Nowele polskie lekturą Narodowego Czytania 2019

Narodowe czytanie 2019 (fot. Łukasz Labza)
Tczew - Nowele polskie lekturą Narodowego Czytania 2019

zobacz galerię zdjęć: 24
W sobotę 7 września o godz. 11.00 na Suchostrzygach przy fontannie prezydent Mirosław Pobłocki wspólnie z dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej Krzysztofem Kordą, prezesem Towarzystwa Budownictwa Społecznego Arkadiuszem Woźniakiem, prezesem Zakładu Utylizacji Odpadów Stałych Marcinem Cejerem, sekretarzem Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej Jarosławem Bartoszewskim i pracownikami tczewskiej książnicy czytali nowelę Elizy Orzeszkowej pt.:"Dobra pani".

Imprezę uświetnił emocjonujący występ Zbigniewa Flisikowskiego. Zebrani wzięli udział w quizie dotyczącym lektury "Dobra pani".

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że młodzi tczewianie tak licznie wzięli udział w obchodach uroczystości. Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych Michał Krupiński, Zespołu Szkół Technicznych Karol Boczek, II Liceum Ogólnokształcącego Patrycja Kata i Oskar Jaworski, Zespołu Szkół Ekonomicznych Jessika Miszkowska i Aleksandra Sobolewska tym razem czytali "Sachem" Henryka Sienkiewicza. Interpretacja tekstu przez młodych, uzdolnionych była dojrzała i ekspresyjna. Na zakończenie imprezy wszyscy otrzymali pamiątkowy stempel Narodowego Czytania.


Akcja "Narodowe Czytanie" jest organizowana przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polski od 2012. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.

Kolejna, ósma już odsłona ogólnopolskiej akcji społecznej, objętej patronatem medialnym Pary Prezydenckiej: Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Duda- wybrała osiem lektur, które - jak zaznaczył prezydent - uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na krzywdę lani zapomnieć o naszej historii napisał w specjalnym liście prezydent. W Tczewie czytaliśmy nowelę Henryka Sienkiewicza, bo "w jego tekstach bije szlachetne polskie serce" nowelę Elizy Orzeszkowej, "w której twórczości bije serce człowieka".

Do zobaczenia za rok!

TEKST MBP TCZEW, ZDJĘCIA ŁUKASZ LABZA


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • gość_gość

    10.09.2019, 14:39

    super, tak dalej tylko więcej młodzieży a nie tylko prezesi

    Odpowiedz
    IP: 83.21.xx0.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.