuje?

  Cytuj
  IP: 5.173.xx1.xx9 
  +4

  gość z boku_gość_gość_gość_gość

  29.06.2022, 14:38

  powiat

  Czekaj na informację kolego o wyroku twojego idola - starosty . Niebawem ogłoszony zostanie wyrok drugiej instancji . Wszystko wskazuje na to że będzie także kara finansowa i dobrze by było gdyby ten zacny i honorowy STAROSTA pokryłby ją z własnej kieszeni , ewentualnie na spółkę z ,,prezesiem" Pobłockim który całą sprawą nakręcił przeciwko Urbanowi. Układzik zamknięty na razie ma się dobrze ale my widzimy i mamy świadomość że Tczew , Powiat , Gmina potrzebują świeżej krwi ( Korda i żołnierze PNP jej nie gwarantują)

  Cytuj
  IP: 79.188.xx3.xx5 
 • -5

  ...._gość

  28.06.2022, 18:20

  .....

  Osobiście będąc w takiej sytuacji zrezygnowałbym z funkcji kierowniczej. Do La dobra mieszkańców powiatu. Ale to zrobilbym ja, czlowiek honoru.

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx4.xx4 
 • -2

  Gość _gość

  28.06.2022, 23:16

  Do człowieka honoru?

  G...no prawda

  Cytuj
  IP: 109.207.xx8.xx9 
  +6

  ._gość_gość_gość

  29.06.2022, 05:18

  ..wotum nie NIE ZAUFANIA DLA RADY POWIATU ZERO BEZ ABSOLUTORIUM Pozdrowienia dla Pana Starosty i Pracownikow Starostwa Tczewskiego a pisklak to zawsze SKOMli; powiat od nowa brudzi felieton NOWE WYBORY ,konkretnie wymiana radnych ?????

  Cytuj
  IP: 93.221.xx2.xx4 
 • +8

  gość z boku_gość_gość_gość_gość

  28.06.2022, 18:51

  powiat

  Z tego co widać radni systematycznie dają do zrozumienia że pan starosta i zarząd ma gdzieś współpracę z radnymi mającymi swoje zdanie i z pewnością jest to wynikiem takiego głosowania. Pan starosta wszędzie sam płacze że nie dostał jako jedyny podwyżki ze starostów w pomorskim ale co do ludzi nie ma litości . Sam niech wie jak to smakuje .

  Odpowiedz
  IP: 79.188.xx3.xx5 
 • +1

  jaa_gość

  29.06.2022, 08:43

  wyjaśnienie

  300 zł brutto, to jest 200 zł z małym groszem netto, a na umowach operuje się kwotami brutto, a nie brutto brutto..

  Cytuj
  IP: 195.191.xx0.xx2 
 • +15

  Gość _gość

  28.06.2022, 19:00

  "PiS i ich sympatycy"... Nie no serio tcz.pl??? To są RADNI, to może być opozycja, członkowie jakiegoś klubu, albo po prostu niezrzeszeni, ale wybrani przez obywateli a nie żadni sympatycy jednego z klubów w radzie! Ja wiem, że jeśli ktoś jest przeciwko PnP to od razu odbieracie wszelkie przymioty mu należne, ale obyłoby się bez tej miernej "twórczości piśmienniczej" w Waszym wydaniu droga redakcjo. Była nadzieja, że czegoś się nauczyliście po ostatnich porażkach Waszego "szefa" w głosowaniach rady, ale chyba jednak nie... Naprawdę, więcej szacunku dla swoich oponentów politycznych.

  Odpowiedz
  IP: 31.1.xx7.xx8 
 • +8

  burczybas _gość

  28.06.2022, 21:43

  a Pobłocki dziękuje Smolińskiemu

  to jakaś paranoja bo Pobłocki z PNP dziękuje Smolińskiemu z PIS a radni PIS podziękowali staroście Augustynowi z PNP. Widać dziękowanie podziękowaniu nie równe. Wychodzi mi że PIS wykiwał PNP dwukrotnie! ale beka

  Cytuj
  IP: 109.207.xx4.xx3 
 • +20

  Brak_gość

  28.06.2022, 20:53

  Kulas jak zawsze jedną du. pą na dwóch weselach, bez honoru. Wstrzymuje się,? Co to znaczy? Rączki czyste? Nie masz wstydu, Kulasie.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx7.xx9 
 • +4

  Kinjo _gość

  28.06.2022, 21:14

  Hehe

  Ale was boli, że kółko wzajemnej adoracji poszło się... Starosta powinien ustąpić.

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx1.xx3 
 • +9

  gość_gość

  28.06.2022, 21:59

  Hemeryty polycjanty

  A najlepsze i tak są te hemeryty polycjanty na stołeczkach z hemeruturką po kilka sporych tysiączków::::(

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx8.xx1 
 • +3

  Porucznik ZUBek_gość

  28.06.2022, 22:23

  On stoi tam gdzie stało ZOMO

  Mowa o wójcie gminy?

  Cytuj
  IP: 83.25.xx5.xx9 
 • +13

  Gość_gość

  28.06.2022, 22:31

  Wszystko możliwe.

  Badziong już kiedyś pomógł PiS i za to otrzymał etat sekretarza za burmistrza Demskiego w Pelplinie .Moze i teraz za obietnicę stanowiska np.starosty lub vice pomoże zrobić przewrót w powiecie. Na mieście plotkuje się,ze obecny burmistrz Pelplina byłby rad z odejścia z Urzedu Badzionga.Jest bardzo trudny do współpracy człowiek.Wszystko "najlepiej wie" samozwanczy ekspert.Wszystkiego można się po nim spodziewać.Zobaczymy co dalej.

  Odpowiedz
  IP: 5.172.xx7.xx6 
 • +2

  x_gość

  28.06.2022, 22:43

  adi-adi

  "Emerytowany piekarz wuefista bez merytorycznego przygotowania do pełnienia funkcji starosty został znowu pogoniony przez radnych ale będzie się kurczowo stołka trzymał bo kasa nie śmierdzi. Ma najniższe możliwe wynagrodzenie jako starosta, chyba najniższe w kraju, kolejny rok radni mówią mu spadaj dziadu, ale "honor" mu nie pozwala opuścić stołka starosty, mimo że go nie chcą. Zamiast czerpać radość ze sprawowanego urzędu obydwa Mirki walczą o przeżycie, tylko jakie to życie? Po co wam to było?"

  To syn piekarza z Konczewic , ale Wuefista TAK.

  Odpowiedz
  IP: 83.21.xx2.xx3 
 • +9

  Gość _gość

  28.06.2022, 23:36

  D

  Czyli jak? To taka np. Iga Świątek powinna się wstydzić bo zajmuje się sportem. Dziwne

  Cytuj
  IP: 109.207.xx8.xx9 
  +2

  archiwum dzienników_gość

  29.06.2022, 12:28

  wypełniacz dzienników

  znam wuefistę i jego koszerne zatrudnienie na czyzykowskiej... są tacy co zarabiali na kilku zajęciach jednoczesnie. Światek uprawia sport. Wuefista macie grajcie to inna kategoria

  Cytuj
  IP: 5.173.xxx.xx9 
 • +2

  Jan_gość

  28.06.2022, 22:52

  Pis plus jego przyd**asy odwalają cyrk zamiast zajmować sprawami, do których zostali powołani. Dobrze wiedzą, że nie mają szans odwołać starosty, zwyczajna matematyka. A Odyja niech pamięta, że nie rządy PiSu miną, a jego zszargana reputacja zostanie.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx7.xx9 
 • -3

  nie moj glos wyborczy dla _gość

  29.06.2022, 09:49

  BalbinyPinokiaZeroAntosiaMejzaObajtek+

  po wyborach Zjednoczona Prawica zniknie ze sceny politycznej a co niektorzy zamienia biura poselskie na cele wiezienne Ps beda zlodzieje , klamcy i oszusci pisowskie i ziobrzysci siedziec ! tak dopomoz mi Bog !

  Odpowiedz
  IP: 37.201.xx5.xx8 
 • +1

  Stebuś_gość

  29.06.2022, 14:27

  Do tego Smoliński który wszedł do sejmu nie wiadomo po co nic tam nie robi oprócz wchodzenia kaczce w tyłek.. Dla naszego regionu nie robi nic kompletnie . A jego reszta rodziny podtrzymuje pisowskie tradycje.

  Cytuj
  IP: 79.190.xx8.xx2 
 • +1

  Zorientowany_gość_gość

  29.06.2022, 10:05

  :)

  Jezu jak mi przykro!

  Odpowiedz
  IP: 91.206.xx4.xx9 
 • +6

  Hr_gość

  29.06.2022, 14:08

  podwyżki

  Chyba to jest żart, że radni nie wiedzieli co to jest wynagrodzenie brutto i netto. Nie chce nikogo obrażać ale jak takie ciemnoty mogą być radnymi, dyskutować o budżecie, zysku brutto, netto itp. wstyd.

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx0.xx5 
 • +3

  Stebuś_gość

  29.06.2022, 14:22

  No ta Kamińska sama powinna podać się do dymisji bez kartek napisanych z góry nie jest wstanie błysnąć czymś sensownym.

  Odpowiedz
  IP: 79.190.xx8.xx2 
 • +6

  Judasz_gość

  29.06.2022, 18:25

  Nie tylko Kamińska

  Pawlusek też wysłowić się nie umie - jak ktoś jest tłukiem z kieleckiej wiochy to choćby dziesięciolecia był dyrektorem szkoły to słoma z butów wyjdzie

  Cytuj
  IP: 83.25.xx5.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.