Wygodniejsze podróże koleją z Gdańska Głównego

Modernizacja gdańskich peronów (fot. mat. prasowe)
Tczew - Wygodniejsze podróże koleją z Gdańska Głównego

zobacz galerię zdjęć: 4
Droga z dworca Gdańsk Główny do pociągów stała się znacznie krótsza. Dziś zostanie udostępnione przejście podziemne łączące perony z dworcem. Na peronie nr 1 pociągi zatrzymują się już przy obu krawędziach. Warta 62 mln zł inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. zwiększy dostępność stacji dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Podróżnym korzystającym ze stacji Gdańsk Główny w piątek, 18 października, udostępnione zostanie przejście podziemne łączące perony z budynkiem dworca kolejowego. Dzięki otwarciu przejścia znacznie skróciła się droga dojścia pasażerów z budynku dworca do pociągów. W obiekcie wymieniono posadzkę, wystrój ścian i sufitu oraz oświetlenie. Efektem jest poprawa estetyki i funkcjonalności przejścia. Taki sam zakres prac zostanie wykonany w przejściu podziemnym łączącym stację z miastem i dworcem autobusowym - roboty zakończa się w styczniu 2020 r.

Podróżni i turyści w Gdańsku Głównym korzystają już z przebudowanych peronów nr 1 i 2. Wyremontowano zabytkową wiatę, ustawiono też nowe ławki. Na obu peronach jest nowe, energooszczędne oświetlenie w formie stylizowanych na historyczne lamp. Zamontowano nowe gabloty informacyjne oraz czytelne oznakowanie, które gwarantuje podróżnym dobrą orientację na stacji. Zmodernizowane perony są wyższe, co ułatwia pasażerom wsiadanie do pociągów.

Udogodnieniem dla osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się będą nowe windy oraz ruchome schody prowadzące z przejść podziemnych na perony nr 1 i 2. Cztery pary schodów ruchomych oraz cztery windy zostaną udostępnione pasażerom w styczniu 2020 r.


Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. realizowana jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość zadania o nazwie "Poprawa stanu technicznego infrastruktury obsługi podróżnych (w tym dostosowanie do wymagań TSI PRM), Etap II Gdańsk Główny" wynosi 62 mln zł brutto.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • Zxxy_gość

  22.10.2019, 11:25

  No super ale tam nic nie działa windy, schody ruchome ,tablice owiniete folia ,nagłośnienie stare megafony ,oświetlenie pod wiatami stare jażeniówki . Fajnie ha ha

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx0.xx6 
 • +3

  gość_gość

  22.10.2019, 11:40

  Jak byś czytał do końca ze zrozumieniem to doczytałbyś, że te wszystkie udogodnienia które wymieniłeś zostaną udostępnione w styczniu 2020

  Cytuj
  IP: 37.47.xx1.xx1 
  +2

  ds_gość

  22.10.2019, 13:29

  hehe, przy naszym systemie edukacji... ukończenie szkoły średniej nie gwarantuje umiejętności czytania ze zrozumieniem... wsyzstko się poprzestawiało... dzisiejszy mgr większości uczelni i kierunków odpowiada jakości wykształcenia ówczesnego absolwenta LO.

  Cytuj
  IP: 178.37.xx9.xx6 
 • +5

  Karola_gość_gość

  22.10.2019, 13:47

  Brak połączeń

  Nie ma połączeń wieczorami, ostatnie połączenie Gdańsk Tczew o 22, kolejne o 4... a w Tczewie nawet menele śpią o tej godzinie bo jest taka nuda...

  Odpowiedz
  IP: 165.225.xx4.xx9 
 • dawid_gość

  22.10.2019, 19:47

  A co w Tczewie?

  Co prezydent miasta Tczewa robi by perony w Tczewie były całkowicie zadaszone? Jeśli w Szymankowie jest dlaczego w Tczewie nie ma?

  Odpowiedz
  IP: 188.146.xx9.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.