Radni podjęli ważne uchwały dla rozpoczęcia budowy nowego osiedla

Mapa
Tczew - Radni podjęli ważne uchwały dla rozpoczęcia budowy nowego osiedla
Tczewscy radni jednogłośnie przyjęli uchwały niezbędne do uruchomienia stosownych procedur do rozpoczęcia budowy osiedla w rejonie ulicy Bałdowskiej. Uchwały były głosowane na lutowej sesji.

Władze Tczewa już jakiś czas temu spotkały się z dyrektorem Krajowego Zasobu Nieruchomości. Rozmawiano na temat przyszłości terenów w rejonie ul. Bałdowskiej w Tczewie (za ogródkami działkowymi), którymi zarządza KZN. Działki umiejscowione są między Wisłą, ogródkami działkowymi, Bałdowską i granicą z gminą Tczew. Wcześniej teren ten został przekazany przez miasto Agencji Mienia Wojskowego w zamian za teren powojskowy przy ul. Wojska Polskiego. W miejscowym planie zagospodarowani przestrzennego, nieruchomość przy ul. Bałdowskiej, o powierzchni ok. 16 ha, przeznaczona jest pod budownictwo mieszkaniowe jedno i wielorodzinne. Krajowy Zasób Nieruchomości zamierzał przygotować wstępną koncepcję zagospodarowania wspomnianego obszaru i przystąpić do zabudowy tego terenu pod mieszkania z programu "Mieszkanie Plus". Ten program jednak nie zakończył się sukcesem, ale pojawiało się nowe rozwiązanie.

- Od roku rozmawiamy na ten temat z Krajowym Zasobem Nieruchomości. Chcemy przystąpić do spółki z Rządowym Funduszem Rozwoju Mieszkalnictwa na sfinansowanie objęcia udziałów w Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej KZN "Północ" - wyjaśniał nam niedawno Adam Burczyk, zastępca prezydenta Tczewa - W projekcie wezmą udział gminy z warmińsko - mazurskiego i Tczew, choć my nie będziemy wnosić swoich gruntów. Każda z gmin uczestniczących w przedsięwzięciu ma otrzymać 3 mln zł na objęcie udziałów w spółce. Dlatego na lutowej sesji musimy przyjąć dwie uchwały - dotyczącą wniosku do premiera o dofinansowanie, a druga ws. utworzenia Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej "KZN-Północ".

Przystąpienie do projektu jest możliwe dzięki nowelizacji przepisów - 18 stycznia tego roku weszła w życie nowa ustawa dotycząca budowy tanich mieszkań w Polsce. Nowa spółka (SIM KZN-Północ) ma zrzeszać 18 samorządów i ma wybudować tysiąc mieszkań w 5 lat. Nie będą to mieszkania, które będzie można nabyć na wolnym rynku - będą przeznaczone dla tych, którzy nie są w stanie kupić mieszkania na kredyt, a z drugiej strony nie przysługują im prawa do lokali komunalnych.


Czym całość będzie różnić się od budownictwa typu TTBS?

TBS-y nie dają lokatorom, pomimo wpłacanej partycypacji w kosztach budowy lokalu, żadnych dodatkowych uprawnień. W przypadku SIM ma być inaczej - lokator wynajmowanego w jego ramach mieszkania będzie mógł w przyszłości uzyskać jego własność.

W tym celu trzeba będzie spełnić następujące warunki: wnieść wkład partycypacyjny na pokrycie co najmniej 20% kosztów budowy (25% w dużych miastach), lub zamiana dotychczasowej umowy najmu na umowę najmu z dojściem do własności nastąpi po spłaceniu przez SIM kredytu zaciągniętego na inwestycję. Utworzenie Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych przewiduje wybudowanie mieszkań na wynajem z niskim czynszem, możliwość dojścia lokatorów do własności wynajmowanego lokalu przy wpłacie odpowiednio wysokiej partycypacji, a lokatorom będą przysługiwać rządowe dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start - ich wysokość będzie uzależniona od wielkości gospodarstwa domowego, miesięcznie może wynieść do 300-400 zł; niższy czynsz będzie można płacić przez 15 lat i będzie on średnio o ponad 50% niższy od czynszu rynkowego.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (13)
dodaj komentarz

 • +67

  Szatan_gość

  09.03.2021, 12:25

  Takie inicjatywy z dopłatami to strzał w pysk wszystkim, którzy niezależnie od dochodów zapi***dalają i spłacają kredyty. Teraz jeszcze okazuje się że z naszych podatków mamy jeszcze dopłacać do czynszu tym, których rzekomo nie stać. Jak kogoś nie stać, to do roboty. Inni mogą, to wy też.

  Odpowiedz
  IP: 83.12.xx0.xx8 
 • -5

  masz racje_gość

  09.03.2021, 13:48

  działki należą do wojska a nie do miasta

  miasto sobie może.... wybudować za pieniądze nas wszystkich 1.DROGI wewnętrzne i chodniki. 2.KANALIZACJĘ dla osiedla. 3.OŚWIETLENIE dróg wewnętrznych i chodników. słowem poniesie koszty uzbrojenia terenu w media i infrastrukturę, a całą kasę przytuli agencja wojskowa ze sprzedaży działek. Kiedyś dla znajomych królika były po 40zł za metr, teraz będą po 90. Mieszkania powstaną... baju baju tak jak te Mieszkania+. Nie w czeczefie. zrozumcie to. Predzej w Suchym Debie powstaną niż w czeczefie. No i niech żyje sołtys!

  Cytuj
  IP: 5.173.xx0.xx6 
 • +13

  _gość

  09.03.2021, 12:36

  nowe osiedle potrzene jak qurwie majtki

  Bezrobocie rośnie lawinowo, brakuje miejsc pracy. Większość sklepów już dawno się zamknęła, a miasto powoli przypomina strefę zombie.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx5.xx9 
 • +5

  Prawda Czasu__gość__gość_gość_gość

  10.03.2021, 12:25

  Urojenia !?

  Miasto zatłoczone , brak logiki przy tworzeniu infrastruktury drogowej ! Włodarze miasta zróbcie wszystko po kolei , ale z głowa !!!

  Cytuj
  IP: 188.147.xx7.xx7 
 • +1

  Pic_gość

  09.03.2021, 12:42

  Na wode!!!!!!!!

  JEDNO PRZECZY DRUGIEMU!!!!!!!!!! Nie będą to mieszkania, które będzie można nabyć na wolnym rynku - będą przeznaczone dla tych, którzy nie są w stanie kupić mieszkania na kredyt, a z drugiej strony nie przysługują im prawa do lokali komunalnych. W tym celu trzeba będzie spełnić następujące warunki: wnieść wkład partycypacyjny na pokrycie co najmniej 20% kosztów budowy (25% w dużych miastach), lub zamiana dotychczasowej umowy najmu na umowę najmu z dojściem do własności nastąpi po spłaceniu przez SIM kredytu zaciągniętego na inwestycję.

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx2.xx9 
 • -12

  Łupaszko_gość_gość

  09.03.2021, 16:01

  '' a'la long"

  Wszedzie da sie budować w programie mieszkanie +, ale oczywiście w Tczewie sie nie da..... czyli standardowo heeee...

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx1.xx6 
 • +2

  tczewianka_gość_gość

  09.03.2021, 18:12

  Katastrofa! Nie wystarczy, że już bulwar straszy wielkim niedokończonym molochem, niech lepiej tym się władze zajmą!! I jeszcze te puste pomieszczenia na Starówce. Bezrobocie tu wzrasta jak grzyby po deszczu. Co raz mniej zieleni. Jakość powietrza co raz gorsza. To są problemy do rozwiązania.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx5.xx9 
 • -1

  Gosc_gość_gość

  09.03.2021, 18:38

  Polecam

  "miasto sobie może.... Miszkaniewybudować za pieniądze nas wszystkich 1.DROGI wewnętrzne i chodniki. 2.KANALIZACJĘ dla osiedla. 3.OŚWIETLENIE dróg wewnętrznych i chodników. słowem poniesie koszty uzbrojenia terenu w media i infrastrukturę, a całą kasę przytuli agencja wojskowa ze sprzedaży działek. Kiedyś dla znajomych królika były po 40zł za metr, teraz będą po 90. Mieszkania powstaną... baju baju tak jak te Mieszkania+. Nie w czeczefie. zrozumcie to. Predzej w Suchym Debie powstaną niż w czeczefie. No i niech żyje sołtys!"

  Mieszkaj w Suchym Debie ,jezeli wTczewie masz soltysa to w Suchym Debie bedziesz Mail PREZYDENTA tylko wyjm slome z chodakow bo wystaje.

  Odpowiedz
  IP: 87.148.xx9.xx8 
 • xd:-)_gość

  10.03.2021, 08:51

  szkoda Suchego Dębu dla sołtysa

  wymień mi sukcesy sołtysa, tylko się nie zachlej z rozpaczy

  Cytuj
  IP: 5.173.xx0.xx6 
 • Były_mieszkaniec_gość

  09.03.2021, 21:05

  Ja to chyba nigdy nie zrozumiem dlaczego miasto nie rozrasta się na północ w kierunku Gdańska, tylko we wszystkie pozostałe kierunki...

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx0.xxx 
 • +5

  er_gość

  09.03.2021, 22:11

  na polnocy

  grunty nie nadaja sie pod zabudowe sa tam tereny bagienne

  Cytuj
  IP: 82.28.xx8.xx1 
 • -1

  olo_gość

  10.03.2021, 08:17

  Cena

  Jestem ciekaw jak cena z metr.

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx9.xx3 
 • -2

  Orp osp_gość

  10.03.2021, 09:31

  Cena za metr jaka by nie byla to na końcu razy dwa i pół

  Odpowiedz
  IP: 79.163.xx7.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA