Coraz częściej widać je także u nas. Jak żyć w zgodzie z wilkami?

Wilk w okolicy Tczewa (fot. Marek Czaja)
Tczew - Coraz częściej widać je także u nas. Jak żyć w zgodzie z wilkami?
Ludzie boją się wilków, a wilki jeszcze bardziej boją się ludzi. Te dostojne drapieżniki wciąż budzą postrach, ale też coraz odważniej podchodzą do ludzkich gospodarstw w poszukiwaniu pożywienia. Jak nie psuć naszych relacji, radzą leśnicy i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku.

Gdańsk RDOŚ przygotował specjalny poradnik dotyczący kontaktów z wilkami. Można go znaleźć tutaj . Swoje spostrzeżenia mają także leśnicy:

-
Z reguły wilk boi się człowieka. Jednak każdy przedstawiciel gatunku ma różne cechy wrodzone bądź nabyte, które warunkują jego zachowanie. Wśród ludzi zdarzają się osobniki zarówno spokojne jak i agresywne. Podobnie jest u zwierząt. Proszę pamiętać, że człowiek jest w rozumieniu biologicznym również istotą związaną z naturą. Nasze ucywilizowanie spowodowało, ze coraz mniej rozumiemy pewne zależności, ze tracimy instynkty. Co prawda jesteśmy na szczycie łańcucha, ale popełniamy błąd, uważając się za tych najważniejszych. Przez to nie szanujemy nie tylko dóbr naturalnych, ale również innych istot. Wilk jest zwierzęciem prowadzącym raczej skryty tryb życia z daleka od ludzi. Jest drapieżnikiem, więc należy zachować ostrożność w kontaktach z nim. 0 mówi Karol Skonieczny, Starszy Specjalista Służby Leśnej w Nadleśnictwie Starogard Gd.

Wilki na terenie powiatu tczewskiego zdarza się widywać - jakiś czas temu udało się je wypatrzeć w Rokitkach. Wcześniej większa grupa wilków była notowana m. in. w okolicy miejscowości Ciecholewy. Widywane są też na Nizinie Walichowskiej. Wilk nie jest agresywny, ucieka ma widok człowieka. Ale jeśli wybieramy się na spacer do lasu, pamiętajmy, by nie spuszczać psów ze smyczy.


Wilków na Pomorzu do niedawna nie było - pojawiały się tu po latach nieobecności. W lasach nie notowano przypadków pojawiania się tych zwierząt od lat 50-60. ubiegłego wieku. Ich powrót cieszy przyrodników, bo to doskonały przykład zwiększania się bioróżnorodności. Martwią się natomiast rolnicy, bo wilki polują nie tylko na jelenie, sarny i dziki, ale także na zwierzęta gospodarskie.

Wcześniej myśliwi ślady świadczące o obecności wilków znaleźli m. in. w lasach w okolicy Swarożyna oraz Gniewa. Z danych Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku sprzed kilku lat wynikało, że na Pomorzu żyje 30-35 wilków - najwięcej w rejonie Człuchowa, Miastka i Malborka. W całym kraju jest około tysiąc tych drapieżników. Są to zwierzęta ściśle chronione.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

 • -1

  prawde trzeba glosic_gość

  22.03.2021, 09:16

  pan bizmesmen i jednoczesnie mysliwy Rydzyk powystrzela stworzenia boskie, to jest jego ,,powolanie,, i hobby

  Odpowiedz
  IP: 37.201.xx3.xx0 
 • +2

  Gajowy_gość

  22.03.2021, 09:35

  Auuuuuuuu

  Proponuje przedłużać obecne bezprawne obostrzenia, zamykanie ludzi w domach to na przyszła wiosnę pojawia się specjalne poradniki mówiące jak zachować się przy kontakcie z mrówkami oraz dżdżownicami.

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx2.xx2 
 • +1

  Sławek EU07_gość_gość

  22.03.2021, 09:38

  Jelenie

  Niestety, jest zbyt mało jeleni i saren w porównaniu do wilków.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx8.xx8 
 • +2

  G_gość_gość_gość_gość

  22.03.2021, 13:24

  Oj mylisz się jeleni jest u nas dostatek każda sarna o tym dokładnie wie

  Cytuj
  IP: 62.205.xx6.xx1 
 • -1

  em_gość

  22.03.2021, 11:53

  brak konkternych danych

  proszę sprecyzować dokładną liczebność wilków, na str. pt "wilki w polsce" widnieje informacja o 2000 osobników.

  Odpowiedz
  IP: 185.233.xx2.xx7 
 • +1

  Nick_gość

  22.03.2021, 20:50

  Wajrak. Polecam jego książkę Wilki. Jeśli ktoś mówi na zwierzę bestia to na gatunek ludzki nie ma jeszcze słowa odpowiedniego. Wirus, to najlepsze skojarzenie. Zajmuje teren, eksploruje, niszczy i szuka dalej aby degradować naturę. Szanujmy się. Przede wszystkim naturę.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.