Obchody 80. rocznicy Krwawej Pelplińskiej Jesieni

(fot. mat. prasowe)
Tczew - Obchody 80. rocznicy Krwawej Pelplińskiej Jesieni
18 października 2019 r. o godz. 12.00 przy krzyżu w miejscowości Wola k. Pelplina miały miejsce uroczystości upamiętniające pomordowanych kapłanów na Woli. W tym miejscu 20 października 1939 r. Niemcy dokonali zbrodni na trzech kapłanach: ks. Tadeusz Borowski - proboszczu z Wielkiego Garca, ks. Alojzym Deji - proboszczu z Nowej Cerkwi i ks. Janie Bogdańskim - nauczycielu i wychowawcy z Collegium Marianum w Pelplinie.

Ponadto jesienią 1939 r. hitlerowcy wymordowali niemal wszystkich członków kapituły Diecezji Chełmińskiej (jej siedziba mieściła się wówczas w Pelplinie) oraz profesorów Pelplińskiego Seminarium Duchownego i nauczycieli Collegium Marianum. Wydarzenie to nazwano "krwawą pelplińską jesienią". Większość spośród 24 ofiar "krwawej jesieni" zamordowano 20 października 1939 r. na terenie koszar wojskowych w Tczewie.

- W każdą rocznicę krwawej ofiary złożonej na dawnym polu śmierci, samorządowcy, księża, mieszkańcy, dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie z okolicznych szkół gromadzą się przy krzyżu, który upamiętnia to straszną zbrodnię. Niech pamięć o tych wydarzeniach nigdy nie gaśnie, aby ta ofiara życia kapłanów w służbie Bogu i ludziom, przyniosła obfite owoce w życiu współczesnych pokoleń. Bardzo dziękujemy wszystkim za obecność podczas uroczystości upamiętniające pomordowanych kapłanów na Woli. - mówią organizatorzy uroczystości.

Więcej zdjęć tutaj.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • pelpel_gość_gość

  22.10.2019, 08:10

  obchody

  Tylko jedno zdjęcie.Dajcie więcej.

  Odpowiedz
  IP: 85.237.xx0.xx3 
 • pelpel_gość_gość

  22.10.2019, 08:17

  obchody

  Bardzo przepraszam,ale nie zauważyłem załącznika ze zdjęciami.

  Cytuj
  IP: 85.237.xx0.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.