5 milionów e-dowodów, (niecałe) 4 miesiące do zmian

(fot. mat. prasowe)
Tczew - 5 milionów e-dowodów, (niecałe) 4 miesiące do zmian
Ponad 5 milionów Polaków ma już e-dowód. Wielu z nich wniosek o nowy dokument złożyło online. Jeśli Ty też chcesz tak zrobić - działaj. Niebawem, niestety, nie będzie to możliwe.

W ubiegłym miesiącu (dokładnie 4 marca) minęły dwa lata, odkąd wprowadzono w Polsce e-dowód. Od tego czasu każdego dnia (roboczego) nowy dowód odbierało średnio niemal 10 tysięcy osób.

5 milionów w 2 lata

E-dowód to dokument tożsamości z warstwą elektroniczną. To środek identyfikacji w świecie rzeczywistym i w internecie. Dzięki warstwie elektronicznej właściciel dowodu może komunikować się online z administracją publiczną. Dokument umożliwia m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach. Aby korzystać z tych możliwości wystarczy aktywować warstwę elektroniczną e-dowodu.


- 5 004 410* - dokładnie tylu Polaków ma już w swoim portfelu lub kieszeni e-dowód. Przez ostatnie dwa lata najwięcej takich dokumentów odebrali mieszkańcy województw mazowieckiego, śląskiego, wielkopolskiego, małopolskiego i dolnośląskiego - mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Od wprowadzenia e-dowodu do 20 kwietnia tego roku, czyli dnia kiedy odebrany został 5-milionowy e-dowód, minęło dokładnie 514 dni roboczych (tylko w takie dni otwarte są urzędy, w których można odebrać dokument). A to oznacza, że od tego czasu, każdego dnia, dowód z warstwą elektroniczną średnio odbierało ponad 9,7 tysiąca osób.

E-dowodowi liderzy

W tym czasie najwięcej wniosków o e-dowód złożyli mieszkańcy województw:

mazowieckiego - 801 990 wniosków (615 990 odebranych e-dowodów),
śląskiego - 633 830 wniosków (454 950 odebranych e-dowodów),
małopolskiego - 489 120 (342 660 odebranych e-dowodów),
wielkopolskiego - 477 910 (347 020 odebranych e-dowodów),
dolnośląskiego - 453 830 (321 010 odebranych e-dowodów).
Nieco inaczej wygląda ranking województw w kategorii - najwięcej aktywowanych e-dowodów. Co prawda także i tu liderem jest województwo mazowieckie (47,5% odbieranych dowodów jest aktywowana), jednak na dalszych miejscach widać różnice:

dolnośląskie - 46,11% odbieranych dowodów jest aktywowana,
pomorskie - 43% odbieranych dowodów jest aktywowana,
małopolskie - 42,68% odbieranych dowodów jest aktywowana,
zachodniopomorskie - 41,92% odbieranych dowodów jest aktywowana.

Aby korzystać z warstwy elektronicznej e-dowodu trzeba ją aktywować przy odbiorze. To dobrowolne. Jak to zrobić? Przede wszystkim - wymyślić dwa kody PIN - cztero- i sześciocyfrowy. Kody PIN są potrzebne do tego, by za pomocą e-dowodu móc się uwierzytelniać i podpisać. Czterocyfrowy PIN pozwala na zalogowanie się do e-usług. Sześciocyfrowy - do podpisu pisma. Warto to zrobić!

Właściciele e-dowodów, którzy chcą zalogować się do usług e-administracji lub potwierdzić profil zaufany, mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji eDO App.

Zmiany, zmiany, zmiany

Wniosek o dowód osobisty można złożyć na dwa sposoby: w urzędzie lub przez internet. Ten drugi sposób w ostatnich latach bardzo zyskał na popularności.

- W 2020 r. z naszej e-usługi Uzyskaj dowód osobisty skorzystało 335 775 osób. Dla porównania - w 2019 r. - 160 486. A tylko od początku tego roku zrobiło to już 150 110 Polaków - mówi minister Marek Zagórski.

I tu ważna, choć nie najweselsza, wiadomość. Od 2 sierpnia jedynym sposobem na złożenie wniosku o nowy dokument tożsamości będzie osobista wizyta w urzędzie. To efekt wejścia w życie europejskich przepisów, a dokładnie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r.

Dlaczego od 2 sierpnia nie będzie można składać wniosków online? Jest to związane ze zmianą zawartości warstw graficznej i elektronicznej wydawanych dokumentów tożsamości.

Wszystkie państwa członkowskie UE zostały zobligowane do umieszczania w nich odcisków palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznego podpisu posiadacza dowodu (w warstwie graficznej). Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie. A to oznacza, że zniknie możliwość składania elektronicznych wniosków o dowód osobisty.

Składanie online wniosku o dowód osobisty będzie możliwe wyłącznie w przypadku dokumentu dla dzieci do 12. roku życia. Od nich odciski palców nie będą pobierane.

Wprowadzane zmiany nie wiążą się z koniecznością wymiany ważnych dotychczasowych dowodów na nowe.

Jeśli Twój dokument niebawem traci ważność - ułatw sobie życie i dopóki można o nowy dowód zawnioskuj online. Podpowiadamy, jak to zrobić. e-Polak potrafi!

e-Polak potrafi! Michał Czernecki tłumaczy, jak przez internet złożyć wniosek o dowód osobisty - obejrzyj.

* dane na 20 kwietnia 2021 r.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

 • observeur_gość

  28.04.2021, 00:16

  Dopoki mój dowód jest wystawiony na czas nieokreslony dopóty może wasal pana majstra cmoknać w węzyk.

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx5.xx6 
 • ggg_gość

  28.04.2021, 18:59

  nie tak do końca jak myślisz. Prawo jazdy kat B też były wystawione na czas nie określony a za kilka lat tracą ważność i tak będziesz musiał wymienić na nowy. zachowując uprawnienia tracisz ważność dokumentu. i dostajesz wtedy na 15 lat tak samo będzie z dowodem osobistym. po prostu ustawa wejdzie i wszystkie urzędy i banki nie będą się pytały dlaczego dokument jest nieważny. I nikt nie będzie miał nic do gadania. to Jest Polska

  Cytuj
  IP: 109.207.xx5.xx7 
 • -1

  czaruś _gość

  28.04.2021, 04:58

  zielonoświąkowiec

  a potem znamię szatana na czoło i na prawą rękę te barany wszystko łyknął , bo to bydlęta do rzezi -wyznawcy szczepionko Covid 666 , ci od maseczek czciciele belzebuba,

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx0.xx6 
 • +2

  cyklista_gość_gość

  28.04.2021, 06:43

  niedouki

  Czy tytuł tego artykułu, musi być tak niepoprawny?!. Pismaki z TCZ.PL to niedouki.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx2.xx5 
 • +1

  a_gość

  28.04.2021, 10:42

  Ewidentnie widać że tytuł to wypociny pismaków z tcz reszta kopiuj wklej bo idzie to czytać .Jeśli byłoby inaczej to byłby błąd na błędzie za trudny artykuł na barki pismaków portalu.

  Cytuj
  IP: 47.70.xx5.xx4 
 • +3

  ddd_gość

  28.04.2021, 08:37

  tczewski USC nie respektuje, łamie prawo

  Nie dość że tczewski Urząd Stanu Cywilnego nie respektuje np. dowodu osobistego w M-Tożsamości to jeszcze łamie prawo. Pani Strażniczka zabiera dowód osobisty i zanosi go urzędniczkom, a zgodnie z prawem powinienem mieć go cały czas w zasięgu wzroku

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx1.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.