ZKP na wystawie - "A więc wojna... Wrzesień 1939 w fotografiach, dokumentach i militariach"

Wystawa (fot. mat .prasowe)
Tczew - ZKP na wystawie - "A więc wojna... Wrzesień 1939 w fotografiach, dokumentach i militariach"

zobacz galerię zdjęć: 2
Członkowie Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego oddział Kociewski w Tczewie zwiedzili wystawę w "Fabryce Sztuk" poświęconą wydarzeniom września 1939 roku. Wśród blisko 90 eksponatów zwiedzający mogą zobaczyć motocykl z wózkiem bocznym, rower, broń i umundurowanie z epoki. Pojawiły się także pamiątki po 2. Batalionie Strzelców, który bronił Tczew, gdy wybuchła druga wojna światowa. Są to: legitymacje, repliki odznaki czy też szkicu dowódcy ppłk. Stanisława Janika obrazującego atak wojska niemieckiego na mosty tczewskie.

Spore zainteresowanie zwiedzających wzbudza replika karabinu ppanc. wz. 35 Ur, którego rozprowadzanie odbywało się w sposób ściśle tajny. Broń była dostarczana polskim żołnierzom w drewnianych skrzyniach z napisem "Nie wolno otwierać - sprzęt mierniczy" (niektóre źródła podają: "Nie wolno otwierać - sprzęt optyczny").

Wartość dodaną ekspozycji stanowi film dokumentalny z 2013 roku produkcji Fabryki Sztuk. Świadkowie tamtych dni wspominają bombardowanie Tczewa na początku, jak i pod koniec wojny. Mowa jest także o wysiedleniach Polaków, życiu codziennym pod okupacją, niemieckiej iście narodowościowej oraz o mordzie dokonanym przez Niemców na tzw. świńskim rynku w 1940 r. W filmie wystąpili: Mieczysław Olejniczak, Kazimiera Noetzel, Edmund Pek, Łucja Szczepańska, Zenon Weiss, Tadeusz Wrycza, którego znamienne są słowa: "To jest coś strasznego, to jest coś potwornego. Nigdy więcej wojny". Dokument dostępny jest również na kanale YouTube Fabryki Sztuk: https://youtu.be/86iK2HP23hU. Przewodnikiem po wystawie była Małgorzata Kruk, a ekspozycję można zwiedzać do końca miesiąca.

Foto Jacek Cherek i "Fabryka Sztuk".


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • -7

  szyderca_gość

  16.09.2020, 07:17

  maski na brzydkie gęby załóż

  Jak by im kazali nosić na głowie łajno , to by nosili. Tak sprawdzają na ile bezmyślni obywatele poddadzą się władzy. Teraz w takich sytuacjach widać kto jest kim , za komuny byliby to pierwsi TW czytaj kapusie ....

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx0.xx6 
 • -1

  swen_gość

  16.09.2020, 15:14

  żal.pl, co Ty masz w bani, siano?

  Cytuj
  IP: 141.129.xxx.xx0 
 • +3

  Ja_gość

  16.09.2020, 18:00

  Jasiu

  Jasiu w końcu założył maseczkę brawo ty.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx1.xx3 
 • True_gość

  16.09.2020, 23:26

  Po co wystawiać na widok publiczny takie zdjęcie. Przecież to tych ludzi ośmiesza. Jak oni są ustawieni? Jak na wycieczce szkolnej pierwszoklasistów. Ty na środku, weź się połóż obok tej pani.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx1.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.