Gdańsk był bardzo kociewski

Kociewie w Gdańsku (fot. Emilia Laskowska)
Tczew - Gdańsk był bardzo kociewski

zobacz galerię zdjęć: 6
Kolorowe stroje, pachnące potrawy, wiktuały i kulinaria, przyśpiewki oraz tańce, wszędzie modraczki i na ustach wielu... KOCIEWIE. 2 sierpnia, na Jarmarku św. Dominika obchodzone było Święto Kociewia. Nie po raz pierwszy w historii, ale pierwszy raz w Gdańsku i na tak dużą skalę.

W Korowodzie Kociewskim, który był pierwszym elementem wydarzenia przeszło prawie 800 osób. Wszystkich poprowadziła Orkiestra Dęta z Pinczyna. Potem szli przedstawiciele prawie wszystkich gmin kociewskich, koła gospodyń wiejskich, ochotnicze straże pożarne, młodzież, zespoły artystyczne, przedstawiciele stowarzyszeń, domów kultury, domów pomocy społecznej, samorządowcy oraz wszyscy ci, którzy stawili się przy Zielonej Bramie tuż nad Motławą. Było gwarnie, kolorowo i radośnie. Przechodnie pytali o maszerujących, interesowali się, robili zdjęcia, kręcili filmiki i dzielili się swoimi wrażeniami w mediach społecznościowych.

- Najważniejsze było dla nas to, że w Święto Kociewia włączyło się... całe Kociewie - mówi Piotr Kończewski, Dyrektor Biura Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE. - To wspaniałe uczucie, gdy w jednym pochodzie idą mieszkańcy trzech kociewskich powiatów, gdy do Gdańska przyjeżdżają zamanifestować swoją przynależność do Kociewia osoby z najdalszych krańców Regionu.


Miłą niespodzianką na scenie Unikatów z Kociewia na Targu Węglowym były podarunki dla muzyków od Nadbałtyckiego Centrum Kultury i Samorządu Województwa Pomorskiego. Były to specjalnie wydane "Melodie z Kociewia w opracowaniu na orkiestrę dętą", czyli partytury kilku ludowych utworów kociewskich.

- Być może podczas przyszłorocznego Święta Kociewia utwory te zostaną wykonane przez nasze orkiestry - snuje plany Stefan Galiński ze Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim. - Będziemy się starali, aby podczas przemarszu, a także w części koncertowej zaprezentować orkiestry dęte. Mamy na Kociewiu sporo dobrych zespołów.

Kociewie zdobyło przez lata zaufanie organizatorów Jarmarku św. Dominika, dlatego może korzystać ze specjalnego statusu podczas tej największej imprezy wystawienniczo-handlowej w Europie. Tego dnia zarówno główna scena jarmarkowa, a także Targ Węglowy jest do dyspozycji Regionu. I właśnie Region prezentuje się poprzez występy zespołów regionalnych, ale i była tez młodzież z formacji tanecznych, a także wystąpiły profesjonalne grupy muzyczne. W prawie dwudziestu pawilonach prezentowano rękodzieła, wydawnictwa, zwyczaje średniowieczne, były zajęcia dla dzieci, warsztaty, a także degustacje kuchni kociewskiej. Nie zabrakło informacji turystycznej, wszak najwięcej odwiedzających pytało właśnie o możliwości odwiedzenia Kociewia, o atrakcje, o imprezy, o noclegi.

Późnym popołudniem nastąpiła trzecia odsłona Święta Kociewia - Kociewie ART - spotkanie artystyczne w gdańskim Ratuszu Staromiejskim.


- Kociewie ART było dla nas pewnym eksperymentem - wyjaśnia Grzegorz Oller z Ogniska Pracy Pozaszkolnej ze Starogardu Gdańskiego. - Udało nam się. Prace przygotowane przez trzy ośrodki kultury: Starogardzkie Centrum Kultury, Fabrykę Sztuk z Tczewa oraz Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu były na wysokim poziomie. Już rozmawialiśmy z władzami Nadbałtyckiego Centrum Kultury, że w przyszłym roku nie może zabraknąć podobnego akcentu podczas Święta Kociewia 2019.


Wernisaż otworzył odczyt okolicznościowy Ryszarda Szwocha o Kociewiu i Kociewiakach w kulturze, a dodatkowych emocji artystycznych dostarczyło trio fortepianowe Subito Trio.

Ten szczególny dla Kociewia i Kociewiaków dzień - Święto Kociewia - był w przekonaniu organizatorów okazją do wykazania kociewskiej spójności oraz integracji społeczności lokalnej z trzech powiatów: starogardzkiego, świeckiego i tczewskiego. A dzięki przychylności wielu osób, instytucji, firm i samorządów mógł być prawdziwym świętem. Kolejne wydarzenie już za rok, 1 sierpnia 2019 roku na Jarmarku św. Dominika w Gdańsku.

Galeria zdjęć oraz film z imprezy dostępne są na profilu Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE na FB: www.fb.com/lot.kociewie.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (8)
dodaj komentarz

 • -7

  olek_gość

  07.08.2018, 08:56

  opinia

  Przecież to zupełnie nikogo nie interesuje... Żałosne propagowanie kociewia. To nie Kaszuby, gdzie mają swój jeżyk który używają! Na kociewiu jedyne co się używa to niechlujny język (pójdzim, zrobim itp.) i jo. Dajcie sobie spokój następnym razem

  Odpowiedz
  IP: 153.19.xx1.xx0 
 • +3

  bylewtrącićtrzygrosze_gość

  07.08.2018, 09:36

  Liczba mnoga

  1. Dlaczego wypowiadasz się w liczbie mnogiej - każdy ma swoją - i jak widać odmienną opinię na temat kogo co interesuje. 2. Najpierw dowiedz się czegoś o języku, bo słowa które podałeś (pójdzim, zrobim) używane są w różnych regionach Polski, a sformułowanie "jo" występuje także na Kaszubach, Śląsku, Warmi i Mazurach, Kujawach. A odnośnie gwary Kociewskiej polecał podstawowy słowniczek na stronie: tnij.tcz.pl/?u=92be4d I następnym razem najpierw się zainteresuj, a później hejtuj :)

  Cytuj
  IP: 77.253.xx9.xx2 
  -3

  olek_gość

  07.08.2018, 11:28

  opinia prywatna

  Pozostanę przy swoim - nikogo to nie interesuje. Najlepszy na to dowód jest taki, że urzędasy i organizatorzy tego zlotu robią to w godzinach swojej pracy. Jeśli faktycznie zainteresować tym turystów, to odbyłoby się to wieczorem, a nie w środku dnia, kiedy wygodnie wyjechać w delegację urzędasom. Wyraziłem się jasno, jo? ;-)

  Cytuj
  IP: 153.19.xx1.xx0 
 • +5

  EkO_gość

  07.08.2018, 09:18

  to jest ok

  Takie akcje zawsze na plus. Propagujmy naszą lokalną kulturę. Bądźmy dumni z pochodzenia i pokazujmy to. tak jak robią to inni, a o czym my często zapominamy.

  Odpowiedz
  IP: 94.40.xx2.xx0 
 • -3

  Z_gość_goś_gość

  07.08.2018, 12:21

  Zgadzam się! Byle nie z Cejrowskim !!

  Cytuj
  IP: 94.254.xx3.xx3 
  +6

  MAX_gość

  07.08.2018, 12:25

  To że jestem z Tczewa to czysty przypadek - niczyja zasługa. Kultywowanie Kociawia? A co to jest by się tym w ogóle przejmować?

  Cytuj
  IP: 153.19.xx8.xx3 
  +8

  MAX_gość

  07.08.2018, 12:55

  Twórczośc kociewska http://www.youtube.com/watch?v=mw-boSbDiKg

  Cytuj
  IP: 153.19.xx8.xx3 
  +6

  Teraz_gość

  07.08.2018, 17:35

  Ciechowski też miał wylane na to badziewie Kociewie

  Cytuj
  IP: 37.47.xx3.xxx 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.