Ubezpieczenie auta sprowadzonego z zagranicy

(fot. mat. prasowe)
Ubezpieczenie auta sprowadzonego z zagranicy
Polacy chętnie korzystają z możliwości zakupu pojazdu poza terytorium Polski, szczególnie za naszą zachodnią granicą. Decydujemy się na to m.in. ze względu na opcję znalezienia samochodu w bardzo dobrym stanie, który jednocześnie dostępny jest w atrakcyjnej cenie. Jak wygląda kwestia ubezpieczenia OC takiego pojazdu? Czy auto należy ubezpieczyć, zanim wjedziemy nim na terytorium Polski?

Import samochodów w 2020 roku

Według danych Instytutu Samar w 2020 roku sprowadzono do Polski 848 154 aut osobowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Oznacza to spadek o 16 proc. w stosunku do 2019 roku - rok 2020 był trudny dla branży motoryzacyjnej ze względu na pandemię. Biorąc pod uwagę fakt, że przez długi okres kraje Europy miały zamknięte granice albo wjazd na dane terytorium wiązał się z koniecznością odbycia kwarantanny, ten wynik i tak należy uznać za bardzo dobry. Średni wiek sprowadzonego pojazdu wynosił ponad 12 lat, a zdecydowanie najwięcej samochodów trafiło do Polski z Niemiec - 489 132 sztuk.

Auta z zagranicy cieszą się dużym zainteresowaniem firm, które handlują pojazdami. Najczęściej takie samochody trafiają do komisów, gdzie czekają na klienta. Oczywiście sami również możemy sprowadzić auto do Polski. Tylko co wówczas z ubezpieczeniem samochodu? Czy możemy jeździć po terytorium naszego kraju, mając zagraniczne OC? A może powinniśmy natychmiast zawrzeć umowę z polskim ubezpieczycielem?


Ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z zagranicy

Po polskich drogach nie można jeździć nieubezpieczonym pojazdem. Należy obowiązkowo korzystać z komunikacyjnego OC. Na jakiej zasadzie? W zależności od sytuacji:

- Jeżeli pojazd jest nadal zarejestrowany za granicą - wówczas możemy nim jeździć po Polsce, ale musi on mieć ważne badanie techniczne i polisę OC. Na zagranicznych tablicach można poruszać się po kraju przez 30 dni - tyle czasu mamy na zarejestrowanie auta w wydziale komunikacji, pod który podlegamy ze względu na adres zamieszkania, i na zakup całorocznego ubezpieczenia OC.
- Pojazd nie ma ważnego OC ani Zielonej Karty lub jest zarejestrowany czasowo - należy skorzystać z ubezpieczenia krótkoterminowego samochodu sprowadzonego. Wówczas samochód będzie objęty ochroną na dokładnie takich samych zasadach, jak w przypadku standardowej polisy OC, ale przez krótszy okres. Nabywca ma 30 dni na zarejestrowanie auta w wydziale komunikacji i na zakup całorocznego ubezpieczenia OC.

Po upływie 30 dni ubezpieczenie krótkoterminowe automatycznie wygaśnie. Możliwość ponownego skorzystania z takiej ochrony jest dostępna tylko dla określonych w ustawie podmiotów - np. dla firm, które zajmują się handlem pojazdami.

Kiedy właściciel auta dostarczy do wydziału komunikacji wymagane dokumenty, otrzyma tymczasowe tablice rejestracyjne, ważne przez 30 dni. Mając je, może zawrzeć umowę rocznego ubezpieczenia OC. Następnie powinien otrzymać stałe tablice i poinformować o tym towarzystwo ubezpieczeniowe.

Warto pamiętać, że ubezpieczenie samochodu sprowadzonego zapewnia nam ochronę przed ponoszeniem finansowych konsekwencji szkód spowodowanych tym pojazdem. W Polsce wystarczy jeden dzień przerwy w OC, żeby Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny mógł nałożyć na posiadacza pojazdu karę. W przypadku samochodów osobowych i przerwy w OC trwającej powyżej 14 dni wynosi ona tyle, ile dwukrotność najniższego wynagrodzenia w Polsce (w 2021 roku to kwota 5600 zł).

Polisa OC to nie wszystko. Warto również wziąć pod uwagę ubezpieczenia dobrowolne, takie jak autocasco, assistance czy NNW. Dzięki nim korzystamy z szerszej ochrony. Należy jednak sprawdzić, czy aby na pewno możemy je kupić. Towarzystwa mogą ustalić, ile wynosi maksymalny wiek pojazdu, który może być ubezpieczony. Najczęściej bardzo opłacalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z kilku produktów u jednego ubezpieczyciela, gdyż możemy wtedy liczyć na atrakcyjną cenę za taki pakiet. Ile będzie kosztować ochrona? Najłatwiej sprawdzimy to, korzystając z kalkulatora na stronie ubezpieczyciela. Online możemy również zawrzeć umowę i zapłacić za ochronę, co niektórzy ubezpieczyciele promują dodatkowymi rabatami - warto to sprawdzić i porównać.

Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej