Pomorska gospodarka i rynek pracy w recesji

Praca, pracownik (fot. tcz.pl)
Tczew - Pomorska gospodarka i rynek pracy w recesji
W szacunkowych danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy za pierwszą połowę maja 2020 widać, że nie poprawia się sytuacja na rynku pracy w województwie pomorskim. Przybywa osób bez pracy, a jednocześnie coraz mniej bezrobotnych wyrejestrowuje się z urzędów, bo brakuje dla nich ofert zatrudnienia. Nie pomagają też nastroje przedsiębiorców, którzy spodziewają się bardziej negatywnych skutków epidemii wypływających na ich działalność.


Szacunkowe dane za pierwszą połowę maja 2020 roku i raport "Wpływ zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych na rynek pracy województwa pomorskiego" przygotował Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku.

COVID-19, a koniunktura gospodarcza
Pomorscy przedsiębiorcy coraz gorzej oceniają koniunkturę oraz spodziewają się pogłębienia negatywnych konsekwencji pandemii. Z badania przeprowadzonego w kwietniu 2020 roku wynika, że w wielu sektorach gospodarki konsekwencje, jakich doświadczyły firmy są znaczące. Dotyczy to szczególnie handlu hurtowego (75,9 proc. przedsiębiorców), przetwórstwa przemysłowego (56,2 proc.), usług (52,1 proc.) i budownictwa (42,2 proc.). - Skutki pandemii odczuwa średnio połowa pomorskich przedsiębiorstw - mówi Joanna Witkowska, dyrektor WUP w Gdańsku. - Natomiast aż 25 proc. firm mówi o skutkach, które zagrażają ich stabilności. Porównanie marca i kwietnia pokazuje, że coraz bardziej pogłębiają się negatywne nastroje wśród przedsiębiorców różnych sektorów gospodarki. Niewątpliwie wiele firm w niepewnej sytuacji znacząco ogranicza swoje inwestycje i wydatki, zarówno w obszarze środków trwałych, jak i zasobów pracy. Prawdziwe rozmiary zmian poznamy, gdy działalność firm w większości branż wróci do pełnej aktywności - zaznacza Witkowska.


W ostatnim czasie nastąpiły pierwsze etapy odmrażania gospodarki. Działalność wznowiły m.in. firmy z branży hotelarskiej, restauracje, zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, a otwarcie galerii handlowych przywróciło sprzedaż stacjonarną w branży odzieżowej, obuwniczej, kosmetycznej czy sprzętu gospodarczego. - Nie wiemy jeszcze, jak szybko uda się firmom wrócić do normalnego funkcjonowania i kiedy ustabilizują się ich wyniki finansowe. Trzeba wziąć pod uwagę scenariusz, w którym część firm zmniejszy rozmiary produkcji oraz usług, co wpłynie na niższy poziom zatrudnienia - komentuje Witkowska.

Bezrobocie jak sprzed roku, część pracowników na "wypowiedzeniach"
Szacunkowe dane zebrane z urzędów pracy w pierwszej połowie maja wykazują wzrost bezrobocia i mniejszą liczbę osób wyrejestrowujących się z list osób pozostających bez zatrudnienia. Do 15 maja w urzędach pracy zarejestrowało się 50,8 tys. bezrobotnych. Największy przyrost bezrobotnych w maju był w Słupsku (8,4 proc. w porównaniu do kwietnia) i w powiatach słupskim (5,7 proc.), i starogardzkim oraz w Gdyni (po 5,7 proc.) i w Sopocie (5,3 proc.). Bezrobocie w całym regionie pomorskim wzrosło do 5,2 proc. i osiągnęło poziom ze stycznia i lutego 2019 roku.

- W maju obserwujemy podobną, jak przed miesiącem, liczbę osób rejestrujących się w urzędach pracy i utrzymujący się niski poziom wyłączeń z rejestrów - wyjaśnia Joanna Witkowska. - W analizowanym okresie, w naszym regionie zarejestrowało się 3,2 tys. bezrobotnych, a z ewidencji skreślono 1,5 tys. osób. Należy też pamiętać, że część osób, które straciły pracę, pojawi się w statystykach urzędów pracy dopiero, gdy minie im okres wypowiedzenia. A samozatrudnieni i osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych mogą w ogóle nie zdecydować się na oficjalną rejestrację w urzędach pracy - informuje Witkowska.

Dodatkowo wiele firm wstrzymało zwolnienia, by skorzystać ze wsparcia w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Gdy tylko dopłaty się skończą, można spodziewać się kolejnych rejestracji bezrobotnych w urzędach pracy.

Najmniej ofert pracy od pięciu lat
W kwietniu 2020 przedsiębiorcy zgłosili do urzędów pracy 4,2 tys. wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. Liczba ta jest mniejsza o 4,6 tys. od liczby ofert, jakie były dostępne w analogicznym czasie rok temu (czyli o ponad połowę). Tak mało ofert pracy w Pomorskiem nie było od grudnia 2014 roku, kiedy to w urzędach pracy do dyspozycji było jedynie 3,4 tys. ofert.

Do połowy maja pracodawcy zgłosili 2072 oferty zatrudnienia. Najwięcej z nich dotyczy Gdańska (472) oraz powiatów: starogardzkiego (222), puckiego (202) i tczewskiego (201). Najmniej nowych miejsc pracy jest w powiatach: sztumskim (13), kwidzyńskim (14) i w Sopocie (16).


Spada zapotrzebowanie na pracowników z zagranicy
Od początku wybuchu epidemii z miesiąca na miesiąc zmniejsza się zapotrzebowanie na pracowników z zagranicy. Do urzędów pracy wpływa coraz mniej oświadczeń o zatrudnieniu cudzoziemców, a redukcje etatów w pierwszej kolejności dotyczą właśnie tych pracowników. W kwietniu 2020 powiatowe urzędy pracy wpisały do ewidencji 3,5 tys. oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. To aż o 7,8 tys. mniej niż kwietniu roku poprzedniego. W pierwszej połowie maja do urzędów wpłynęło prawie 2,5 tys. takich oświadczeń, przy czym prawie połowa z nich dotyczy przedsiębiorców mających swoje siedziby w Gdańsku i powiecie gdańskim.

- W wyniku ograniczenia działalności lub kontynuacji przestoju ekonomicznego w wielu pomorskich firmach zapotrzebowanie na zatrudnienie pracowników spoza kraju może jeszcze bardziej obniżyć się - informuje Joanna Witkowska. - Pracownicy zagraniczni, głównie obywatele Ukrainy, podejmują w naszym województwie zatrudnienie najczęściej w branżach, które mocno odczuwają teraz skutki kryzysu. Czyli m.in. w handlu i gastronomii, turystyce, przemyśle oraz przy wykonywaniu prac prostych - tłumaczy Witkowska.
Trudniejsza sytuacja gospodarstw domowych
Pomimo znoszenia niektórych restrykcji gospodarczych i planów kolejnych etapów uwalniania gospodarki, trend niekorzystnego wpływu epidemii na rynek pracy i gospodarkę może się pogłębiać. Pomorskie firmy starają się korzystać z dostępnych narzędzi, by przetrwać, jednak sytuacja nie jest pewna. Nie wiadomo, jak zareaguje rynek, gdy skończą się dopłaty i wsparcie tzw. tarczy antykryzysowych i samorządowych instrumentów pomocowych.

- W najbliższym czasie można spodziewać się osiągnięcia "granicy" finansowego wsparcia i rekompensowania strat ze strony władz publicznych - komentuje zebrane dane WUP dr Grzegorz Pawłowski, ekonomista UG. - Nie należy także liczyć na realizację podatkowych inicjatyw pro-popytowych, związanych głównie z obniżką PTU (tzw. VAT), bowiem sytuacja budżetu nie będzie pozwalała na tego typu działania. Nawet, jeśli część osób tracących pracę nie zarejestruje się jako bezrobotni, to dochody takich gospodarstw domowych ulegną obniżeniu, co wpłynie negatywnie na poziom całkowitego popytu, a po pewnym czasie na kondycję samych przedsiębiorstw - wyjaśnia.

Polska i pomorska gospodarka odnotowują spadek produkcji, usług, zatrudnienia, a odwrócenie tego procesu będzie czasochłonne. Głównie ze względu na nowe, zmniejszone zachowania popytowe konsumentów w kraju i za granicą. Ponadto może znacząco się zmniejszyć chęć podejmowania ryzyka inwestycyjnego, co również negatywnie wpływa na rozwój gospodarki.

Więcej na ten temat tutaj.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (9)
dodaj komentarz

 • +6

  "Hydraulik"...._gość

  29.05.2020, 11:17

  będzie weselej...

  .....będzie weselej, ponieważ przedsiębiorcy nadal i wciąż aktywni na rynku widzą perspektywę dużych spadków zamówień na wykonywanie prac we wszystkich dziedzinach działalności gospodarczej! Piętrzą się stosy niepłaconych przez zleceniodawców faktur, co najbardziej doskwiera firmom bez dłuższej historii. Z własnego podwórka znam przypadek, kiedy to znajomy drwił z mojej rady, aby z całym kapitałem uciekał w waluty obce, a nie inwestował w materiały nawet, jeśli ich cena była faktycznie niska. Obecnie może pochwalić się magazynem wypełnionym po sufit, ale pustym kontem bankowym oraz zacną liczbą dłużników! Być może jakoś sobie poradzi, ale na mnie nie może liczyć, ponieważ chętnie pomagam ludziom zapobiegliwym i rozsądnym, a nie bezrefleksyjnym naiwniakom.

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx6.xx2 
 • +3

  Skapy_gość

  29.05.2020, 12:51

  Zostań doradca inwestycyjnym, a gdzie ty byłeś kiedy nie wiedziałem co zrobić z kasą po sprzedaży mieszkania.

  Cytuj
  IP: 94.254.xx4.xx3 

  Adrian_gość

  29.05.2020, 13:03

  A najbardziej to mnie bawią ludzie którzy pracują w fabrykach przy taśmie, molochy typu Flex czy Gemalto. Wczoraj znajomy z flexa mówi mi: "u nas roboty full i będzie cały czas napewno". Pewnie szefostwo im tak mówi czyli na pewno prawda.

  Cytuj
  IP: 83.23.xx5.xx0 
 • +3

  Dovista_gość_gość

  29.05.2020, 20:31

  Ilu ludzi zwolniono z Dovisty w przeciągu ostatnich 5 mies ?? Słyszałem, że 600 ..firma ponoć pada..może ogłosić upadłość..zwalniają cyklicznie po trochu po ok 100 miesięcznie po to by nie płacić odpraw (firma w tamtym roku liczyła 2300 osób teraz ponoć z 1700)..też macie takie info ???

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx2.xx9 
 • Job_gość

  30.05.2020, 20:30

  Wedkowy

  Totalna bzdura, faktycznie może nie ma tylu zleceń jak jeszcze kilka lat temu ale ogólnie pracy jest całkiem sporo, nadgodziny też wpadają. Dovista całkiem dobrze sobie radzi

  Cytuj
  IP: 5.173.xx1.xx1 

  g_gość_gość

  31.05.2020, 10:27

  zwolnienia

  Co za bzdury, że zwalniają po 100 osób aby nie płacić odpraw. Zawsze jak firma zwalnia z przyczyn nie dotyczących pracownika należy wypłacić odprawę, nawet jak zwalnia np.1 osobę z w/w przyczyn, pod warunkiem, że w firmie jest zatrudnionych minimum 25 osób, więc taki moloch musi wypłacić odprawę.Warinek , pracownik musi być.zatrudniony na umowę o pracę przez firmę a nie agencje pracy tymczasowej

  Cytuj
  IP: 5.173.xx9.xx0 
 • "Hydraulik"..._gość

  30.05.2020, 15:36

  niestety....

  "Zostań doradca inwestycyjnym, a gdzie ty byłeś kiedy nie wiedziałem co zrobić z kasą po sprzedaży mieszkania."

  Nie znam się na branżach innych, niż te przeze mnie studiowane, a więc inżynieria sanitarna! Jest to nazbyt mało, aby doradzać chociaż byłbym skłonny podpowiedzieć zainteresowanym, aby weszli w bliższe kontakty z min. Szumowskim, bo tam obowiązują nowe metody biznesowe! Ale chyba dotyczy tylko najbliższej rodziny......

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx1.xx4 
 • +4

  Tczew_gość_gość

  30.05.2020, 20:33

  Jida

  W flexie nie będzie zwolnień bo tam pracownicy zarabiają najmniej w regionie i szkoda pozbywać się tak mało wymagających pracowników.

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx1.xx1 
 • +2

  anonim_gość

  31.05.2020, 14:39

  do cholery przestańcie zatrudniać ukrainców to będzie praca w Tczewie pracuje ich mnóstwo

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx8.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA