Więcej osób odbiera sobie życie niż ginie w wypadkach

Smutrk, żal, samobójstwo, cierpienie
Tczew - Więcej osób odbiera sobie życie niż ginie w wypadkach
Niepokojące dane z Pomorza dotyczące samobójstw. Coraz więcej osób nie radzi sobie z problemami i decyduje się na odebranie sobie życia. W powiecie tczewskim w 2019 roku samobójstwo popełniło 18 osób. To więcej niż zginęło w wypadkach drogowych.

Instytut Badań i Analiz działalności Jednostek Samorządu Terytorialnego uzyskał dane z Komendy Głównej Policji dotyczące samobójstw i prób samobójczych. I tak - w ub. roku życie w Gdańsku na swoje życie targnęły się 93 osoby (prezentowane dane to suma zamachów samobójczych, zakończonych zgonem i przeżyciem), 93 mieszkańców powiatu wejherowskiego, 83 powiatu tczewskiego, 59 - pruszczańskiego, 54-lęborskiego i 47 słupskiego. Życie odebrało sobie 64 mieszkańców Gdańska, 29 mieszkańców powiatu wejherowskiego, 16 mieszkańców powiatu pruszczańskiego, 14 lęborskiego, czy 25 mieszkańców Słupska. Z danych wynika również, w ub. roku niepokojąco wzrosła liczba samobójstw na terenie powiatu tczewskiego. Wolontariusze instytutu zebrali i przeanalizowali dane z kilku lat. Wynika z nich, że w 2014 roku życie odebrało sobie 19 mieszkańców, w 2015 - 14, 2016 - 17, 2017 - 20, 2018 - 9, a w ubiegłym roku - 18 (nieudanych prób samobójczych było 65). Zatem w stosunku do 2018 roku liczba samobójstwa wzrosła aż o 100 procent. Podobny przyrost przystąpił w powiecie starogardzkim, czy bytowskim. Najgorzej sytuacja wygląda w powiecie kościerskim, gdzie wzrost w stosunku do roku poprzedniego wyniósł aż 300 procent.

- Tak silne jest społeczeństwo tczewskie, jak silne są jego najsłabsze jednostki. Dlaczego na sesjach wybieralnych organów kolegialnych - czyli Rad Gmin, Powiatu, Miast - temat samobójstw się nie pojawia? - mówi Franciszek Małecki-Trzaskoś z Instytutu Badań i Analiz działalności Jednostek Samorządu Terytorialnego - Na terenie powiatu tczewskiego więcej mamy pogrzebów samobójstw, aniżeli pochówku ofiar wypadków drogowych i morderstw razem zliczonych. Czekanie aż problem rozwiąże Premier czy parlamentarzyści jest nieodpowiedzialne. Hamulce dla samobójstw są w placówkach oświatowych oraz instytucjach pomocy społecznej. Niestety, trzeba umieć z tych hamulców korzystać, a pracujący tam uczą się na szkoleniach przepisów, a nie uczą się empatii. Na szczęście na naukę nigdy nie jest za późno.

W ciągu ostatnich 7 lat życie odebrało sobie 112 mieszkańców powiatu. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że na naszym terenie działają instytucje, w którym można szukać pomocy, jeśli znajdujemy się w trudnej sytuacji. Na szczeblu powiatowym pomoc osobom borykającym się z problemami życiowymi, w tym z depresją świadczy Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie - Wydział Interwencji Kryzysowej w Tczewie.

- Zatrudnieni tu specjaliści (psycholodzy, specjaliści pracy z rodziną, terapeuta, prawnik) posiadają kwalifikacje pozwalające na należyte zaopiekowanie osób w kryzysie. Główną formą wsparcia są porady indywidualne, w tym w formie interwencji kryzysowej i terapii krótkoterminowej. Nie mniej Wydział oferuje również możliwość uczestniczenia w szkoleniach, czy też spotkaniach grupy samorozwoju osobistego. Realizowane są również spotkania profilaktyczne z młodzieżą o tematyce aktualnych problemów społecznych. - informuje Katarzyna Wróbel, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tczewie

Wydział Interwencji Kryzysowej w Tczewie działa w siedzibie PCPR przy ul. Wojska Polskiego 6.

- Nie należy zapominać o Poradniach Zdrowia Psychicznego, które poza wsparciem psychologicznym oferują pomoc medyczną, farmakologiczną, często nieodzowną w pokonaniu problemów natury psychicznej. - dodaje Katarzyna Wróbel - Także w trwającej obecnie pandemii Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie - Wydział Interwencji Kryzysowej w Tczewie oferuje swoje wsparcie. Pomimo braku kontaktu osobistego można kontaktować się telefonicznie (tel. 58 530 44 49, 508 350 484), za pośrednictwem e-mail (pomoc@wik.tczew.pl ) lub mediów społecznościowych (facebook).

Jak tłumaczą urzędnicy, zakres wsparcia uzależniony jest od indywidualnych potrzeb osoby.

- Działania Wydziału wpisują się m. in. w założenia Powiatowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w Powiecie Tczewskim na lata 2018 - 2020 wraz z Powiatowym Programem działań profilaktycznych mających na celu udzielenie specjalistycznej pomocy, zwłaszcza w zakresie promowania i wdrażania prawidłowych postaw wychowawczych w rodzinach zagrożonych przemocą. - dodaje dyrektor PCPR.

Często osobom decydującym się na ostateczny krok pomagają policjanci, którzy docierają na miejsca zdarzenia. Na naszej stronie informowaliśmy o kilku takich akcjach - m. in. w lutym - Pożegnał się z rówieśnikami i nie było z nim kontaktu. Policjanci uratowali 16-latka , czy na początku maja - Dwa razy w ciągu służby uratowali życie .

- Policjanci pełniący służbę są przeszkoleni do rozmów z osobami, które chcą targnąć się na własne życie. Takie interwencje się zdarzają - w maju była interwencja na moście knybawskim. Policjanci podczas rozmowy z 34-letnim mieszkańcem Tczewa podeszli bliżej, a następnie wciągnęli go na bezpieczną stronę mostu. Mężczyzna został przekazany załodze karetki pogotowia i trafił do szpitala. W poprzednich latach interweniowaliśmy m. in. na Starym Mieście, gdzie mężczyzna chciał skoczyć z budynku. Na miejsce ściągnięto negocjatora z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku i samobójstwu udało się zapobiec - mówi asp. sztab. Dawid Krajewski, rzecznik tczewskiej policji - Jesteśmy jedną z instytucji, która ma możliwość zakładania tzw. "niebieskiej karty", wydawanej ofiarom przemocy. Mundurowi w tam wypadku informują o możliwych formach wsparcia. Przyczyny kryzysów są różne, przemoc, problemy w związku, zła sytuacja materialna.


Działania pomocowe dotyczą także jednostek związanych z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej.

- Ochroną osób z zaburzeniami psychicznymi zajmują się Środowiskowe Domy Samopomocy. W sumie na terenie miasta jest 5 takich placówek. Czasami po próbie samobójczej dostajemy sygnały z poradni psychiatrycznych. Niektórzy decydują się korzystać z pomocy placówek dziennego pobytu. - mówi Julita Jakubowska, dyrektor MOPS w Tczewie - Prowadzone są również usługi specjalistyczne dla osób z dysfunkcją zdrowia psychicznego. Określony patronaż mogą również prowadzić pracownicy socjalni, współpracujący z psychiatrami. Na terenie Tczewa działa również zespół interdyscyplinarny, który świadczy usługi w punkcie przy ulicy Łaziennej osobom doświadczającym pomocy.

Szefowa MOPS przyznaje, że pandemia może źle wpłynąć na kondycję psychiczną - szczególnie seniorów, którzy mogą sobie źle radzić z osamotnieniem i izolacją.

- Mama nadzieję, że np. w funduszach unijnych zostaną zapisane konkretne środki na organizowanie programów pomocowych związanych z obecną sytuacją - dodaje Julita Jakubowska.

Przypominamy też o ogólnopolskim telefonie wsparcia, działającym przez całą dobę pod numerem 800 70 2222.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (13)
dodaj komentarz

 • ULA_gość

  21.05.2020, 09:08

  Przyczyna jest słabe życie erotyczne. Dajcie takiemu dziadkowi dwie dwudziestki do łóżka i od razu humor mu się poprawi. W funduszach unijnych powinny być zapisane konkretne środki na organizowanie programów pomocowych związanych z obecną sytuacją - takie jak kluby go-go i kluby nocne ze striptizem. Skończyła by się przemoc domowa i gwałty jakby każdy mógł w ramach tarczy pomocowej poswawolić w klubie dla swingersów. Seks powinien być refundowany z NFZ i przepisywany jako lekarstwo.

  Odpowiedz
  IP: 165.22.xx5.xx4 
 • +1

  Ja_gość_gość_gość_gość

  21.05.2020, 09:35

  Dobra to wiemy, ze jak cos to walimy Ule.... Spoko!! Brak seksu moze frustrować, ale nie jest powodem samobojstwa zazwyczaj! !!!! Powodow jest tyle ile ludzi, kazdy ma swój, seks czasem moze dobic nie pomoc. Pod wpływem stresu mozna wejść w, stan psychozy, a wtedy juz lateo sobie nawkrecac.

  Cytuj
  IP: 188.147.xx7.xx3 
  -5

  gosc_gość

  21.05.2020, 11:48

  streczyciele

  "Dajcie takiemu dziadkowi dwie dwudziestki do łóżka i od razu humor mu się poprawi. " promowanie prostytucji by dziadek poczuł sie lepiej.To ma byc walka z samobójstwem ? a te młode kobiety to nie są ludzie ?co za obrzydliwe podejscie do kobiet jakiegos zboczenca.

  Cytuj
  IP: 109.197.xx9.xx5 
  +1

  ULA_gość

  21.05.2020, 15:40

  do gość gośc

  Dziewczyny dostają pieniądze. Po drugie pomagają. Po trzecie to nie prostytucja tylko sexworking. Każda kobieta robi to w domu czerpiąc korzyści w postaci pieniędzy męża.

  Cytuj
  IP: 167.172.xx3.xx5 

  Fantazja_gość

  22.05.2020, 09:39

  Tczew to zaścianek. Wolą kobietę bić po ryju zamiast przyjemnie spędzić czas w klubie go-go.

  Cytuj
  IP: 167.99.xx4.xx9 
 • +12

  m_gość

  21.05.2020, 09:59

  bo te czasy są strasznie dziwne. dzieciaki popełniają samobójstwa bo im lajki spadły albo bo koleżanka powiedziała że ma krzywy nos. Ludzie popadają w depresję z błahych powodów a od depresji do samobójstwa droga bardzo krótka.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx5.xx5 
 • +7

  Pesymista_gość_gość

  21.05.2020, 10:44

  Zapowiada się jeszcze gorzej. Bezrobocie, przemoc w rodzinie przy kwarantannie, utrudniony dostęp do psychologów i psychiatrów. I oczywiście lęk związany z wizytą "u doktora od czubków " w czym celują faceci.

  Odpowiedz
  IP: 195.191.xx1.xx8 
 • +2

  Marlena_gość

  21.05.2020, 13:01

  zmanipuloane gówniarstwo

  Hip-Hop=chamstwo, bandyctwo, nałogi i agresja. Czego chcieć więcej...? Poziom empatii i subtelności spada. Technologia w górę, kultura w dół. Nic nie dzieje się bez przyczyny. Upadek cywilizacji jest pewny -jeśli nie podejmie się walki z przyczyną...

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx0 
 • Bo ty to sciera jestes_gość

  21.05.2020, 16:31

  "Dziewczyny dostają pieniądze. Po drugie pomagają. Po trzecie to nie prostytucja tylko sexworking. Każda kobieta robi to w domu czerpiąc korzyści w postaci pieniędzy męża."

  ULA scierula... Pewnie siedzisz na garnuszku u męża i cały dzień nic nie robisz, ale uwierz mi są kobiety i scierki- które reorezentujesz :-) . Te pierwsze mają więcej oleju w głowie i więcej ambicji, a Tobie potrzebny dooobry psycholog bo masz meeega zaburzenia z zakresu samorealizacji . D..a to nie wszystko jest coś nadrzędnego miłość i szacunek, czego Tobie i życzę,być może poznasz kiedyś te wartości bo na razie to dno.

  Odpowiedz
  IP: 37.109.xx3.xx7 
 • +1

  Henry_gość

  21.05.2020, 17:09

  Nie staje ci. Stąd te frustracje.

  Cytuj
  IP: 37.47.xx9.xx1 
 • -1

  Xx_gość

  21.05.2020, 19:55

  Komentarze

  Kto pisze te komentarze chyba osoby zaburzone poniewaz samobojstwo to ostatecznosc w dzialaniu osoby podejmujacej takie kroki. W tym przekletym kraju ,gdzie pomoc 500+ to pocieszenie biednych aby nie zauwazyli przekretow ,ktore im sie naleza.Assa i inne firmy zlodziej doprowadzaja ludzi do takiego zakonczenia zycia.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx4.xx3 
 • +1

  Tczewianka_gość

  21.05.2020, 23:44

  Tcz.pl nie jest od spełniania fantazji

  Komentarze z podtekstem seksualnym powinny być od razu usuwane. Zbyt wielkie wyzwolenie nastąpiło, czytają to dzieci i młodzież. Potem z takimi tekstami w towarzystwie lub co gorsza wprowadzają w życie. Jak chcecie porandkować, to nie ta strona.

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx7.xx7 
 • +2

  Fantazja_gość

  22.05.2020, 09:22

  Masz cycki obwisłe. Libido zerowe. Zainteresowanie ze strony mężczyzn żadne ale to nie powód byś pouczała innych. Wiesz że w swoim komentarzu użyłaś słowa "seksualnym" - więc biegnij i się z tego zaraz wyspowiadaj.

  Cytuj
  IP: 178.62.xx9.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.